Widzisz znak D40 i zwalniasz. Ile można jechać w strefie zamieszkania?

Znak D40 jest informacją dla kierowcy ograniczeniu prędkości. W strefie zamieszkania musimy zwolnić. W przeciwnym wypadku stwarzamy duże niebezpieczeństwo i grozi nam mandat. Ile dokładnie trzeba jechać w strefie zamieszkania? Czy można tam zaparkować? Wyjaśniamy przepisy drogowe.

Znak D40. Co to jest strefa zamieszkania?

Według Kodeksu drogowego strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują zasady ruchu drogowego. W strefie zamieszkania wjazdy i wyjazdy są oznakowane odpowiedniki znakami drogowymi. 

Strefa zamieszkania rozpoczyna się od znaku D40. Gdy go widzimy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim zwolnić. Znak D40 służy do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, a szczególnie dzieciom. Strefa zamieszkania jest zazwyczaj wyznaczona na osiedlach jendo- lub wielorodzinnych bądź na terenach o zwartej zabudowie. 

Reklama

Ile można jechać w strefie zamieszkania?

Nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają, ale znak D40 jest informacją o ograniczeniu prędkości. Ile zatem można jechać w strefie zamieszkania?

Kierowca może jechać w strefie zamieszkania z maksymalną prędkością 20 km/h. Znak D40 obowiązuje na całym terenie i nie muszą informować o tym dodatkowe znaki. Trzeba przyznać, że prędkość ta jest mała, ale w strefie zamieszkania bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu odgrywa najważniejszą rolę. Poza tym w strefie zamieszkania dzieci do 7 lat korzystają samodzielnie z drogi. 

Parkowanie w strefie zamieszkania. Gdzie wolno?

Parkowanie to kolejna kwestia w strefie zamieszkania. Widząc znak D40 wolno parkować tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W przeciwieństwie do innych dróg w strefie zamieszkania nie muszą być umieszczone znaki zakazu. 

Parkowanie w niewyznaczonych miejscach jest traktowane jako postój na zakazie zatrzymywania się. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać tej zasady, zostaną ukarani mandatem w wysokości 100 zł i dodatkowo 1 punktem karnym. 

CZYTAJ TAKŻE:

Znak D-42. Zignorujesz, to możesz stracić prawo jazdy. Policja tylko czeka

Co oznacza znak z pomarańczową ciężarówką? Prawie 5 tys. zł mandatu

Odcinkowy pomiar prędkości: kierowcy w pułapce nowego znaku D-51a

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa zamieszkania | znaki drogowe | znaki informacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy