Zapomniałem o przeglądzie samochodu. Co teraz?
Przegląd samochodu to rzecz, która czeka każdego roku na kierowców. Niestety długi czas, jaki dzieli wykonywanie przeglądów technicznych, może doprowadzić do tego, że zapomnimy o badaniach. Jakie konsekwencje poniesiemy, jeśli nie zrobimy przeglądu na czas?
Coroczny przegląd techniczny samochodu to obowiązek dla każdego, kto posiada samochód osobowy starszy niż 5 lat. Nowsze samochody przechodzą przegląd 3 lata od pierwszego zarejestrowania, a następny po 2 latach.
Przegląd samochodu to jest zarówno obowiązek, jak i zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. O przeglądzie technicznym warto również pamiętać, aby uniknąć potencjalnej kary.
Co jednak jeśli zapomnimy o wykonaniu przeglądu samochodu? Przegapienie przeglądu technicznego pojazdu nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, dopóki nie zatrzyma nas policja. Gdy podczas kontroli drogowej policja lub inny organ odkryje, że samochód, którym się poruszamy po publicznej drodze nie posiada aktualnego przeglądu technicznego, to grozi nam mandat.
Kara, jaką możemy otrzymać przez brak aktualnego przeglądu samochodu to mandat aż do 5 000 złotych. Jest to najwyższa możliwa grzywna do zapłacenia. Wysokość mandatu za brak przeglądu technicznego zależy od tego, w jakim stanie znajduje się pojazd. Policjant dokonujący kontroli samochodu osobiście wyznacza kwotę, jaką jesteśmy zobowiązani zapłacić.
Jeśli okaże się, że termin przeglądu minął naprawdę dawno temu, to policja może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Mundurowy może również uznać, że pojazd jest w stanie, który zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego i wtedy zostaje zlecone odholowanie samochodu na koszt kierowcy.
Przegląd samochodu można wykonać po terminie bez najmniejszego problemu. Stacja kontroli pojazdów nie wyciąga żadnych konsekwencji, jeśli stawimy się na przeglądzie z przedawnionym terminem. Sprawdzenie samochodu odbywa się na tej samej zasadzie.
Przegląd samochodu składa się z trzech podstawowych etapów:
- Identyfikacja pojazdu - weryfikacja zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym;
- Kontrola dodatkowego wyposażenia pojazdu;
- Kontrola działania układów i podzespołów.
Podczas przeglądu samochodu sprawdza się:
- Układ kierowniczy
- Hamulce
- Pasy bezpieczeństwa
- Zawieszenie
- Ogumienie
- Oświetlenie
- Nadwozie
- Obowiązkowe wyposażenie
- Układ wydechowy
- Emisja zanieczyszczeń.
Taki przegląd techniczny zajmuje około 30 minut. Warto wiedzieć o tym, że ilość czasu, jaka została poświęcona na wykonanie przeglądu samochodu w stacji diagnostycznej, jest rejestrowana w systemie CEP. Zbyt krótki czas trwania badania może wzbudzać podejrzenia.
Problemu nie ma, aby w późniejszym terminie zrobić przegląd techniczny, jednak pojawia się on, gdy chcemy dotrzeć do stacji diagnostycznej. Jeśli podejmiemy się pojechania do stacji diagnostycznej bez aktualnego przeglądu samochodu, to jest ryzyko, że zatrzyma nas policja i poniesiemy dodatkowe koszty.
W takiej sytuacji najbezpieczniejszym sposobem na dotarcie na przegląd samochodu po terminie jest wynajęcie lawety, która przetransportuje pojazd. Mamy wtedy całkowitą pewność, że unikniemy mandatu, który może być kilkukrotnie większy od ceny, jaką zapłacimy za lawetę.
Czytaj także: UOKiK wziął się za parkingi przy szpitalach i marketach. Wysoka kara
Jest jednak jeszcze jeden sposób na bezpieczne dojechanie na badanie techniczne po terminie. Mianowicie chodzi o czerwone tablice. Specjalna rejestracja jest wydawana w urzędzie, gdzie otrzymuje się także pozwolenie tymczasowe.
Aby otrzymać specjalne rejestracje, które umożliwią wykonanie przeglądu po terminie, należy złożyć do urzędu wniosek o wydanie pozwolenia czasowego, w celu przeprowadzenia badania technicznego. Przy składaniu prośby trzeba okazać dokumenty, które potwierdzają, że jest się właścicielem pojazdu. Trzeba mieć ze sobą również dowód rejestracyjny oraz tablice, które zostają zatrzymane przez urząd.
Pozwolenie czasowe na przeprowadzenie przeglądu samochodu jest wydawane natychmiastowo. Od tego momentu przez 30 dni można się poruszać po drogach publicznych, a także można wykonać zaległy przegląd techniczny.
Przegląd samochodu po terminie kosztuje dokładnie tyle samo, co przegląd zrobiony w odpowiednim czasie. Ceny badań nie zmieniły się od lat, a na wszystkich stacjach diagnostycznych są takie same. W 2023 roku cena za przegląd samochodu to 99 złotych.
Opłatę pobiera się przed rozpoczęciem przeglądu technicznego i nie podlega ona zwrotowi. Nawet jeśli pojazd nie przejdzie przeglądu, to kwoty nie można odzyskać. W przypadku nieprzejścia badań właściciel samochodu jest zobowiązany naprawić usterki w ciągu 14 dni. Po tym czasie ponownie musi przejść przegląd techniczny, jednak płaci jedynie za sprawdzenie konkretnych miejsc, w których były usterki.
Zobacz również:
Nowa "broń" drogówki. Możesz przechytrzyć policjantów i też ją mieć
Wyprzedzanie. Robisz to źle - dostaniesz punkty karne i wysoki mandat
Włączyła tryb P podczas jazdy, doprowadziła do karambolu. Czy aby na pewno?