Parkowanie pod szkołą. Gdzie się zatrzymać, żeby uniknąć mandatu?

Oprac.: Jakub Laskowski

Brak wystarczającej liczby miejsc do parkowania w okolicach szkoły to powszechny problem w większych miastach. W efekcie wielu kierowców decyduje się parkować na trawniku, chodniku lub w strefie zamieszkania, nie zważając na ryzyko ukarania mandatem. Jak prawidłowo zaparkować samochód pod szkołą? Na co zwrócić uwagę i jakich reguł przestrzegać?

Walka o miejsca parkingowe pod szkołą to powszechny obraz. Jak uniknąć mandatu za złe parkowanie?
Walka o miejsca parkingowe pod szkołą to powszechny obraz. Jak uniknąć mandatu za złe parkowanie?Adam STASKIEWICZ/East NewsEast News

Parkowanie na chodniku pod szkołą. Jak nie dostać mandatu?

Kierowcy, którzy spotykają się z brakiem wolnych miejsc na parkingu pod szkołą, starają się wykorzystywać każdą wolną przestrzeń. Parkowanie na chodniku jest jedną z kwestii, która budzi sporo emocji wśród kierowców oraz pieszych. Kwestię tę omawia art. 47 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym. Znajduje się tam informacja, że zatrzymywanie pojazdu na chodniku jest możliwe pod pewnymi warunkami.

Na pasie buforowym chodnika można parkować pod warunkiem, że nie zabraniają tego żadne inne znaki. Kierowca parkujący na chodniku ma obowiązek pozostawienia 1,5 metra szerokości chodnika dla pieszych. Jednak i w takim przypadku na chodniku mogą parkować jedynie auta, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2,5 tony. To, jaką dopuszczalną masę całkowitą ma nasz samochód, można sprawdzić dowodzie rejestracyjnym w rubryczce F.2.

Parkowanie przed przejściem dla pieszych. Co mówią przepisy?

Parkowanie tuż obok przejść dla pieszych lub bezpośrednio na pasach to bardzo częste przewinienie popełniane przez kierowców, którzy zatrzymują się pod szkołą. O ile z zakazu parkowania na przejściach dla pieszych użytkownicy aut z reguły zdają sobie sprawę, tak nie zawsze wiedzą, w jakiej odległości od "zebry" można zaparkować samochód.

Przepisy jednoznacznie definiują, ile metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania można parkować. Samochód powinien być zaparkowany tak, żeby przede wszystkim nie utrudniać przejścia pieszym, a także nie ograniczać widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami jest to odległość wynosząca co najmniej 10 metrów.

Parkowanie w strefie zamieszkania – przepisy. Jak to robić prawidłowo?

Strefa zamieszkania służy przede wszystkim bezpieczeństwu pieszych poruszających się po osiedlu. Z tego względu strefy zamieszkania często znajdują się w rejonach szkół. Kierowcy zapominają, że mogą zatrzymać tam samochód wyłącznie na wyznaczonych miejscach postojowych.

W art. 49 ust. 2 wymieniono również kilka sytuacji, w których parkowanie jest bezwzględnie zabronione:

  • w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
  • w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Co grozi za złe parkowanie? Nie tylko mandat, ale i punkty karne

Parkowanie pojazdów w sposób niezgodny z przepisami to wykroczenie, które naraża kierowcę na ryzyko otrzymania mandatu karnego, a czasem dochodzi nawet do odholowania pojazdu na parking policyjny. Ignorowanie przepisów dotyczących parkowania może też doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Wysokość mandatu za złe parkowanie różni się w zależności od wykroczenia. Najniższe kary - w wysokości 100 zł - grożą kierowcom, którzy na przykład zatrzymują pojazd na chodniku lub naruszają zakazu postoju w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd.

Znacznie wyższe stawki grożą za:

  • zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu - 300 zł;
  • posługiwanie się kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną i jednoczesne parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych - 1200 zł.

Mandat za złe parkowanie to nie tylko sankcja finansowa, ale też punkty karne. Widełki wahają się od jednego do nawet siedmiu punktów karnych - w zależności od popełnionego wykroczenia.

Zobacz także:

"Stop drogówka": Potrącenie pieszej na parkingu placówki medycznejCzwórkaCzwórka
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas