OC na rower. Czy to ubezpieczenie jest obowiązkowe?

OC na rower to ubezpieczenie, które powoli zyskuje w Polsce popularność. Nie wszyscy wiedzą, że mogą je wykupić, podczas gdy niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego spokojnego poruszania się tym pojazdem. Czy OC rowerowe jest obowiązkowe i dlaczego warto je mieć? Ile kosztuje? Wyjaśniamy.

Rower to fantastyczny środek transportu, niezwykle chętnie wybierany również przez Polaków. Może być napędzany wyłącznie siłą własnych mięśni lub wspomagany silnikiem elektrycznym (rowery elektryczne). W czasie jazdy rowerem jesteśmy użytkownikami dróg i obowiązują nas określone przepisy. Co jednak w momencie, gdy popełnimy błąd i skończy się to wypadkiem? Co w sytuacji, gdy w czasie jazdy wyrządzimy jakąś szkodę? Nie wszyscy wiedzą, że możliwe jest wykupienie ubezpieczenia OC, które wspomoże nas w takiej trudnej chwili. Czy OC na rower jest obowiązkowe i ile kosztuje?

Reklama

OC na rower — czy jest obowiązkowe?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to rodzaj ubezpieczenia, z którego ubezpieczony korzysta, gdy zobowiązany jest do naprawienia szkody, powstałej w związku z ruchem jego pojazdu. Mowa tu zarówno o wypadkach, jak i na przykład potrąceniach. Dla właścicieli pojazdów mechanicznych jest to ubezpieczenie obowiązkowe — musi je zatem wykupić każdy. W przypadku rowerzystów nie ma konieczności wykupywania podobnego ubezpieczenia, jednak niewątpliwie warto je mieć.

Jest to dobrowolne, jednak chroni rowerzystę przed koniecznością sfinansowania naprawy ewentualnej, poczynionej przez siebie szkody. Zgodnie z prawem, w miejscach, w których nie została wygospodarowana osobna droga rowerowa, rowerzyści są zobowiązani do korzystania z jezdni. W takich sytuacjach zwiększa się ryzyko wypadku, przy czym nie zawsze winnym jest kierowca auta. Niektórzy decydują się nawet na zakup nie tylko ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na rower, ale i ubezpieczenia NNW na rower (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Czytaj też: Dzieci nie mają prawa jazdy, ale lepiej, żeby znały te znaki drogowe 

Ubezpieczenie roweru — dlaczego warto?

Nie ma konieczności ubezpieczania roweru, jednak zdecydowanie warto. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której rowerzysta będzie zobowiązany do poniesienia kosztów naprawy wyrządzonej szkody - te zaś będą zależały od jej wielkości. 

Jadąc rowerem, można na przykład otrzeć się o przejeżdżający blisko pojazd i uszkodzić jego lakier lub urwać lusterko. Można też między innymi doprowadzić do urazu innych uczestników ruchu - pieszych czy rowerzystów - kiedy się w nich wjedzie. Czasami te urazy są bardzo poważne. OC rowerowe chroni rowerzystę w podobnych sytuacjach - to ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu zadośćuczynienie.

Warto wiedzieć, że obecnie można bez trudu wykupić OC na rower elektryczny, ale i zwykły - podobnie, jak na inne pojazdy, na przykład hulajnogi elektryczne.

Czytaj również: Czy rowerzysta może jechać pod prąd? W zasadzie nie, ale jest wyjątek 

Ile kosztuje OC na rower?

OC rowerzysty pozwala lepiej zadbać o siebie i o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Każdy kierowca samochodu wie jednak, że koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu może by różny - zależy od wielu czynników, w tym między innymi od wieku i przebiegu auta, ale też od wieku kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej.

Czy podobnie jest z ubezpieczeniem OC na rower? Okazuje się, że tak, ponieważ ostateczna cena OC na rower zależy między innymi od wartości pojazdu, okresu trwania umowy czy sumy ubezpieczenia. Osoby, które chcą wykupić taką ochronę, powinny też zapoznać się z ofertami konkretnych ubezpieczycieli (w różnych miejscach ceny mogą być odmienne). Zwykle najtańsze polisy OC dla rowerzystów można zawrzeć już za około 100 zł - przy czym cena może być znacznie niższa lub wyższa.

Czytaj też: 

Te warunki musi spełniać każdy rower. Zabraknie jednego, dostaniesz mandat 

Kupiłeś używane auto? Szybko sprawdź 3 pułapki albo kara ponad 7 tys. zł 

Ubezpieczenie OC. Gdzie jest tanio, gdzie jest drogo? 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OC | ubezpieczenie OC | rower | rowery | jazda na rowerze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy