DS

DS to francuski producent samochodów osobowych klasy średniej i premium oraz SUV-ów. Marka powstała w 2014 roku, a jej siedziba znajduje się w Paryżu. Marka wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis. 
DS - najważniejsze informacje
DS to marka, która istnieje od 2014 roku. /materiały prasowe

DS - najważniejsze informacje

DS to francuski producent samochodów osobowych klasy średniej i premium oraz SUV-ów. Marka powstała w 2014 roku, a jej siedziba znajduje się w Paryżu. Marka wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis. 

Historia DS

Firma Citroen DS funkcjonowała w latach 1955-1975. Pierwszy DS debiutował na słynnych Salonach Paryskich. Zapisał się on w historii motoryzacji i stał się symbolem francuskiego know-how i ducha awangardy. 

DS 19 został okrzyknięty najpiękniejszym samochodem wszech czasów przez magazyn Classic Sports & Car. Samochód posiadał wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W ankiecie Car of the Century z 1999 roku auto zajęło 3 miejsce. 

Citroena DS upodobali sobie nie tylko kierowcy prywatni. Dużą popularność zyskał wśród taksówkarzy, przez wzgląd na dużo miejsca z tyłu auta. Samochód był też niezwykle popularny wśród urzędników. Wersja kombi była też używana jako karetka pogotowia.

W 2014 roku Citroen ogłosił, że DS stanie się osobną, niezależną marką. Wyjątek stanowiły Chiny, gdzie DS było samodzielną marką już od 2012 roku.  Miała ona odgrywać rolę prestiżowego przedsiębiorstwa w koncernie PSA i stanowić konkurencję dla samochodów z segmentu premium. 

Po pojawieniu się na rynku luksusowych salonów DS Store stare modele Citroena były dostępne już tylko w „zwykłych” punktach. W salonach DS zaczęły się pojawiać pojazdy nowej generacji – zarówno miejskie hatchbacki, jak i nieco większe crossovery i SUV-y. 

DS w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce marka DS została zaprezentowana na Poznań Motor Show, podczas którego został również zaprezentowany nowy model samochodu – DS5. Obecnie salony DS Automobiles znajdują się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, we Wrocławiu i w Gdańsku. Wszystkie poza warszawskim należą do dealerów.

DS – popularne modele

Do najpopularniejszych modeli DS zaliczają się: DS3, DS4 i DS5. Wszystkie były oferowane wcześniej jako element linii modelowej marki Citroen. W roku 2017 został zaprezentowany pierwszy model samochodu, który został opracowany od podstaw przez markę DS Automobiles, z myślą o rynku europejskim – SUV-a klasy średniej DS 7 Crossback.

DS – pozostała działalność

W drugim sezonie Formuły E marka DS Automoblies połączyła swoje siły w motosporcie z Virgin Racing Richarda Bransona, jako DS Virgin Race. W 2022 roku DS nawiązało współpracę z PENSKE AUTOSPORT, na cztery kolejne sezony Mistrzostw Świata ABB FIA Formuły E.

DS - Wiadomości

DS - Zdjęcia