Toyota najpopularniejsza w Polsce. Mamy wyniki sprzedaży aut w 2021 roku

445 tys. rejestracji, zdecydowana przewaga klientów flotowych i Toyota liderem sprzedaży. Tak prezentuje się wstępne podsumowanie polskiego rynku nowych samochodów w 2021 roku zrobione przez Instytut Samar. Finalnie udało się osiągnąć niewielki wzrost względem pandemicznego roku 2020, ale wyniki sprzedaży nie napawają optymizmem.

Wpływ "kryzysu półprzewodnikowego" był doskonale widoczny zwłaszcza w drugiej połowie 2021 roku. Z analizy Samaru wynika, że bieżący rok zamknie się w Polsce wynikiem około 445 tys. rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczy o DMC do 3,5 tony. To wynik o około 4 procent lepszy niż w 2020 roku, ale daleki od prognozowanych 490 tys. sztuk.

Sprzedaż nowych aut w 2021 roku. W Polsce rządzi Toyota

Plany dealerów pokrzyżował oczywiście kryzys półprzewodnikowy, który odcisnął się głębokim piętnem nie tylko na polskim rynku. Doskonale widać to nie tylko w - spadającej z miesiąca na miesiąc - liczbie rejestracji, ale też udziale w ogóle sprzedaży zjawiska reeksportu, czyli wywożenia fabrycznie nowych pojazdów zagranicę. Jego poziom standardowo oscylował w ostatnich latach w okolicach 10-11 proc. Dla porównania, roku 2021 osiągnął poniżej 5 proc, czyli najniższy wynik od ponad 10 lat! Mówiąc dosadnie - z Polski nie było już czego wywozić!

Reklama

W rankingu najchętniej wybieranych marek - z wynikiem blisko 72,6 tys. rejestracji, niepodzielnie panuje Toyota. Drugie miejsce zajmuje Skoda (44,1 tys. rejestracji), wyprzedzając Volkswagena (33,4 tys. rejestracji). W pierwszej piątce znajdziemy jeszcze: 4. Kię (31,8 tys. rejestracji) i 5. BMW (23,3 tys. rejestracji). Marka z Bawarii rządzi w zestawieniu producentów segmentu premium wyprzedzając Mercedesa aż o 4 tys. rejestracji.

Najpopularniejsze nowe auta w Polsce w 2021 roku

Piątka najchętniej kupowanych modeli prezentuje się następująco:

  • Toyota Corolla (21,5 tys. rejestracji),
  • Toyota Yaris (14,2 tys. rejestracji),
  • Skoda Octavia (12,8 tys. rejestracji),
  • Dacia Duster (12,2 tys. rejestracji),
  • Toyota RAV4 (10,7 tys. rejestracji).

Ponad 74 proc. nowych samochodów kupowanych jest w Polsce na firmy. Oznacza to, że w prywatne ręce trafiło w mijającym roku zaledwie ok 116 tys. nowych aut.

Najpopularniejsze modele wśród klientów indywidualnych to:

  • Toyota Yaris (5,9 tys. rejestracji),
  • Dacia Duster (5,6 tys. rejestracji),
  • Toyota Corolla (4,0 tys. rejestracji),
  • Hyundai Tucson (3,6 tys. rejestracji),
  • Kia Sportage (3,6 tys. rejestracji).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż nowych samochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy