Kradzieże aut w 2022 r. Marki i modele, które znikały najczęściej

Paweł Rygas

Oprac.: Paweł Rygas

Na liście najczęściej kradzionych samochodów w Polsce dominują modele Toyoty, Audi i Volkswagena. Coraz większe zainteresowanie złodziei budzą też samochody dostawcze. Policja podaje skąd najczęściej giną auta.

Hyundai Tucson to najczęściej kradziony samochód osobowy w Polsce w 2022 roku
Hyundai Tucson to najczęściej kradziony samochód osobowy w Polsce w 2022 rokuInformacja prasowa (moto)

Samar opublikował dane na temat kradzieży samochodów w Polsce w 2022 r. Wynika z nich, że w ciągu ubiegłego roku zniknęło aż 13,3 proc. mniej aut niż w roku 2021. Biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach obserwowaliśmy tendencję wzrostową, może to być pewne zaskoczenie. Tak czy inaczej – mamy powody do zadowolenia. W 2021 r. skradziono 7098 samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 6 ton, a w 2022 – 6157 szt.

Eksperci Samaru zauważają, że policja całkiem skutecznie radzi sobie obecnie z tzw. przestępczością samochodową. Wynik 6157 wyrejestrowanych aut osobowych i dostawczych oznacza, że łupem złodziei padło zaledwie 0,03 proc. ogółu zarejestrowanych w Polsce aut tego typu.

Warszawa stolicą złodziei. Co czwarte auto zginęło z ulic stolicy

Stolicą złodziei - tu bez zaskoczenia - pozostaje Warszawa. Z jej ulic "zniknęły" w ubiegłym roku aż 1593 samochody osobowe i dostawcze o DMC do 6 ton. Wynik stanowi aż 25,9 proc. wszystkich wyrejestrowań z powodu kradzieży w skali kraju. Samo województwo mazowieckie - z wynikiem 2 463 wyrejestrowanych aut - odpowiada za 40 proc. kradzieży.

Dalej na liście są województwa:

  • dolnośląskie (639 wyrejestrowań),
  • śląskie (543 wyrejestrowania),
  • pomorskie (528 wyrejestrowań),
  • wielkopolskie (443 wyrejestrowania).

Najczęściej kradzione samochody w Polsce - ranking marek

W kategorii najczęściej kradzionych marek przoduje Toyota, co w dużej mierze wynika z tzw. "efektu skali". To obecnie najchętniej wybierana marka nowych aut w Polsce, a złodzieje szczególnie mocno upodobali sobie najnowsze pojazdy (najczęściej kradzionym rocznikiem był 2019). W sumie w ubiegłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce aż 781 Toyot.

Drugie miejsce w rankingu popularności wśród złodziei zajmuje Audi z wynikiem 532 egzemplarzy.

Podium zamyka Volkswagen. W ubiegłym roku z powodu kradzieży z CEPiK-u wyrejestrowano 415 samochodów marki z Wolfsburga.

W pierwszej piątce złodziejskiego rankingu popularności znajdziemy jeszcze kolejno: 4. BMW (392 wyrejestrowania) i 5. Hyundaia (389 wyrejestrowań).

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2022 roku - ranking modeli

Bardzo ciekawie prezentuje się zestawienie najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży modeli.

Najczęściej kradzionym modelem w Polsce... są właściwie 4 modele. Dzieli je dystans zaledwie 7 sztuk - czytamy w Samarze.

Są to kolejno:

  1. Hyundai Tucson (192 wyrejestrowanych),
  2. Fiat Ducato (191 wyrejestrowanych),
  3. Toyota Corolla (191 wyrejestrowanych),
  4. Toyota RAV4 (185 wyrejestrowanych).

Pierwszą piątkę - z wynikiem 122 wyrejestrowań - zamyka Audi A4.

W pierwszej dziesiątce aut, które najczęściej padały w ubiegłym roku łupem złodziei znajdziemy jeszcze kolejno:

  • 6. Jeepa Grand Cherokee (120 wyrejestrowanych),
  • 7. Toyotę Yaris (102 wyrejestrowanych),
  • 8. Kię Sportage (99 wyrejestrowanych),
  • 9. Audi A6 (97 wyrejestrowanych),
  • 10. BMW 5 (96 wyrejestrowanych).

Najczęściej kradzione samochody dostawcze w 2022 roku

Chociaż w pierwszej dziesiątce najczęściej kradzionych samochodów znalazł się tylko jeden przedstawiciel dostawczaków - Fiat Ducato - statystyki Samaru wskazują, że złodzieje mocno interesują się również pojazdami użytkowymi. W ubiegłym w Polsce skradziono ponad 80 egzemplarzy takich modeli, jak:

  • Mercedes Sprinter,
  • Renault Master,
  • Iveco Daily.

Skąd samochody giną najczęściej?

Jak poinformował Interię podkomisarz Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji, w 2022 policjanci zanotowali 7474 kradzieży pojazdów. Różnice między danymi CEPiKu i policji biorą się z faktu, że w drugim przypadku chodzi o tzw. przestępstwa stwierdzone, w których postępowania często jeszcze się toczą. Wyrejestrowanie z powodu kradzieży (dane CEP) możliwe jest dopiero po ich zakończeniu. Na 7474 stwierdzonych kradzieży składa się m.in.:

  • 5415 samochodów osobowych,
  • 393 samochodów dostawczych,
  • 191 samochodów ciężarowych.

Na brakujące 1475 pojazdów składają się inne "maszyny" podlegające rejestracji - jak chociażby motocykle, skutery czy mikrosamochody.

Dane policji dają za to dobry obraz tego, jakie miejsca najczęściej stanowią obszar zainteresowania złodziei. Wynika z nich, że zdecydowana większość pojazdów - aż 4123 - skradziona została w ubiegłym roku z niestrzeżonych parkingów.

1248 pojazdów zniknęło z drogi lub jezdni - w tej kategorii znajdziemy zarówno auta zaparkowane na poboczach, jak i te, których właściciele padli ofiarą metod  na butelkę lub stłuczkę. Aż 1163 samochody skradziono z terenów posesji określanych jako podwórka. Zdecydowanie mniej pojazdów skradziono w ubiegłym roku z:

  • domów jednorodzinnych (166 przestępstw stwierdzonych),
  • parkingów przy obiektach handlowych (141 przestępstw stwierdzonych),
  • garaży podziemnych/wielopoziomowych (129 przestępstw stwierdzonych),
  • spod siedziby firmy (57 przestępstw stwierdzonych),
  • z parkingów leśnych/przydrożnych (46 przestępstw stwierdzonych),
  • z parkingów strzeżonych (46 przestępstw stwierdzonych).

***

Moto Flesz - odcinek 74. Dlaczego elektryki nigdy nie będą tanieINTERIA.PL