Mercedes Sprinter

Mercedes Sprinter to jeden z liderów w klasie aut dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 5,5 tony. Odkąd w 1995 roku pierwsza partia opuściła linię montażową w Düsseldorfie, sprzedano ponad 2 mln egzemplarzy tego modelu.
Mercedes Sprinter - najważniejsze informacje
Mercedes Sprinter jest sprzedawany w kilku wersjach. Ten na zdjęciu dostosowany do przewozu osób. /materiały prasowe

Mercedes Sprinter - najważniejsze informacje

Mercedes Sprinter to jeden z liderów w klasie aut dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 5,5 tony. Odkąd w 1995 roku pierwsza partia opuściła linię montażową w Düsseldorfie, sprzedano ponad 2 mln egzemplarzy tego modelu.

Historia Mercedesa Sprintera

Mercedes Sprinter to następca modelu T1. Jego produkcja została uruchomiona w 1995 roku. Od tego czasu Mercedes Sprinter kilkukrotnie został poddany liftingowi. Produkcja współczesnej generacji Mercedesa Sprintera odbywa się w fabrykach zlokalizowanych w trzech krajach – Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz w Argentynie.

Mercedes Sprinter – generacje

Na rynku są dostępne trzy generacje modelu: 

  • Mercedes Sprinter I (produkowany w latach 1995–2006), 
  • Mercedes Sprinter II (produkcja została rozpoczęta w 2006 roku),
  • Mercedes Sprinter III (w produkcji od 2018 roku).

Mercedes Sprinter – dane techniczne

Mercedes Sprinter jest sprzedawany w kilku wersjach. Sprinter Furgon to typowy dostawczak o maksymalnej masie całkowitej do 5,5 tony (w wersji wydłużonej) i ładowności 3,1 tony. Nowością jest bezemisyjny eSprinter Furgon, w którym zamontowano napęd elektryczny o mocy 116 KM.

Mercedes Sprinter Tourer jest dostosowany do przewozu osób. W zależności od wybranej konfiguracji (dostępne są dwie długości pojazdu i dwie wysokości dachu) może się w nim znaleźć do trzech rzędów siedzeń montowanych w przestrzeni pasażerskiej.

W sprzedaży są dostępne także Mercedes Sprinter Podwozie ze skrzynią ładunkową oraz Mercedes Sprinter Podwozie do zabudowy.

W najnowszej generacji Mercedesa Sprintera przewidziano silniki znane kierowcom z poprzedniej generacji – jednostkę wysokoprężną o pojemności 2,1 litra, o mocy 114 KM, 143 KM oraz 163 KM – dla pojazdów z napędem na tylną oś. Z kolei silniki montowane w Mercedesach Sprinterach z napędem na przód mają moc nawet do 177 KM.

W zależności od wybranego wariantu pojemność skokowa silników montowanych w Mercedesach Sprinterach może wynosić od 2143 cm³ do 3498 cm³. Dostępne typy skrzyń biegów to: 6-stopniowa mechaniczna skrzynia biegów oraz automatyczna skrzynia biegów.

Mercedes Sprinter – opinie kierowców

Użytkownicy doceniają Mercedesa Sprintera ze względu na różnorodne możliwości jego konfiguracji – zamawiając najnowszy model, można wybrać nie tylko długość pojazdu (standard, długi, ekstra długi), wysokość dachu (normalny, wysoki, superwysoki), lecz także rodzaj napędu (napęd na przednie, tylne lub wszystkie koła).

Jako zaletę właściciele Sprinterów podkreślają także bogate wyposażenie dostępne w wersji podstawowej – elektryczny układ kierowniczy, asystenta bocznego wiatru, automatyczny układ włączania świateł w zależności od jasności otoczenia.

Od lat Mercedes Sprinter jest doceniany ze względu na stosunkowo niską awaryjność, komfortowe wnętrze i właściwości jezdne. Niestety nie najlepszą opinią cieszy się karoseria tego modelu, na której dosyć szybko zaczynają pojawiać się pierwsze ogniska rdzy.

Kierowcy korzystający z bezemisyjnej wersji Mercedesa Sprintera (eSprinter Furgon) są zdania, że jest to doskonałe rozwiązanie do jazdy w warunkach miejskich – średni zasięg pojazdu wynosi do 156 km.

Mercedes Sprinter - Wiadomości

Mercedes Sprinter - Zdjęcia