Przyjąłem mandat, a teraz żałuję. Spróbuję go anulować
Chyba nie ma kierowcy, który by choć raz w życiu nie zapłacił mandatu karnego za złamanie jakiegoś przepisu ruchu drogowego. Wprowadzone we wrześniu, nowe zasady nakładania kar i drastyczna podwyżka kwot w taryfikatorze sprawiły, że wiele osób próbuje odwoływać się od kary. Czy można anulować mandat karny? Tak, przepisy przewidują taką możliwość.
Spis treści:
Za co kierowca może dostać mandat karny?
Mandat karny jest nakładany przez policję (a w ograniczonym zakresie również przez straż miejską, Inspekcję Transportu Drogowego oraz inne służby mundurowe) w razie naruszenia przepisów ruchu drogowego.
Wyróżnia się trzy rodzaje mandatów karnych:
- mandaty gotówkowe - wydawane ukaranemu bezpośrednio przez funkcjonariusza z możliwością zapłaty gotówką lub bezgotówkowo, jeżeli dany patrol przyjmuje takie płatności;
- mandaty kredytowane - wydawane ukaranemu za potwierdzeniem odbioru;
- mandaty kredytowane zaoczne - wystawiane przez funkcjonariusza, jeżeli sprawcy nie zastano na miejscu zdarzenia, ale można ustalić jego tożsamość.
Większość kierowców kojarzy mandaty karne z oczywistymi naruszeniami, jak np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy przekroczenie prędkości. Do mniej popularnych wykroczeń należą m.in. nieprawidłowy montaż fotelika dla dziecka czy nieuzasadnione użycie klaksonu w mieście. Kierowcy dostają też w Polsce mandaty za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, wyprzedzanie na linii ciągłej, korzystanie z telefonu podczas jazdy czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach.
Czy można się odwołać od przyjętego mandatu?
Zasadniczo mandat karny uprawomocnia się z momentem jego przyjęcia. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się od niego odwołać. Każdy mandat musi zawierać pouczenie o prawie do wniesienia odwołania do właściwego miejscowo sądu rejonowego w terminie 7 dni od uprawomocnienia się kary. Odwołanie należy złożyć w biurze podawczym lub wysłać listownie na adres korespondencyjny danego sądu. Pamiętaj, że zawsze otrzymasz powiadomienie o terminie posiedzenia. W rozprawie w sprawie mandatu karnego zawsze możesz uczestniczyć. Nie w każdym przypadku Twoje stawiennictwo będzie jednak obowiązkowe. Sąd może utrzymać mandat karny w mocy. Może też go uchylić, jeżeli uzna, że funkcjonariusz postąpił nieprawidłowo lub zachodziła inna przesłanka wyłączająca odpowiedzialność karną (np. wyższa konieczność).
Kiedy trzeba zapłacić mandat karny?
Na zapłatę mandatu masz 7 dni od dnia jego przyjęcia. Nieuregulowanie należności upoważnia organy państwowe do prowadzenia egzekucji w tym zakresie. Jeżeli nie zapłaciłeś mandatu karnego, ale odwołałeś się do sądu, obowiązek zapłaty kary pojawi się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy sąd podtrzyma mandat, może również nałożyć na Ciebie wyższą karę niż funkcjonariusz, a także podnieść liczbę punktów karnych. Co więcej, jeśli policjant dopisał Ci do konta punkty karne, skasują się po 24 miesiącach od opłacenia kary.
Jak zapłacić mandat karny przelewem?
Wszystkie banki w Polsce umożliwiają zapłatę mandatu karnego przez Internet. W tym celu musisz skorzystać z bankowości elektronicznej lub mobilnej i wybrać opcję przelewu podatkowego. Wśród dostępnych formularz zlokalizuj zakładkę "Mandaty" i wśród dostępnych urzędów skarbowych znajdź I Urząd Skarbowy w Opolu. Jako jedyny w Polsce zajmuje się on rozliczaniem kar drogowych. Następnie wystarczy wypełnić internetowy formularz przelewu. Ważne jest, aby płacąc mandat karny, przepisać kwotę oraz serię i numer blankietu, który identyfikuje dane zobowiązanie.
***