Policjant spojrzy na rower i wie wszystko. Mandat to nawet 500 zł

Jeśli jeździmy na rowerze po drogach publicznych, ścieżkach rowerowych czy chodniku, powinniśmy pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu. Brak któregokolwiek z wymaganych przepisami elementów może skończyć się mandatem. Warto też pomyśleć o dodatkowych elementach wyposażenia roweru, dzięki którym bezpiecznie wrócimy z przejażdżki.

Rower podobnie jak samochód, jeśli jest używany na drogach publicznych musi spełniać wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia. Należy o tym pamiętać, bo w razie spotkania z policją może się to dla nas skończyć mandatem. Na dodatek warto pomyśleć o dodatkowych elementach wyposażenia, które sprawią że będziemy lepiej widoczni na drogach i dzięki temu znacznie bezpieczniejsi. 

Obowiązkowe wyposażenie roweru

W Polsce obowiązkowe wyposażenie rowerzysty nie jest w żaden sposób określone przez prawo. Inaczej jest w przypadku samego roweru, który musi mieć elementy obowiązkowego wyposażenia, jeśli będzie użytkowany na drogach publicznych, ścieżkach rowerowych, czy chodniku.

Reklama

Rower powinien być wyposażony w:

  • Światło pozycyjne przednie barwy białej lub żółtej selektywnej, może być migające
  • Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
  • Światło odblaskowe tylne barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt
  • Światło pozycyjne tylne barwy czerwonej, może być migające

Oprócz tego należy pamiętać, że rower jako pojazd uczestniczący w ruchu musi być sprawny technicznie.

Przepisy Prawa o ruchu drogowym mówią:

Światła rowerowe nie zawsze obowiązkowe

Rowerzysta powinien korzystać ze świateł będących na wyposażeniu roweru podczas jady od zmierzchu do świtu i w tunelach, lub podczas jazdy w warunkach pogorszonej widoczności (mgła, deszcz). Dopuszcza się natomiast zdemontowanie świateł w warunkach dobrej widoczności, poza światłem odblaskowym, które musi być na stałe zamontowane w rowerze.

To oznacza, że w świetle prawa nie ma obowiązku posiadania świateł rowerowych (oprócz czerwonego odblasku z tyłu, o kształcie innym niż trójkątny) w warunkach dobrej widoczności i w dzień. Jednak ze względów bezpieczeństwa zalecamy korzystanie z nich w każdych warunkach - każdy sposób na poprawę naszej widoczności jest dobry dla naszego bezpieczeństwa.

Mandaty za brak obowiązkowego wyposażenia roweru

Kary jakie może na nas nałożyć policjant za brak obowiązkowego wyposażenia roweru nie są nadmiernie srogie, choć widełki sprawiają takie wrażenie. Policjant może ukarać nas mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 zł, przy czym ta wyższa wartość będzie tyczyć się rowerów, które nie posiadają żadnego z obowiązkowych elementów wyposażenia. Pojedyncze braki, zwłaszcza jeśli chodzi o dzwonek nie są dotkliwe, ale już brak hamulców będzie potraktowany poważniej.

Zalecane wyposażenie dodatkowe

Choć te elementy nie należą do obowiązkowego wyposażenia, policja apeluje do rowerzystów, aby korzystali ze wszystkich metod aby poprawić swoją widoczność i bezpieczeństwo. Dlatego policjanci zalecają aby rower był dodatkowo wyposażony w:

  • światło odblaskowe barwy białej z przodu;
  • światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na kołach (przynajmniej po jednym na koło);
  • w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na pedałach;
  • odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na rantach obręczy kół.

Dodatkowe wyposażenie roweru - nasze wskazówki

Oprócz wspomnianych elementów wyposażenia jest też kilka dodatków, które warto mieć podczas każdej przejażdżki rowerowej, aby bezpiecznie i bez problemów wrócić do domu, nawet jeśli przydarzy nam się przygoda w postaci kapcia, bądź awarii. Oto nasze propozycje:

  • Zestaw naprawczy do dętek rowerowych - kapeć może zdarzyć się zawsze i wszędzie. Bez zestawu naprawczego w takiej sytuacji dalsza jazda może być niemożliwa. Nożyk, łatka, odrobina kleju i nabój ze sprężonym powietrzem lub pompka nie zajmują dużo miejsca.
  • Podstawowe narzędzia: klucze, śrubokręt, nożyk - czasem zwykłe poluzowanie pedału lub linki hamulcowej może uniemożliwić nam powrót na kołach do domu. Warto mieć podstawowe narzędzia, którymi dokonamy drobnych napraw
  • Zapięcie antykradzieżowe - w razie gdy zostawiamy rower pod sklepem, warto go zabezpieczyć przed amatorami cudzej własności
  • Błotniki - jeśli złapie nas nawet drobna mżawka, bez błotników będziemy usmarowani błotem i brudem z ulicy

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama