Dzieci nie mają prawa jazdy, ale lepiej, żeby znały te znaki drogowe
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Dzieci są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego jak inni piesi. Z tego względu powinny znać nie tylko zasady działania sygnalizacji świetlnej, ale również podstawowe znaki drogowy. Uchroni je to przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze, które mogą się zdarzyć podczas zabawy lub w drodze do szkoły. Oto podstawowe znaki drogowe, które powinny znać nasze dzieci. Lepiej ich tego naucz.
Dzieci mogą samodzielnie poruszać się pieszo od ukończenia siódmego roku życia. Rowerem natomiast mają prawo jeździć bez opieki dorosłych po ukończeniu dziesiątego roku życia. To oznacza, że w tym wieku powinny już znać najbardziej podstawowe drogowe oznaczenia. Nawet jeśli nie masz prawa jazdy i znaki drogowe są ci obce, warto nauczyć ich dziecko. Zapewni mu to bezpieczeństwo na drodze i nauczy, że na drodze należy być uważnym.
Znaki drogowe dla dzieci: znaki zakazu
Dzieci poruszają się po drogach pieszo, rowerem lub na hulajnodze. W związku z tym powinny znać znaki drogowe dotyczące takich użytkowników dróg. Przede wszystkim warto nauczyć pociechy, jak wyglądają znaki zakazu. Są okrągłe i mają białe tło z czerwonym obramowaniem. Warto, żeby najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego i pieszego potrafili je odróżniać. Znaki zakazu, które powinny znać dzieci, to:
Zakaz wjazdu dla rowerów
Oznacza drogę, w którą nie można wjechać rowerem oraz hulajnogą. Nasze dzieci często korzystają z tych środków lokomocji więc lepiej, żeby znały ten znak drogowy.
Zakaz ruchu pieszego
Oznacza drogę lub chodnik, po której nie powinni chodzić piesi. Oznacza, że widząc taki znak, dziecko nie powinno tamtędy iść, ale wybrać inną drogę. Często łączy się to z pracami drogowymi na chodniku lub pracami budowlanymi w budynkach tuż przy chodniku.
Zakaz wjazdu i zakaz ruchu
Ten znak oznacza zakaz wjazdu dla wszystkich pojazdów. Dotyczy również rowerów, a tymi często poruszają się dzieci. Warto, żeby go znały.
Znaki drogowe nakazu, które powinny znać dzieci
Znaki nakazu zazwyczaj mają niebieskie tło. Warto, żeby dziecko je znało, bo często wykluczają wybranie innej drogi.
Nakaz jazdy w lewo, w prawo lub w lewo i prawo
Ten znak może występować w trzech wersjach - z jedną strzałką w lewo, z jedną strzałką w prawo lub z obiema strzałkami na jednym znaku. Na drodze oznaczonej tym znakiem możliwy jest tylko skręt we wskazanym kierunku lub kierunkach. Widząc ten znak drogowy dziecko powinno wiedzieć, że nie może jechać prosto.
Nakaz jazdy prosto
Ten znak, w przeciwieństwie do poprzednich, to nakaz jazdy prosto. Dziecko powinno wiedzieć, że widząc ten znak, nie może skręcić.
Droga dla rowerów
Ten znak oznacza, że drogą można jeździć rowerami. Jednocześnie jednak oznacza, że widząc taki znak, dziecko nie powinno wychodzić na drogę pieszo. Jest to o tyle ważne, że drogi rowerowe są czasem częścią chodnika.
Znak stop
Jeden ze znaków nakazu, który ma czerwone tło. Oznacza bezwzględną konieczność zatrzymania się, aby ustalić, czy drogą nie przejeżdża pociąg lub samochody.
Znaki drogowe ostrzegawcze ważne dla dzieci
Uczul dziecko, że trójkątne znaki drogowe z żółtym tłem i czerwonym oznakowaniem to znaki ostrzegawcze. Sytuacja, przed którą ostrzegają, często przedstawiona jest w środku znaku w kolorze czarnym. Oto znaki drogowe ostrzegawcze, które dzieci powinny znać:
Uwaga, tramwaj
Dziecko poruszające się na przykład rowerem powinno wiedzieć, że na tramwaje lepiej uważać.
Przejście dla pieszych
Ten znak pokazuje kierowcom, ale również rowerzystom, że za chwilę będzie przejście dla pieszych. Tam piesi mają pierwszeństwo.
Jezdnia o ruchu dwukierunkowym
To znak drogowy ważny dla dzieci na rowerach. Oznacza, że za chwilę droga jednokierunkowa zmieni się w taką, po której pojazdy mogą się poruszać w obu kierunkach. Podobny znak z jedną strzałką oznacza drogę dwukierunkową.
Znak drogowy "uwaga, dzieci"
Ten znak to sygnał dla kierowców, że powinni wykazać się wzmożoną ostrożnością. Nie oznacza jednak, że dzieci mogą z ostrożności zrezygnować i biegać po jezdni bez sprawdzenia, czy nie zbliżają się pojazdy.
Czytaj też: