Toyota Yaris

Wtorek, 13 grudnia 2022 (13:24) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (11:23)
Toyota Yaris to kompaktowy samochód klasy B, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce. Pierwsza generacja zajęła najwyższe miejsce na podium plebiscytu na Europejski Samochód Roku 2000, zdobywając 344 pkt.
Toyota Yaris - najważniejsze informacje
Toyota Yaris to auto, które doskonale nadaje się do jazdy w warunkach miejskich. /materiały prasowe

Toyota Yaris - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1999

 • Generacje:

  • Toyota Yaris 1,
  • Toyota Yaris 2,
  • Toyota Yaris 3,
  • Toyota Yaris 4
Toyota Yaris to kompaktowy samochód klasy B, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce. Pierwsza generacja zajęła najwyższe miejsce na podium plebiscytu na Europejski Samochód Roku 2000, zdobywając 344 pkt.

Historia Toyoty Yaris

Toyota Yaris jest następczynią Toyoty Scarlet. Jej prezentacja miała miejsce w 1999 roku w Paryżu. W kolejnych latach zdobyła popularność nie tylko na rynku europejskim, lecz także m.in. w Ameryce Północnej, gdzie była oferowana jako Toyota Echo.

To miejskie auto osobowe było poddawane kolejnym liftingom, pierwszemu już w 2003 roku – zmianie uległ wówczas m.in. kształt zderzaków oraz reflektorów, producent zdecydował się także na zastosowanie sztywniejszego nadwozia.

Drugą generację Toyoty Yaris doskonale kojarzą osoby, które kilkanaście lat temu zdawały na tych samochodach egzamin na prawo jazdy. Toyota Yaris w odsłonie z 2005 roku jest nieco większa – zwiększono m.in. pojemność bagażnika.

Sześć lat później zaprezentowano trzecią generację Toyoty Yaris, w której m.in. wydłużono samochód o 10 cm i zwiększono rozstaw osi do 2510 mm. W 2012 roku odbyła się premiera wersji hybrydowej. 

Od 2019 roku jest produkowana Toyota Yaris IV.

Toyota Yaris – generacje

Na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat, z taśm produkcyjnych japońskiego koncernu wyjechały cztery generacje Toyoty Yaris:

 • Toyota Yaris I (1999–2006) – to 3 i 5-drzwiowy hatchback, 4-drzwiowy sedan i 2-drzwiowe coupé;
 • Toyota Yaris II (2005–2011) – to 3 i 5-drzwiowy hatchback oraz 4-drzwiowy sedan;
 • Toyota Yaris III (2011–2019) – to 3 i 5-drzwiowy hatchback;
 • Toyota Yaris IV (2019– obecnie) – 5-drzwiowy hatchback.

W ofercie producenta jest dostępny także GR YARIS – trzydrzwiowy hatchback o sportowym charakterze.

Toyota Yaris – dane techniczne

Najnowsza Toyota Yaris to 5-drzwiowy hatchback, który jest dostępny z trzycylindrowym silnikiem benzynowym lub hybrydowym. Użytkownik ma do wyboru wersję z:
 • silnikiem benzynowym 1.0 VVT-i 72 KM 5 M/T – średnie zużycie paliwa wynosi 5,6 l/100 km;
 • silnikiem benzynowym 1.5 DYNAMIC FORCE 125 KM MULTIDRIVE S – średnie zużycie paliwa wynosi 5,3–5,7 l/100 km;
 • silnikiem benzynowym 1.5 DYNAMIC FORCE 125 KM 6 M/T – średnie zużycie paliwa wynosi 5,2–6,1 l/100 km;
 • silnikiem hybrydowym 1.5 HYBRID DYNAMIC FORCE 116 KM e-CVT – średnie zużycie paliwa wynosi 3,8–4,4 l/100 km.

Producent udostępnia do wyboru pięć modeli Toyoty Yaris: Active, Comfort, Executive, Selction Style oraz GR SPORT.
 

Toyota Yaris – opinie kierowców

Opinie kierowców na temat Toyoty Yaris są różne. Nie brakuje osób, które doceniają ten samochód ze względu na wydajny układ napędowy, a także niskie spalanie paliwa. 

Jest to auto, które doskonale nadaje się do jazdy w warunkach miejskich. Pozytywne komentarze dotyczą także szerokiego kąta kamery ułatwiającej parkowanie tyłem. Użytkownicy podkreślają, że zaletą tego modelu jest też jego nowoczesny wygląd.

Wśród minusów, które są wymieniane przez kierowców Toyoty Yaris, znajdują się np.: niski standard wykończenia wnętrza (jednak należy pamiętać o tym, że jest to auto klasy B), ograniczony zakres konfiguracji poszczególnych wersji (m.in. lepszej jakości fotele z podparciem lędźwiowym dostępne są w pakiecie z większymi felgami, a wersja Adventure jest sprzedawana tylko z kołami w jednym rozmiarze – 215/50/R18).

Dla niektórych użytkowników problematyczny okazuje się także poziom głośności wewnątrz auta, zwłaszcza przy prędkości ponad 120 km/h. Przytłaczająca, zwłaszcza na początku, może być również liczba kontrolek.

Samochody japońskiego producenta mają opinię niezawodnych i mało awaryjnych. W przypadku Toyoty Yaris trzeciej generacji problematyczna okazywała się jednak karoseria, która z uwagi na nietrwałe zabezpieczenia przed korozją, stosunkowo szybko zaczynała rdzewieć. Wśród usterek Toyoty Yaris wymieniane są także pękające nadkola i uszkodzenia półosi napędowych.

Toyota Yaris - Wiadomości

Toyota Yaris - Zdjęcia

Toyota Yaris - Wideo