Widzisz znak D40 i zwalniasz. Ile można jechać w strefie zamieszkania?

Karina Kołodziejczyk

Oprac.: Karina Kołodziejczyk

Znak D40 jest informacją dla kierowcy ograniczeniu prędkości. W strefie zamieszkania musimy zwolnić. W przeciwnym wypadku stwarzamy duże niebezpieczeństwo i grozi nam mandat. Ile dokładnie trzeba jechać w strefie zamieszkania? Czy można tam zaparkować? Wyjaśniamy przepisy drogowe.

Znak informacyjny D40. Strefa zamieszkania.
Znak informacyjny D40. Strefa zamieszkania.Stanislaw Bielski/REPORTEREast News

Znak D40. Co to jest strefa zamieszkania?

Według Kodeksu drogowego strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują zasady ruchu drogowego. W strefie zamieszkania wjazdy i wyjazdy są oznakowane odpowiedniki znakami drogowymi.

Strefa zamieszkania rozpoczyna się od znaku D40. Gdy go widzimy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim zwolnić. Znak D40 służy do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, a szczególnie dzieciom. Strefa zamieszkania jest zazwyczaj wyznaczona na osiedlach jendo- lub wielorodzinnych bądź na terenach o zwartej zabudowie.

Ile można jechać w strefie zamieszkania?

Nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają, ale znak D40 jest informacją o ograniczeniu prędkości. Ile zatem można jechać w strefie zamieszkania?

Kierowca może jechać w strefie zamieszkania z maksymalną prędkością 20 km/h. Znak D40 obowiązuje na całym terenie i nie muszą informować o tym dodatkowe znaki. Trzeba przyznać, że prędkość ta jest mała, ale w strefie zamieszkania bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu odgrywa najważniejszą rolę. Poza tym w strefie zamieszkania dzieci do 7 lat korzystają samodzielnie z drogi.

Parkowanie w strefie zamieszkania. Gdzie wolno?

Parkowanie to kolejna kwestia w strefie zamieszkania. Widząc znak D40 wolno parkować tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W przeciwieństwie do innych dróg w strefie zamieszkania nie muszą być umieszczone znaki zakazu.

Parkowanie w niewyznaczonych miejscach jest traktowane jako postój na zakazie zatrzymywania się. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać tej zasady, zostaną ukarani mandatem w wysokości 100 zł i dodatkowo 1 punktem karnym.

CZYTAJ TAKŻE:

Potrącenie 17-latka na przejściu dla pieszychPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas