Słyszałeś o identyfikatorze B-35? Pozwala parkować tam, gdzie inni nie mogą
Mieszkańcy warszawy mogą korzystać dodatkowych przywilejów dotyczących parkowania w mieście. Dzięki identyfikatorowi B-35 mogą parkować nawet w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz parkowania. Aby wyrobić identyfikator musisz spełnić kilka warunków.
Spis treści:
- Dzięki identyfikatorowi B-35 można parkować tam gdzie normalnie nie wolno
- Jak wyrobić identyfikator B-35? Trzeba spełnić kilka warunków
- Dwie wersje abonamentu mieszkańca dopuszczają parkowanie na większym lub mniejszym obszarze
- Czy posiadacz abonamentu obszarowego może parkować w każdej strefie należącej do SPPN?
- Czy za identyfikator B-35 trzeba płacić?
Parkowanie w Warszawie potrafi być prawdziwą męką nie tylko dla przyjezdnych, ale przede wszystkim również dla mieszkańców, zamieszkujących okolice centrum. Głównie dlatego Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wprowadził identyfikator B-35, dzięki któremu można parkować między innymi w miejscach gdzie obowiązuje zakaz postoju oznaczony znakiem B-35, a także w strefach ograniczonego postoju oznaczonych znakiem B-39.
Dzięki identyfikatorowi B-35 można parkować tam gdzie normalnie nie wolno
Identyfikator został sprawdzony przede wszystkim w celu umożliwienia znalezienia miejsca parkingowego dla mieszkańców Warszawy, zamieszkujących obszar Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Do strefy wlicza się przede wszystkim ścisłe centrum Warszawy oraz dzielnice sąsiadujące.
Pozwala parkować w miejscach oznaczonych znakami B-35 i B-39 z dopiskiem o wykluczeniach, np. "Nie dotyczy posiadaczy identyfikatora B-35". Nie oznacza natomiast, że można parkować na każdym zakazie postoju. Znaki bez dodatkowej tablicy o treści "nie dotyczy pojazdów z identyfikatorem B-35" obowiązują wszystkich, nawet mieszkańców.
Jak wyrobić identyfikator B-35? Trzeba spełnić kilka warunków
Aby stać się posiadaczem identyfikatora B-35 trzeba być przede wszystkim posiadaczem abonamentu mieszkańca. Identyfikator to tak naprawdę dodatkowe uprawnienia wynikające z posiadania abonamentu mieszkańca. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek do warszawskiego ZDM-u. Osoby posiadające już abonament mieszkańca bez dodatkowego wpisu o identyfikatorze mogą zawnioskować o aktualizację abonamentu, która zostanie wydana w czasie około dwóch tygodni.
Aby korzystać z uprawnień, abonament mieszkańca trzeba mieć wyłożony za przednią szybą w widocznym miejscu. Oczywiście posiadanie identyfikatora nie zwalnia z przestrzegania przepisów drogowych, co oznacza że parkując na miejscach dozwolonych przez identyfikator B-35 wciąż musimy zachować odpowiednią odległość od skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz pozostawić przynajmniej 1,5 m miejsca na chodniku dla pieszych aby nie utrudniać im ruchu.
Dwie wersje abonamentu mieszkańca dopuszczają parkowanie na większym lub mniejszym obszarze
Aby korzystać z uprawnień trzeba więc mieć abonament mieszkańca, dostępny w dwóch wersjach:
- Abonament rejonowy (30 zł rocznie) - pozwala parkować w obszarze 150 metrów od miejsca zamieszkania, również na drogach oznaczonych znakiem B-35 - na całej długości obowiązywania strefy B-35, nawet jeśli wykracza ona poza obszar 150 metrów od strefy parkowania; lub w strefie B-39 nawet jeśli wykracza ona poza obszar 150 m od miejsca zameldowania.
- Abonament obszarowy (600 zł rocznie) - daje większe możliwości pozwalając na parkowanie w całej strefie zamieszkania, w której zameldowany jest posiadacz abonamentu, zarówno w obszarze oznaczonym znakiem B-39 jak i odcinkach dróg oznaczonych znakiem B-35. Podział na strefy parkowania dla posiadaczy abonamentu obszarowego możemy znaleźć na mapie SPPN na stronie ZDM-u. Wpisując adres zamieszkania dowiemy się na jakim obszarze możemy parkować.
Czy posiadacz abonamentu obszarowego może parkować w każdej strefie należącej do SPPN?
Abonament obszarowy daje możliwość parkowania na znacznie większym obszarze niż abonament rejonowy, ale nie oznacza to, że można parkować w dowolnej strefie w całym mieście. Adnotacja odnośnie tego jakiej strefy dotyczy identyfikator B-35 jest zawarta na karcie abonamentu mieszkańca. Jeśli chcemy zaparkować w innej strefie, np. po drugiej stronie miasta obowiązują nas takie same warunki parkowania jak osoby nieposiadające abonamentu - możemy parkować tylko w wyznaczonych miejscach i musimy uiścić opłatę za parkowanie w fizycznym lub wirtualnym parkomacie.
Na stronie ZDM czytamy:
Posiadacz abonamentu rejonowego nie dostanie identyfikatora B-35 na strefę B-39, jeśli jego miejsce zamieszkania w niej nie leży, a jedynie „zahacza” ją swoim promieniem 150 m. Przy ustalaniu uprawnień wynikających z identyfikatora B-35 dla abonamentu rejonowego nie uwzględnia się promienia 100 metrów od parkomatu.
Czy za identyfikator B-35 trzeba płacić?
Identyfikator B-35 jest zupełnie darmowy, dodawany do abonamentu mieszkańca. Nie jest to również "fizyczny" identyfikator np. w postaci karty. Wraz z wydaniem identyfikatora w systemie pojawia się numer rejestracyjny naszego samochodu, co ułatwia kontrolerom określenie czy samochód parkuje legalnie, czy też nie. Jeśli samochód właściciela identyfikatora parkuje w wyznaczonej dla niego strefie, taka informacja pojawi się na ekranie urządzenia, którym posługuje się kontroler.
Ponieważ identyfikator B-35 zostaje automatycznie przypisany osobie wyrabiającej lub przedłużającej abonament mieszkańca, nie wydajemy go fizycznie jako osobnego dokumentu.
***