Kiedy kupić nowe opony? Ten trik pomoże sprawdzić stan bieżnika

Niektórzy zdążyli już wymienić opony zimowe na letnie. Inni dopiero się za to zabierają. Istnieje prosty trik, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy zamiast opon z poprzedniego sezonu trzeba będzie kupić nowe. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy moneta. Ten sposób powinien znać każdy kierowca.

Wymiana opon z zimowych na letnie jest kluczowa, jeśli chcemy zapewnić sobie i pasażerom bezpieczeństwo na drodze. Opony letnie są tworzone specjalnie do jazdy w cieplejsze dni i podczas opadów deszczu. Wolniej się też ścierają na rozgrzanym asfalcie. Przyjęło się, że powinniśmy wymienić opony zimowe na letnie, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się co najmniej na poziomie 7 stopni Celsjusza. Przed wymianą należy jednak sprawdzić, czy możemy jeszcze skorzystać z opon z poprzedniego sezonu, czy też powinniśmy się zdecydować na nowe opony. Jak to zrobić?

Reklama

Nowe opony i wysokość bieżnika. Jaka w letnich, jaka w zimowych?

Przyjmuje się, że minimalna głębokość bieżnika opony w samochodzie powinna wynosić 1,6 mm, jednak fachowcy zalecają korzystanie z opon letnich, które mają minimum 3 mm bieżnika. Z kolei w oponach zimowych lub całorocznych bieżnik powinien mieć 4-5 mm.

Nowe opony mogą pochwalić się zwykle jeszcze lepszym wynikiem. W zależności od modelu mają zwykle 7-9 mm bieżnika. Wiele osób nie wie jednak, w jaki sposób to sprawdzić. Okazuje się, że istnieje niezwykle prosta metoda, którą każdy kierowca powinien poznać.

Każdy kierowca musi mieć w portfelu monetę 5-złotową

Grubość bieżnika można zmierzyć przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który można nabyć w sklepach z częściami samochodowymi lub na większości stacji paliw. Jest to rozwiązanie niewątpliwie najlepsze, które pozwoli uzyskać miarodajny wynik. Jeśli jednak ktoś nie chce wydawać pieniędzy na podobny sprzęt, może równie dobrze użyć zwykłej monety. Przydadzą się w tym celu monety 2 zł lub 5 zł.

Właśnie 4 mm zajmuje w monecie 5 zł srebrny pasek, zaś w monecie 2 zł pasek złoty. Wystarczy więc włożyć wybraną monetę do rowka i sprawdzić, czy jeden lub drugi pasek jest równy z bieżnikiem. 

Jeśli pomiar wskaże, że bieżnik jest większy, oznacza to, że opony będą się jeszcze długo nadawały do użytku. Jeśli jednak zapasu jest mniej, wkrótce trzeba będzie pomyśleć o nowych oponach. 

To prosty trik, który każdy powinien znać.

Czytaj też: 

Strefa Czystego Transportu w Krakowie pod znakiem zapytania. Oceni ją sąd 

Polskie drogi stają się coraz bardziej „samowystarczalne”. Co to oznacza? 

Zmniejszają ryzyko wypadku o 20 proc. - inne kraje mogą się od nas uczyć

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony | opony zimowe | opony letnie | bieżnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama