Przyjąłem mandat, a teraz żałuję. Spróbuję go anulować

Chyba nie ma kierowcy, który by choć raz w życiu nie zapłacił mandatu karnego za złamanie jakiegoś przepisu ruchu drogowego. Wprowadzone we wrześniu, nowe zasady nakładania kar i drastyczna podwyżka kwot w taryfikatorze sprawiły, że wiele osób próbuje odwoływać się od kary. Czy można anulować mandat karny? Tak, przepisy przewidują taką możliwość.

Za co kierowca może dostać mandat karny?

Mandat karny jest nakładany przez policję (a w ograniczonym zakresie również przez straż miejską, Inspekcję Transportu Drogowego oraz inne służby mundurowe) w razie naruszenia przepisów ruchu drogowego. 

Wyróżnia się trzy rodzaje mandatów karnych:

Reklama
  • mandaty gotówkowe - wydawane ukaranemu bezpośrednio przez funkcjonariusza z możliwością zapłaty gotówką lub bezgotówkowo, jeżeli dany patrol przyjmuje takie płatności;
  • mandaty kredytowane - wydawane ukaranemu za potwierdzeniem odbioru;
  • mandaty kredytowane zaoczne - wystawiane przez funkcjonariusza, jeżeli sprawcy nie zastano na miejscu zdarzenia, ale można ustalić jego tożsamość.

Większość kierowców kojarzy mandaty karne z oczywistymi naruszeniami, jak np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy przekroczenie prędkości. Do mniej popularnych wykroczeń należą m.in. nieprawidłowy montaż fotelika dla dziecka czy nieuzasadnione użycie klaksonu w mieście. Kierowcy dostają też w Polsce mandaty za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, wyprzedzanie na linii ciągłej, korzystanie z telefonu podczas jazdy czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach.

Czy można się odwołać od przyjętego mandatu?

Zasadniczo mandat karny uprawomocnia się z momentem jego przyjęcia. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się od niego odwołać. Każdy mandat musi zawierać pouczenie o prawie do wniesienia odwołania do właściwego miejscowo sądu rejonowego w terminie 7 dni od uprawomocnienia się kary. Odwołanie należy złożyć w biurze podawczym lub wysłać listownie na adres korespondencyjny danego sądu. Pamiętaj, że zawsze otrzymasz powiadomienie o terminie posiedzenia. W rozprawie w sprawie mandatu karnego zawsze możesz uczestniczyć. Nie w każdym przypadku Twoje stawiennictwo będzie jednak obowiązkowe. Sąd może utrzymać mandat karny w mocy. Może też go uchylić, jeżeli uzna, że funkcjonariusz postąpił nieprawidłowo lub zachodziła inna przesłanka wyłączająca odpowiedzialność karną (np. wyższa konieczność).

Kiedy trzeba zapłacić mandat karny?

Na zapłatę mandatu masz 7 dni od dnia jego przyjęcia. Nieuregulowanie należności upoważnia organy państwowe do prowadzenia egzekucji w tym zakresie. Jeżeli nie zapłaciłeś mandatu karnego, ale odwołałeś się do sądu, obowiązek zapłaty kary pojawi się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku.  Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy sąd podtrzyma mandat, może również nałożyć na Ciebie wyższą karę niż funkcjonariusz, a także podnieść liczbę punktów karnych. Co więcej, jeśli policjant dopisał Ci do konta punkty karne, skasują się po 24 miesiącach od opłacenia kary.

Jak zapłacić mandat karny przelewem?

Wszystkie banki w Polsce umożliwiają zapłatę mandatu karnego przez Internet. W tym celu musisz skorzystać z bankowości elektronicznej lub mobilnej i wybrać opcję przelewu podatkowego. Wśród dostępnych formularz zlokalizuj zakładkę "Mandaty" i wśród dostępnych urzędów skarbowych znajdź I Urząd Skarbowy w Opolu. Jako jedyny w Polsce zajmuje się on rozliczaniem kar drogowych. Następnie wystarczy wypełnić internetowy formularz przelewu. Ważne jest, aby płacąc mandat karny, przepisać kwotę oraz serię i numer blankietu, który identyfikuje dane zobowiązanie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak uniknąć mandatu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy