Reklama

Za znakiem D-40 obowiązują inne przepisy niż zwykle. Znasz je wszystkie?

Pojedynczy znak zwykle wskazuje na jedną rzecz lub nakazuje kierowcy konkretne zachowanie. Tymczasem znak D-40 wprowadza cały szereg zmian, w stosunku do przepisów, które znamy ze zwykłych dróg. Kierowca zaś musi znać wszystkie te różnice, ponieważ na żadne inne podpowiedzi nie może liczyć.

Co oznacza znak D-40? Czym jest strefa zamieszkania?

Znak D-40, wyznaczający początek strefy zamieszkania, jest bardzo istotny. Zgodnie z Kodeksem drogowym wyznacza on obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy oraz wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Strefę zamieszania zwykle można spotkać przed osiedlami domków jednorodzinnych lub w miejscach o zwartej zabudowie. Jego rolą jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, a także nadanie im dodatkowych przywilejów. Kierowcy powinni dobrze znać wszystkie te zasady.

Jaka prędkość obowiązuje w strefie zamieszkania?

To jedna z najważniejszych zasad, jakie wiążą się ze znakiem D-40, ale także taka, o której nie każdy kierowca pamięta. Dopuszczalna maksymalna prędkość w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h. Obowiązuje na całym jej terenie i nie muszą o tym informować żadne dodatkowe znaki. Jest to bardzo istotne, szczególnie z punktu widzenia kolejnej zasady tam panującej.

Reklama

Co może pieszy w strefie zamieszkania?

Jazda z niewielką prędkością w strefie zamieszkania jest o tyle istotna, że piesi cieszą się na nich dodatkowymi przywilejami. Po pierwsze pieszy ma tam pierwszeństwo przed pojazdami. Po drugie zaś może on poruszać się całą szerokością drogi i nie musi korzystać z chodników.

Dlatego też kierowcy w strefie zamieszkania muszą zachowywać szczególną ostrożność. Ponadto na wyznaczonym obszarze mogą poruszać się bez opieki osoby starszej dzieci w wieku od 7 lat. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym w strefie zamieszkania grozi mandat w kwocie 1500 zł, a w przypadku recydywy kwota wzrasta aż do 3000 zł. 

Strefa zamieszkania - kto ma w niej pierwszeństwo?

Jak już ustaliliśmy, pierwszeństwo ma w niej pieszy. Lecz znak D-40 reguluje także kwestię pierwszeństwa przejazdu pojazdów.

Wszystkie skrzyżowania w strefie zamieszkania są równorzędne. Innymi słowy, obowiązuje na nich zasada prawej ręki. Jeśli więc dojedziemy do skrzyżowania i z naszej prawej strony nadjedzie inny pojazd, musimy mu ustąpić.

Gdzie można zaparkować w strefie zamieszkania?

Kolejna zasada związana ze znakiem D-40, wiąże się z parkowaniem pojazdów. Odwrotnie niż na zwykłych drogach, nie muszą tu stać żadne znaki zakazu. Postój jest możliwy wyłącznie na wyznaczonych do tego miejscach.

W innym wypadku postój traktowany jest jak parkowanie na zakazie zatrzymywania się. Kierowcy, którzy nie będą stosować się do oznaczeń, mogą zostać ukarani mandatem w kwocie 100 zł oraz jednym punktem karnym. 

Jaki znak odwołuje strefę zamieszkania?

Zakończenie strefy zamieszkania, podobnie jak jej rozpoczęcie, musi być oznaczone w czytelny dla kierowcy sposób. Służy do tego znak D-41, z przekreśloną na czerwono strefą zamieszkania. 

Kierowca opuszczający taką strefę musi pamiętać, że jest włączającym się do ruchu, więc musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim kierującym.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa zamieszkania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy