Czy komornik może zająć samochód ze współwłaścicielem? Jasny przepis
Oprac.: Andrzej Zasadni
Zajęcie samochodu przez komornika ma miejsce, kiedy dochodzi do postępowania egzekucyjnego. Jeżeli środki na koncie bankowym dłużnika nie są wystarczające do spłaty zadłużenia, może dojść do przejmowania majątku, w tym także pojazdu. Co jednak w sytuacji, kiedy w dowodzie rejestracyjnym widnieje dwóch właścicieli? Wyjaśniamy, czy komornik może zająć samochód ze współwłaścicielem oraz w jakim przypadku komornik nie może zająć samochodu.
Spis treści:
Czy współwłasność auta może być zajęta przez komornika?
Współwłasność to taki stan prawny, w którym właścicieli jednej rzeczy jest kilka. Współwłaściciele mają prawo do wspólnego korzystania z rzeczy zgodnie z jej społeczno — gospodarczym przeznaczeniem. Najczęstszym rodzajem współwłasności jest współwłasność w częściach ułamkowych. To oczywiście oznacza, że w przypadku finansowych problemów jednego z właścicieli oraz ewentualnej egzekucji komorniczej, może dojść do przejęcia części samochodu, ułamkowej właśnie. Tak dzieje się, gdy inne formy działań spłaty długów są bezskuteczne. O tym, że zadłużony jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, komornik dowiaduje się z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Czy współwłasność auta może być zajęta przez komornika? Jeżeli pojazd ma dwóch właścicieli, zajęcie auta jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku jednego właściciela. Przede wszystkim komornik musi uwzględnić, że każdy z nich posiada swoją część w udziale majątkowym. Co to oznacza w praktyce? Jeśli tylko jeden z właścicieli jest dłużnikiem, komornik może zająć tylko część udziału w samochodzie. Dalsze scenariusze są dwa. Pierwszy to sytuacja, kiedy komornik może spróbować sprzedać część udziału dłużnika, aby przelać uzyskane środki na rachunek bankowy wierzyciela. Niezadłużony, drugi właściciel auta ma pierwszeństwo w zakupie części będącej we władaniu dłużnika. Jeśli zdecyduje się na taki krok, środki z transakcji zostaną przekazane na rzecz spłaty długu.
Co w sytuacji, jeśli niezadłużony właściciel nie chce lub nie może wykupić samochodu? Wtedy komornik spróbuje sprzedać część udziału na wolnym rynku. Co zrozumiałe, ten scenariusz jest dużo bardziej skomplikowany. Zazwyczaj rzadko zdarza się, aby znaleźli się chętni na kupno tylko części pojazdu. Wtedy komornik szuka innych sposobów, aby nie naruszyć praw drugiego współwłaściciela. Być może najlepszym sposobem w takiej sytuacji na to, aby komornik zaprzestał egzekucji, jest poszukanie wśród znajomych lub rodziny kogoś, kto wykupi udział dłużnika. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu.
W jakim przypadku komornik nie może zająć samochodu?
Istnieje kilka sytuacji, kiedy komornik nie może zająć samochodu. Oczywiście nie stanie się tak, jeśli przed zajęciem samochodu dłużnik uregulował zaległości lub poszedł na ugodę z wierzycielem. Wtedy komornik musi zdecydować się na pozostawienie pojazdu w rękach właściciela. Inny scenariusz, kiedy komornik nie może zająć samochodu, to status dobra nietykalnego pojazdu. Pod tym nieco skomplikowanym sformułowaniem kryje się to, że jeśli dłużnik wykorzystuje samochód w celu wykonywania pracy zarobkowej lub jest to jedyny środek transportu niezbędny do utrzymania siebie i swojej rodziny, komornik nie zabierze samochodu.
W jakim przypadku komornik nie może zająć samochodu? Wyjątkiem jest również sytuacja, kiedy wartość samochodu jest niewspółmierna do długu. Mówiąc dokładniej, jeżeli wartość samochodu znacznie przekracza wysokość długu, komornik może uznać, że jego zajęcie jest niewspółmierne do zadłużenia i poszuka innych sposobów egzekucji. Oczywiście, jak wspomnieliśmy wyżej, jeśli samochód należy do osoby trzeciej, co warto podkreślić raz jeszcze, komornik może zająć jedynie majątek dłużnika. Chcąc uniknąć zajęcia samochodu, warto skontaktować się z wierzycielem i próbować negocjować warunki spłaty długu. Może to być rozłożenie zadłużenia na raty, obniżenie odsetek czy zawieszenie egzekucji na pewien czas.
Przeczytaj również: