Ile się czeka na prawo jazdy? Zdałem egzamin, czy mogę już jeździć

Zdanie egzaminu na prawo jazdy i uzyskanie wymaganych uprawnień to jeden z bardziej stresujących oraz niezwykle ważnych momentów w życiu wielu osób. Ile się czeka na wyrobienie prawa jazdy oraz czy można jeździć samochodem przed odbiorem dokumentu.

Ile się czeka na prawo jazdy po egzaminie?

Otrzymanie od egzaminatora karteczki z pozytywnym wynikiem egzaminu na prawo jazdy to najważniejszy z kroków do samodzielnego prowadzenia samochodu. Ale nie ostatni. Arkusz z wynikiem po zakończonej jeździe jest jedynie pamiątką, a dostarczenie go do urzędu nie jest wymagane.

Wynika to z faktu, że egzaminator wprowadza wynik egzaminu do systemu teleinformatycznego, który następnie aktualizuje odpowiedni Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Przyszły kierowca musi następnie udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 100,50 złotych urząd zamawia odpowiedni dokument w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Reklama

Po spełnieniu wszelkich wymagań formalnych pozostaje czekać na wyprodukowanie fizycznej wersji dokumentu i dostarczenie go do urzędu. Ile się czeka na odbiór prawa jazdy? W tym przypadku nie ma ustalonego minimalnego lub maksymalnego terminu oczekiwania, jednak w większości przypadków przyszły kierowca może odebrać prawo jazdy po około 14 dniach roboczych.

Czy jak mam już prawo jazdy do odbioru, to mogę jeździć samochodem?

W Polsce osoba kierująca pojazdem nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, polisy OC, a nawet prawa jazdy. Wystarczy posiadać dowód osobisty bądź dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport). Czy w takim przypadku można prowadzić samochód od razu po zdaniu egzaminu państwowego? Odpowiedź brzmi: nie.

Podczas kontroli drogowej policjant ma pełny dostęp do bazy danych kierowców, gdzie znajdują się wszelkie dane dotyczące danej osoby. Przed otrzymaniem prawa jazdy, każdy kierowca jest traktowany jako osoba nieposiadająca uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Jaka kara grozi kierowcy, który prowadzi samochód bez uprawnień? Zgodnie z najnowszymi przepisami Kodeksu wykroczeń, a dokładniej art. 94. § 1, taka osoba podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1500 złotych. Ponadto maksymalny wymiar grzywny w takiej sytuacji to 30 000 złotych, a sąd został przez ustawodawcę zobligowany do orzeczenia zakazu prowadzeni pojazdu.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Te przepisy jednak niedługo ulegną zmianie, za sprawą niedawnej nowelizacji. Jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli prowadzić samochód lub motocykl zraz po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy, w okresie oczekiwania na wyrobienie tradycyjnego dokumentu. Ustawa o aplikacji mObywatel zakłada szereg ważnych zmian m.in. w Prawie o ruchu drogowym. Chodzi np. o datę uzyskania uprawnienia, za którą ma być teraz uważany dzień uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.

Cyfrowy dokument będzie można pobrać na swój telefon, gdy tylko informacje o wynikach egzaminu pojawią się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Cyfrowy certyfikat ma być ważny przez 30 dni - to okres, w którym wydział komunikacji i Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych powinny uporać się z wyrobieniem tradycyjnego prawa jazdy.

Z tymczasowego cyfrowego prawa jazdy będą mogli skorzystać osoby, które uzyskały pozytywny wynik egzaminów na prawo jazdy kategorii:

  • B, 
  • B1, 
  • A,
  • A1,
  • A2, 
  • AM, 
  • B+E, 
  • T. 

Jak wygląda odbiór prawa jazdy?

Wiesz już, ile się czeka na prawo jazdy, jednak jakie kroki podjąć w sytuacji, gdy dokument jest już do odebrania? Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, w którym składaliśmy wniosek o wydanie prawa jazdy, należy pamiętać, by zabrać ze sobą dowód tożsamości. Najpewniej będzie to dowód osobisty, ale może również być paszport. Po odebraniu prawa jazdy można od razu wsiąść w samochód i pierwszy raz w życiu legalnie, bez instruktora obok, prowadzić auto.

Czytaj również:

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy