Koniec z anonimowym donoszeniem na kierowców. Problem aktywistów w stolicy

Użytkownicy aplikacji Warszawa 19115 nie mogą już anonimowo zgłaszać straży miejskiej nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Zmiany w regulaminie nie przypadły do gustu aktywistom miejskim.

Od wielu lat przeszło połowa interwencji warszawskiej straży miejskiej związana jest z - szeroko pojętym - ruchem drogowym. Oznacza to, że strażnicy zajmują się głownie dyscyplinowaniem kierowców, którzy w efekcie polityki zwężania ulic i likwidacji miejsc parkingowych, nie mając gdzie zaparkować, rozjeżdżają trawniki, skwery czy chodniki.

W Warszawie zgłoszenie dotyczące np. nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu przekazać można służbom nie tylko telefonicznie, ale też z poziomu aplikacji mobilnej Warszawa 19115. W ostatnich dniach w jej działaniu wprowadzono jednak kilka poprawek, które odbiły się szerokim echem w środowisku aktywistów miejskich. 

Koniec z anonimowym donoszeniem na kierowców w Warszawie

Reklama

Podobne głosy oburzenia nie są wyjątkiem, szczególnie na formach zrzeszających "aktywistów miejskich".

W rzeczywistości wprowadzone ostatnio poprawki nie zlikwidowały wcale możliwości zgłoszenia nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Poprawki w regulaminie wymusiły jednak podanie personaliów osób zgłaszających problem.

W obowiązującym aktualnie regulaminie aplikacji Warszawa 19115, w paragrafie 3., mówiącym o dobrowolności podania danych osobowych, pojawił się nowy punkt 5a, w którym czytamy że:

Twórcy aplikacji zastrzegają w nim również, że "niewłaściwe wypełnienie wszystkich pól może być podstawą do pozostawienia zgłoszenia bez dalszego biegu".

Jakie dane trzeba podać w aplikacji Warszawa 19115?

Wprowadzone zmiany mają być efektem konieczności dostosowania aplikacji do przepisów dotyczących wykroczeń.

Jak czytamy w komunikacie na stronie warszawskiej aplikacji, w "zgłoszeniu interwencyjnym" określić należy:

  • rodzaj problemu,
  • typ znaku,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • datę i godzinę wykonania zdjęcia dokumentującego wykroczenie,
  • adres do korespondencji na terenie kraju.

Ten ostatni powinien zawierać:

  • miejscowość,
  • kod pocztowy,
  • ulicę,
  • numer budynku/mieszkania

W razie donosu trzeba się liczyć z wizytą na komendzie

Autor donosu musi też dodać opis czynu, który w ocenie zgłaszającego jest zabroniony,  i dodać maksymalnie trzy zdjęcia dokumentujące wykroczenie z widocznym numerem rejestracyjnym pojazdu oraz wskazać miejsce, w którym doszło do zdarzenia.

Dane lokalizacyjne mogą zostać przesłane automatycznie dzięki przyciskowi "wskaż lokalizację", a dane zgłaszającego (imię i nazwisko, numer telefonu, adres email) pobierane są z sekcji "Moje dane".

Twórcy aplikacji jasno zaznaczają, że:

Dodają też, że niezgłoszenie się na wezwanie skutkuje brakiem możliwości wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy wykroczenia.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama