6 najbardziej nieoczywistych mandatów, które możesz dostać za granicą

Oprac.: Tomasz Kromp

Mandat kojarzy się zwykle z przekroczeniem prędkości lub ryzykownymi manewrami w ruchu drogowym. Mało kto wie, że za granicą istnieje wiele zdumiewających powodów, przez które można otrzymać karę. Mowa tu między innymi o jeździe bez koszulki, spaniu w samochodzie czy jedzeniu i piciu za kierownicą. Sprawdź sześć najbardziej nieoczywistych występków, za które policja może wręczyć mandat za granicą.

Jakie nieoczywiste mandaty można dostać za granicą?
Jakie nieoczywiste mandaty można dostać za granicą?123RF/PICSEL

Upał doskwiera, a klimatyzacja nie działa? Tutaj nie zdejmiesz koszulki

W Tajlandii istnieje prawo pozwalające policjantom karać kierowców, którzy podczas prowadzenia samochodu nie mają założonej koszulki. Jazda autem lub pojazdem jednośladowym z gołym torsem może spowodować zatrzymanie i wystawienie mandatu.

Jazda po Bangkoku bez koszulki może skończyć się mandatem.123RF/PICSEL

To bardzo kłopotliwy przepis szczególnie dlatego, że w Tajlandii przez cały rok średnie temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Dlatego udając się na wakacje do tego państwa i mając w planach wynajem pojazdu, warto poszukać samochodu z klimatyzacją.

Drzemka poza wytyczoną strefą? Grozi ci nawet 500 euro mandatu

W Holandii nie można uciąć sobie drzemki w samochodzie. Są do tego specjalnie wyznaczone strefy.123RF/PICSEL

Polscy kierowcy wybierający się do Holandii muszą pamiętać o pewnych restrykcyjnych przepisach. W tym kraju zabronione jest spanie w samochodzie poza specjalnie wydzielonymi do tego celu strefami. W przeciwnym razie policja może nałożyć mandat w wysokości nawet 500 euro.

Wybierając się na urlop do Holandii, warto wcześniej znaleźć hotel lub pensjonat. Również nocleg pod namiotem w lesie jest zakazany. Wyjątkiem są działki, na których można wykupić miejsca kempingowe.

W tym kraju nie możesz jeść i pić za kierownicą

Jedzenie za kierownicą na Cyprze jest zabronione – obie ręce muszą być na kierownicy.123RF/PICSEL

Podczas wielogodzinnej jazdy każdemu kierowcy może zaschnąć w gardle lub zaburczeć w brzuchu. Niestety, na Cyprze nawet łyk wody z butelki podczas prowadzenia samochodu jest zabroniony. Każda forma jedzenie lub picia za kierownicą grozi otrzymaniem mandatu.

Przepis ten wynika z faktu, że na Cyprze istnieje nakaz trzymania obydwóch rąk na kierownicy podczas jazdy. Właśnie dlatego jakiekolwiek działanie wymagające oderwania jednej z rąk (np. jedzenie lub picie) grozi ukaraniem mandatem.

Słuchawki w uszach w trakcie jazdy? Zabronione

W Hiszpanii i Francji nie można korzystać ze słuchawek w trakcie prowadzenia samochodu.123RF/PICSEL

W większości krajów korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy jest surowo zabronione. Część krajów dopuszcza możliwość korzystania z zestawów głośnomówiących. Z kolei we Francji i Hiszpanii mandat można otrzymać za używanie słuchawek w trakcie jazdy.

Korzystanie ze słuchawek dousznych i nausznych w trakcie jazdy może słono kosztować francuskich i hiszpańskich kierowców. Kwoty za mandat wynoszą około 135 euro (we Francji) lub 200 euro (w Hiszpanii).

W tych krajach lepiej zdemontuj kamerę samochodową

W Austrii za używanie kamery samochodowej grozi wysoki mandat.123RF/PICSEL

Osoby podróżujące do Austrii powinny wiedzieć, że w tym kraju za kamerę samochodową można otrzymać wysoki mandat. Posiadanie wideorejestratora jest surowo zabronione, a za złamanie przepisu grozi kara w wysokości nawet 10 tys. euro.

Kamery samochodowe są również niedopuszczalne na Słowacji. Wynika to z faktu, że zakazane jest umieszczanie potencjalnie rozpraszających i zakłócających widoczność elementów w polu widzenia kierowcy. Podobne przepisy obowiązują w Norwegii.

Zakaz pozostawiania samochodu z uchylonym oknem

Oddalając się od samochodu w Australii należy zadbać o to, by okna były zamknięte.123RF/PICSEL

W niektórych stanach w Australii istnieją pewne przepisy mówiące o tym, że kierowca oddalający się od swojego pojazdu na odległość powyżej 3 metrów, musi zamknąć okno. Dopuszczalne jest również maksymalne uchylenie na niecałe 2 cm.

Za złamanie przepisu grozi mandat. Jaką kwotę będzie musiał zapłacić ukarany kierowca? Mowa tu o około 50 dolarach australijskich.

Czytaj też:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas