Znaki drogowe dla pieszych. Nie tylko D-6. Jakie ich dotyczą?

Pieszy to osoba, która znajduje się na drodze poza pojazdem i nie wykonuje na niej m.in. robót drogowych. Muszą oni stosować się do przepisów drogowych w takim samym zakresie, jak kierowcy. Sprawdź, jakie znaki drogowe musi znać pieszy, by nie dostać mandatu, a także zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Rodzaj i podział znaków drogowych

Znaki drogowe możemy spotkać na każdym kroku, poruszając się nie tylko po głównych miejskich arteriach, ale również na uliczkach osiedlowych. Kierowcy muszą znać wszystkie, ale ich rozpoznawanie jest niezwykle ważne dla pieszych. Podstawowy podział obejmuje znaki pionowe i poziome.

Poziome znaki drogowe to wszystkie elementy, które są namalowane na drodze. Najważniejszym z nich jest... przejście dla pieszych (znak o oznaczeniu P-10). Znaki drogowe pionowe to z kolei wszelkie tablice najczęściej umieszczane przy drodze, ale nie tylko. Wśród pionowych znaków drogowych wyróżniamy:

Reklama
  • informacyjne,
  • nakazu,
  • ostrzegawcze,
  • zakazu.

Informacyjne znaki drogowe to prostokątne tablice z niebieskim tłem. Ich oznaczenie zaczyna się od litery D.

Znaki nakazu oznaczone są literą C i są to okrągłe tablice również z niebieskim tłem.

Ostrzegawcze znaki drogowe to trójkąty z żółtym tłem i czerwoną obwódką, oznacza się je, zaczynając od litery A.

Znaki zakazu umieszczane są na tabliczkach w kształcie koła. Mają białe tło i czerwoną obwódką. Ich oznaczenie zaczyna się od litery B.

Znaki informacyjne dla pieszych

Grupa znaków informacyjnych jest najliczniejsza, jeśli chodzi o te, które muszą znać piesi. Najważniejszym z nich jest znak przejścia dla pieszych (D-6), który informuje, gdzie pieszy może zgodnie z prawem przejść przez jezdnię. Może on być połączony ze znakiem poziomym P-10, czyli popularną "zebrą".

Kolejna grupa znaków również dotyczy przejścia dla pieszych. Znak D-36 informuje o nadziemnym przejściu dla pieszych, natomiast D-35 — o podziemnym przejściu dla pieszych.

Znaki D-35a oraz D-36a informują o możliwości skorzystania ze schodów ruchomych. Znak D-35a oznajmia, że w pobliżu znajdują się schody ruchome w dół, natomiast D-36a informuje pieszego o schodach ruchomych w górę.

Dwa ostatnie znaki z grupy informacyjnych, które są niezwykle ważne z punktu widzenia pieszego, noszą oznaczenia D-40 oraz D-41. Znak D-40 informuje o początku strefy zamieszkania. Jest to niezwykle ważna informacja, gdyż w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami, a także ma prawo korzystać z całej szerokości drogi. Znak D-41 informuje o zakończeniu strefy zamieszkania.

Znaki nakazu dla pieszych

W przypadku znaków nakazu ważnych dla pieszych należy wyróżnić znak C-16 oraz kilka z nim związanych. Znak C-16, czyli droga dla pieszych, jest ustawiany przy drodze, którą użytkować mogą tylko i wyłącznie piesi. Dodatkowo nakłada na nich także nakaz korzystania z niej. Koniec drogi dla pieszych wiąże się ze znakiem C-16a.

W niektórych przypadkach znak C-16 występuje jednocześnie ze znakiem C-13 (droga dla osób kierujących jednośladami). Jeśli znaki są nad sobą, oznacza to, że droga jest dostępna zarówno dla pieszych, jak i osób kierujących jednośladami, ale pierwszeństwo ma pieszy. Gdy znak jest podzielony pionową kreską to strony, na których znajdują się znaki C-13 i C-16 oznaczają nakaz ruchu dla pieszych i osób kierujących jednośladami po stronie wskazanej na znaku.

Znaki ostrzegawcze dla pieszych

Dwa znaki ostrzegawcze, które powinien znać pieszy, dotyczą przejazdów kolejowych. Pierwszy, o oznaczeniu A-9, dotyczy przejazdu kolejowego. Ten znak drogowy ostrzega, że zbliżamy się do przejazdu z zaporami bądź półzaporami. Znak drogowy A-10 ostrzega z kolei przed przejazdem kolejowym bez zapór.

Każdy pieszy, ze względu na swoje bezpieczeństwo, powinien także rozpoznawać znak A-25. Ostrzega on o prawdopodobieństwie wystąpienia spadających odłamków skalnych.

Znaki zakazu dla pieszych

Wśród znaków zakazu wyróżniamy jeden znak, który bezwzględnie muszą pamiętać piesi. Chodzi o znak oznaczony kodem B-41, czyli zakaz ruchu pieszych. W miejscach, gdzie został umieszczony, zabroniony jest ruch pieszych. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi nie tylko mandat karny, ale także jest to niebezpieczne dla pieszych.

Zobacz także:

Czy to już? W jakim miesiącu zmienia się opony z zimowych na letnie

Wielosezonowe czy letnie. Które opony są lepsze?

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | znaki drogowe pionowe | znaki drogowe poziome
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy