Te warunki musi spełniać każdy rower. Zabraknie jednego, dostaniesz mandat

Rower to świetny i zdrowy sposób na spędzanie wolnego czasu, dbanie o kondycję i świadome korzystanie z ekologicznego środka transportu, szczególnie w dużych zatłoczonych miastach. Jednak rowerzyści powinni pamiętać o przestrzeganiu przepisów, w tym obowiązku posiadania odpowiedniego wyposażenia roweru. Brak tych elementów może skutkować surowym mandatem i obniżeniem poziomu naszego bezpieczeństwa na drodze.

Obowiązek posiadania odpowiedniego wyposażenia dotyczy przede wszystkim roweru, a nie rowerzysty, ale braki w wyposażeniu karane są mandatem nakładanym na rowerzystę. Oczywiście, wymagane elementy nie są obowiązkowe, gdy rower porusza się po zamkniętym terenie lub z dala od dróg publicznych, tam gdzie nie obowiązują przepisy drogowe. Jednakże, te wymienione w przepisach elementy są obowiązujące dla rowerzystów korzystających z dróg publicznych, chodników, ścieżek rowerowych i innych dróg, gdzie stosowane są przepisy ruchu drogowego.

Reklama

Rower ma być sprawny technicznie

Najważniejszą informacją jest to, że rower powinien być sprawny technicznie. Rowery co prawda nie przechodzą obowiązkowych przeglądów technicznych, tak jak samochody, ale powinien być na tyle sprawny technicznie, by jazda na nim nie zagrażała bezpieczeństwu naszemu i innych użytkowników drogi.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony w:

  • Światło pozycyjne przednie barwy białej lub żółtej selektywnej, może być migające
  • Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
  • Światło odblaskowe tylne barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt
  • Światło pozycyjne tylne barwy czerwonej, może być migające

Na liście obowiązkowego wyposażenia uwzględniono rowerowe światła pozycyjne (białe lub żółte z przodu, czerwone z tyłu), jednakże warto nadmienić, że nie są one wymagane podczas jazdy w ciągu dnia i przy dobrej widoczności. Natomiast w warunkach słabej widoczności, tunelach lub od zmierzchu do świtu, ich zamontowanie i stosowanie jest obowiązkowe. Migające lub świecące stałym światłem lampki znacząco podnoszą naszą widoczność i bezpieczeństwo, umożliwiając innym kierowcom wcześniejsze zauważenie nas na drodze.

Mandat za brak obowiązkowego wyposażenia roweru

Za braki w obowiązkowym wyposażeniu roweru grożą mandaty w zakresie od 20 do 500 zł. Jednak nadgorliwy policjant, zwłaszcza w przypadku rażącego naruszenia, może ukarać nas zgodnie z artykułem 97 kodeksu wykroczeń, gdzie górna granica kary wynosi aż 3000 zł.

Oczywiście, większym zagrożeniem niż kara za brak dzwonka czy światła odblaskowego jest brak sprawnych hamulców, który może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo rowerzysty i innych osób na drodze i to głównie wtedy, jeśli policjant zauważy tak istotne braki w wyposażeniu roweru, może sięgnąć po nieco wyższy mandat.

Poza podstawowym, obowiązkowym wyposażeniem policja, zaleca aby zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów, które podniosą nasze bezpieczeństwo podczas jazdy rowerowej. Rekomendowane przez policjantów są m.in.:

  • światło odblaskowe barwy białej z przodu;
  • światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na kołach (przynajmniej po jednym na koło);
  • w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na pedałach;
  • odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na rantach obręczy kół.

Co powinienem zabrać na wycieczkę rowerową

Podczas jazdy rowerem przydatne jest mieć ze sobą kilka dodatkowych akcesoriów, które pomogą rozwiązać problemy mogące zdarzyć się w trasie, takie jak kapeć, poluzowany błotnik, czy na przykład odkręcona śruba. Warto mieć ze sobą:

  • zestaw naprawczy na wypadek kapcia - można wybrać zapasową dętkę i pompkę lub skompletować zestaw naprawczy z nożykiem, łatką, klejem i nabojem ze sprężonym powietrzem lub pompką. 
  • klucze, śrubokręt i nożyk - narzędzia które pomogą w naprawach drobnych usterek, takich jak luzujące się klamki czy błotniki. Dobra opcją jest kompaktowy multitool z najpopularniejszymi rozmiarami, aby nie zajmował dużo miejsca. 
  • Zabezpieczenie antykradzieżowe - najlepiej jak najsolidniejsze. Lepszym wyborem niż cienka linka stalowa jest dedykowane dla rowerów zapięcie, które można wykorzystać, zostawiając rower pod sklepem czy restauracją. Zapięcia często mają specjalny uchwyt do roweru, co ułatwia ich przechowywanie podczas jazdy.
  • błotniki - stanowią oczywisty dodatek, który okaże się nieoceniony w przypadku deszczowej pogody. Brak błotników sprawi, że nawet niewielka mżawka usmaruje nasze plecy, uda i twarz błotem i brudem, co nie jest przyjemne podczas jazdy.
  • Bidon z napojem - nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów podczas jazdy. Zwłaszcza w gorące dni, picie wody z bidonu pomoże uniknąć przegrzania i odwodnienia organizmu. Zamiast słodkich napojów, warto wybierać izotoniki lub rozpuszczone elektrolity w wodzie.

Dzięki takim akcesoriom możemy szybko zażegnać problemy i kontynuować naszą wycieczkę rowerową, czerpiąc z niej maksimum przyjemności.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy