Dzieci nie mają prawa jazdy, ale lepiej, żeby znały te znaki drogowe

Dzieci są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego jak inni piesi. Z tego względu powinny znać nie tylko zasady działania sygnalizacji świetlnej, ale również podstawowe znaki drogowy. Uchroni je to przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze, które mogą się zdarzyć podczas zabawy lub w drodze do szkoły. Oto podstawowe znaki drogowe, które powinny znać nasze dzieci. Lepiej ich tego naucz.

Dzieci mogą samodzielnie poruszać się pieszo od ukończenia siódmego roku życia. Rowerem natomiast mają prawo jeździć bez opieki dorosłych po ukończeniu dziesiątego roku życia. To oznacza, że w tym wieku powinny już znać najbardziej podstawowe drogowe oznaczenia. Nawet jeśli nie masz prawa jazdy i znaki drogowe są ci obce, warto nauczyć ich dziecko. Zapewni mu to bezpieczeństwo na drodze i nauczy, że na drodze należy być uważnym.

Reklama

Znaki drogowe dla dzieci: znaki zakazu

Dzieci poruszają się po drogach pieszo, rowerem lub na hulajnodze. W związku z tym powinny znać znaki drogowe dotyczące takich użytkowników dróg. Przede wszystkim warto nauczyć pociechy, jak wyglądają znaki zakazu. Są okrągłe i mają białe tło z czerwonym obramowaniem. Warto, żeby najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego i pieszego potrafili je odróżniać. Znaki zakazu, które powinny znać dzieci, to:  

Zakaz wjazdu dla rowerów 

Oznacza drogę, w którą nie można wjechać rowerem oraz hulajnogą. Nasze dzieci często korzystają z tych środków lokomocji więc lepiej, żeby znały ten znak drogowy.  

Zakaz ruchu pieszego 

Oznacza drogę lub chodnik, po której nie powinni chodzić piesi. Oznacza, że widząc taki znak, dziecko nie powinno tamtędy iść, ale wybrać inną drogę. Często łączy się to z pracami drogowymi na chodniku lub pracami budowlanymi w budynkach tuż przy chodniku.  

Zakaz wjazdu i zakaz ruchu

 

Ten znak oznacza zakaz wjazdu dla wszystkich pojazdów. Dotyczy również rowerów, a tymi często poruszają się dzieci. Warto, żeby go znały.  

Znaki drogowe nakazu, które powinny znać dzieci

Znaki nakazu zazwyczaj mają niebieskie tło. Warto, żeby dziecko je znało, bo często wykluczają wybranie innej drogi.  

Nakaz jazdy w lewo, w prawo lub w lewo i prawo

Ten znak może występować w trzech wersjach - z jedną strzałką w lewo, z jedną strzałką w prawo lub z obiema strzałkami na jednym znaku. Na drodze oznaczonej tym znakiem możliwy jest tylko skręt we wskazanym kierunku lub kierunkach. Widząc ten znak drogowy dziecko powinno wiedzieć, że nie może jechać prosto.

Nakaz jazdy prosto

Ten znak, w przeciwieństwie do poprzednich, to nakaz jazdy prosto. Dziecko powinno wiedzieć, że widząc ten znak, nie może skręcić.

Droga dla rowerów

Ten znak oznacza, że drogą można jeździć rowerami. Jednocześnie jednak oznacza, że widząc taki znak, dziecko nie powinno wychodzić na drogę pieszo. Jest to o tyle ważne, że drogi rowerowe są czasem częścią chodnika.

Znak stop

Jeden ze znaków nakazu, który ma czerwone tło. Oznacza bezwzględną konieczność zatrzymania się, aby ustalić, czy drogą nie przejeżdża pociąg lub samochody.

Czytaj też: Wozisz dzieci do szkoły? Możesz stracić prawo jazdy

Znaki drogowe ostrzegawcze ważne dla dzieci

Uczul dziecko, że trójkątne znaki drogowe z żółtym tłem i czerwonym oznakowaniem to znaki ostrzegawcze. Sytuacja, przed którą ostrzegają, często przedstawiona jest w środku znaku w kolorze czarnym. Oto znaki drogowe ostrzegawcze, które dzieci powinny znać:  

Uwaga, tramwaj

Dziecko poruszające się na przykład rowerem powinno wiedzieć, że na tramwaje lepiej uważać.  

Przejście dla pieszych

Ten znak pokazuje kierowcom, ale również rowerzystom, że za chwilę będzie przejście dla pieszych. Tam piesi mają pierwszeństwo.  

Jezdnia o ruchu dwukierunkowym

To znak drogowy ważny dla dzieci na rowerach. Oznacza, że za chwilę droga jednokierunkowa zmieni się w taką, po której pojazdy mogą się poruszać w obu kierunkach. Podobny znak z jedną strzałką oznacza drogę dwukierunkową. 

Znak drogowy "uwaga, dzieci"  

Ten znak to sygnał dla kierowców, że powinni wykazać się wzmożoną ostrożnością. Nie oznacza jednak, że dzieci mogą z ostrożności zrezygnować i biegać po jezdni bez sprawdzenia, czy nie zbliżają się pojazdy. 

Czytaj też: 

Czy można wozić dziecko do szkoły na motocyklu?

Nowy znak na autostradach. Biały romb na niebieskim tle to 600 zł mandatu

Koniec z tanim paliwem na stacjach? Po wakacjach sporo się zmieni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | rowery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy