Sprawca kolizji nie ma OC. Co z odszkodowaniem?

Oprac.: Justyna Nachman

Jako osoby poszkodowane w kolizji samochodowej musimy sprawdzić, czy jej sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. To właśnie z niego otrzymamy należne nam odszkodowanie za szkody materialne i osobiste. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca nie ma wykupionej polisy OC? Czy nadal otrzymamy odszkodowanie?

Co zrobić w sytuacji, gdy sprawca kolizji nie ma ważnego ubezpieczenia OC?
Co zrobić w sytuacji, gdy sprawca kolizji nie ma ważnego ubezpieczenia OC?123RF/PICSEL

Sprawca kolizji nie ma OC. Co z odszkodowaniem?

Nawet gdy sprawca kolizji samochodowej nie ma ważnej polisy OC, poszkodowanemu nadal przysługuje odszkodowanie. W tym celu musi zwrócić się do dowolnego ubezpieczyciela, oferującego polisy komunikacyjne. Nie musi to być ten sam, u którego ma wykupione OC.

Wybrany przez poszkodowanego zakład ubezpieczeniowy ma obowiązek przyjąć zgłoszenie szkody i przeprowadzić tym samym postępowanie likwidacyjne. Przekaże również wszystkie niezbędne akta sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, powiadamiając o tym fakcie osobę zgłaszającą szkodę.

Sprawca bez OC i odszkodowanie. Na ratunek UFG

Osoba poszkodowana w kolizji przez sprawcę bez ważnego OC otrzyma należne jej odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Otrzymane środki będą obejmować zarówno szkody materialne, jak i te osobiste poszkodowanego. Instytucja wypłaca również odszkodowanie w sytuacji, gdy sprawca kolizji pozostaje nieustalony.

Sprawca kolizji nie ma OC. To dopiero początek problemów

Osoba poszkodowana w kolizji powinna sprawdzić, czy jej sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. Informacje te są dostępne na oficjalnej stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do sprawdzenia wystarczy jedynie nr rejestracyjny danego pojazdu lub jego VIN. W ten sposób poszkodowany otrzyma informacje m.in. o numerze polisy oraz nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ta została wykupiona.

Jeżeli okaże się, że sprawca nie ma ważnego OC, poszkodowany powinien wezwać policję. Oprócz kosztorysu szkody i badań lekarskich notatka policji ze zdarzenia będzie jednym z głównych dowodów w sprawie oraz jednocześnie podstawą do wypłaty odszkodowania z UFG.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Jak określa ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego pojazdu mechanicznego, poruszającego się po drogach publicznych. Każdy pojazd należący do tego samego właściciela musi mieć wykupioną osobną polisę. Nieprzestrzeganie przepisów w sprawie ubezpieczenia OC skutkuje nałożeniem na właściciela pojazdu kary pieniężnej.

Od 1 lipca 2024 roku w zależności od rodzaju posiadanego pojazdu mechanicznego kara za brak ważnego OC wyniesie od 290 zł do 12 900 zł. Wysokość kary jest również uzależniona od ilości dni nieposiadania ochrony ubezpieczeniowej w postaci OC.

Najmniejszy wymiar kary jest przewidziany dla osób, które pozostawały bez ważnej polisy do 3 dni:

  • samochód osobowy - 1 720 zł
  • samochody ciężarowe/ciągniki samochodowe/autobusy - 2 580 zł
  • pozostałe pojazdy - 290 zł

Średni wymiar kary otrzymają osoby, które nie posiadały ważnego OC od 4 do 14 dni:

  • samochód osobowy - 4 300 zł
  • samochody ciężarowe/ciągniki samochodowe/autobusy - 6 450 zł
  • pozostałe pojazdy - 720 zł

Najcięższy wymiar kary otrzymają osoby, które nie miały ważnego OC powyżej 14 dni:

  • samochód osobowy - 8 600 zł
  • samochody ciężarowe/ciągniki samochodowe/autobusy - 12 900 zł
  • pozostałe pojazdy - 1 430 zł

Instytucją odpowiedzialną w Polsce za kontrolę spełnienia ustawowego obowiązku ws. ubezpieczenia OC jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W sytuacji wykrycia przerwy lub braku polisy za dany pojazd UFG nakłada również opłatę karną na właściciela i egzekwuje jej uregulowanie.

Zobacz również:

JAECOO 7 już w Polsce. Z tą ceną i wyposażeniem to będzie hitInteria.plINTERIA.PL