Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża?

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Instytucja małżeństwa jest gwarancją nie tylko przywilejów, ale także obowiązków. Po ślubie powstaje wspólnota majątkowa, a małżonkowie solidarnie odpowiadają za decyzje drugiej strony. Mowa na przykład o długach męża, za które odpowiedzialność może ponieść małżonka. Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża to częste pytanie w obliczu roszczeń. Chociaż małżonkowie wspólnie odpowiadają za swoje długi, to od tej reguły jest wyjątek. Wyjaśniamy więc kiedy komornik nie może zająć samochodu.

Auto na żonę, mąż z długami. Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża?
Auto na żonę, mąż z długami. Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża?123RF/PICSEL

Auto na żonę, mąż z długami. Czy komornik zajmie samochód?

Zajęcie samochodu żony za długi męża wydaje się dość oczywiste. Wraz z zawarciem związku małżeńskiego powstaje bowiem ustrój wspólności majątkowej. To ma miejsce automatycznie, chyba że przed ślubem doszło do podpisania tak zwanej intercyzy. Ta to nic innego jak rozdzielność majątkowa, choć warto od razu zaznaczyć, że są pewne wyjątki, kiedy nie ma ona mocy prawnej w perspektywie długów małżonka. Tak czy inaczej, wszystko, co jest nabyte przez małżonków po ślubie, stanowi majątek wspólny.

Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża? Warto wiedzieć, że komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego wydawanego przez sąd i obowiązuje go klauzula wykonalności. To oznacza, że osoby, których ona dotyczy, muszą się podporządkować. Komornik ma do dyspozycji różne metody egzekucji prawa. Wśród nich jest także zajęcie ruchomości, w tym samochodu. Taka egzekucja jest stosowana przez komornika głównie wtedy, gdy inne formy działań są bezskuteczne. Mowa tu na przykład o sytuacji, kiedy środki na koncie bankowym są niewystarczające do spłaty zadłużenia. Oczywiście komornik może zająć także inne ruchomości za długi męża jak chociażby motocykl. O tym, że zadłużony jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, komornik dowiaduje się z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kiedy żona nie odpowiada za długi męża?

Z założenia oraz definicji wspólnoty majątkowej wynika, że małżonkowie mają obowiązek wzajemnie informować się o stanie majątku oraz ewentualnych zobowiązaniach. W momencie, gdy jedna strona zaciąga dług za wiedzą i zgodą małżonka, odpowiedzialność za zobowiązanie ciąży na obu partnerach. Dlatego też komornik może zająć samochód żony za długi męża. Warto mieć na uwadze, że nie ma znaczenia wtedy, czy na przykład w przypadku pożyczki na umowie kredytowej widniej podpis tylko męża. Bank ma bowiem prawo dochodzić roszczeń z majątku wspólnego.

Kiedy żona nie odpowiada za długi męża? Od powyższej reguły jest wyjątek, co może być pewnym pocieszeniem, gdy komornik chce zająć samochód żony za długi męża. To ma miejsce, kiedy mąż zaciąga zobowiązanie bez zgody żony. Wówczas za dług odpowie tylko i wyłącznie on sam. Do jego uregulowania posłuży majątek osobisty, jego wynagrodzenie za pracę czy dochody z innej pracy zarobkowej. Od tego wyjątku jest jednak inny wyjątek. To sytuacja, kiedy mąż zaciąga dług bez wiedzy żony na tak zwane sprawy wynikające z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny (zakup mieszkania, wyżywienia czy na środki na wychowanie dzieci). W takiej sytuacji małżonkowie odpowiadają solidarnie i komornik może zająć samochód żony za długi męża.

Kiedy komornik nie może zająć samochodu?

Są sytuacje, kiedy komornik nie ma prawa zająć samochodu. Ustawodawca wprowadził wyjątki od reguły stwierdzającej, że samochód podlega egzekucji komorniczej. Kiedy komornik nie może zająć samochodu? Pierwszy wyjątek to ten, gdy samochód należy do osoby trzeciej. W takim przypadku komornik może zająć jedynie majątek dłużnika. Kolejny wyjątek mówi o tym, że komornik nie może zająć samochodu, kiedy auto jest zabezpieczone w jakiejś formie. Mówiąc konkretnie, to na przykład przedmiot umowy leasingowej. Komornik może zająć samochód jedynie w granicach określonych w umowie zabezpieczenia, a auto w leasingu nie podlega zajęciu, bo nie należy do dłużnika.

Kiedy komornik nie może zająć samochodu? Kolejny wyjątek mówi o tym, że nie jest to możliwe, kiedy auto jest własnością niezadłużonego małżonka i stanowi jego odrębny majątek, głównie w ramach rozdzielności majątkowej. Jest jeszcze jeden wyjątek, kiedy komornik nie może zająć samochodu. Dotyczy to sytuacji, gdy wartość samochodu jest niższa niż koszty jego zbycia. W takim przypadku komornik może uznać, że zajęcie samochodu nie ma sensu ekonomicznego, a więc nie będzie go zajmował. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i ostateczna decyzja należy do komornika lub sądu, który będzie rozpatrywał sprawę.

Przeczytaj również:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas