Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B? Ceny w 2023 roku

Prawo jazdy kategorii B to ważny dokument uprawniający kierowcę do poruszania się samochodami osobowymi oraz niewielkimi pojazdami dostawczymi. Aby otrzymać tego rodzaju licencję, należy przejść odpowiedni kurs i uzyskać pozytywny wynik egzaminu państwowego. Ile kosztuje szkolenie, egzamin i wydanie prawa jazdy? Ceny mogą różnić się w zależności od miasta.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2023 roku? Cenniki w największych miastach

Zgodnie z prawem, osoba chcą uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi (w tym również tymi, które obejmuje kategoria B) musi odbyć szkolenie. Jest ono przeprowadzane przez szkoły jazdy, które mają stosowne pozwolenia w zakresie kształcenia przyszłych kierowców. Co wchodzi w skład specjalistycznego kursu? To między innymi: 

Reklama
  • zajęcia teoretyczne obejmujące naukę zasad ruchu drogowego, praw i obowiązków kierującego oraz pierwszej pomocy; 
  • zajęcia praktyczne na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim i obszarze niezabudowanym. 

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2023 roku? Cenniki zwykle są różne w poszczególnych miastach. W tych największych prezentują się następująco:  

  • Warszawa - ceny kursu na prawo jazdy kategorii B wynoszą od 2900 zł do nawet 3500 zł
  • Kraków -  za kurs na prawo jazdy należy zapłacić od 2500 zł do 3400 zł
  • Wrocław - koszt szkolenia wynosi od 2500 zł do 3400 zł
  • Łódź - kurs na prawo jazdy można odbyć płacąc od 2200 zł do 3200 zł
  • Poznań - osoby chcące przejść kurs muszą liczyć się z kosztami wynoszącymi od 2700 zł do 3500 zł

Warto pamiętać, że do ceny kursu należy doliczyć badanie lekarskie (cena zwykle nie przekracza 200 zł). Niektóre szkoły jazdy oferują wizytę u lekarza wliczoną w cenę. Co więcej, może się okazać, że potrzebne będą dodatkowe godziny doszkalające (około 100-150 zł za jedną). Wówczas końcowy koszt szkolenia na prawo jazdy kategorii B okazuje się jeszcze wyższy.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Po skończonym kursie w jednej ze szkół jazdy kandydat na kierowcę może zdawać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Najpierw trzeba zdać test teoretyczny. Jego koszt wynosi maksymalnie 50 zł. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku kandydat uzyskuje możliwość przystąpienia do egzaminu praktycznego.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B kosztuje 200 zł. Niestety, jeżeli kandydat na kierowcę obleje swoją próbę, wówczas musi ponownie uiścić opłatę w wysokości 200 zł. Wobec tego najlepiej jest zapisać się na egzamin po odpowiednim przygotowaniu. Jeżeli kursant nie czuje się pewnie, zawsze może dokupić dodatkowe godziny uzupełniające szkolenie

Ile kosztuje wydanie prawa jazdy?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy, kandydat na kierowcę musi wykonać jeszcze jedną rzecz, by otrzymać upragniony dokument. Trzeba zgłosić się do urzędu i uiścić stosowną opłatę za jego wydanie

Ile kosztuje wydanie prawa jazdy? Cena wynika z przepisów prawa i wynosi 100,50 zł.

Ile się czeka na prawo jazdy i jak sprawdzić, czy jest do odbioru?

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronach rządowych, prawo jazdy będzie gotowe do odbioru w terminie do 9 dni roboczych od daty otrzymania przez urząd potwierdzenia opłaty za dokument. To, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru, można sprawdzić na stronie internetowej info-car. Wystarczy jedynie podać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL

Co ciekawe, już wkrótce będzie możliwe uzyskanie tymczasowego prawa jazdy. Funkcjonalność dostępna w aplikacji mObywatel umożliwi świeżo upieczonym kierowcom prowadzenie pojazdów w krótkim czasie po zdaniu egzaminu. Tymczasowe prawo jazdy będzie ważne 30 dni. Nowa usługa w aplikacji pojawi się prawdopodobnie w połowie 2023 roku.

Czytaj też:

Pojechał wypalić filtr cząstek stałych. Wrócił z mandatem i bez prawa jazdy

Nie chcesz iść do wojska, tracisz prawo jazdy. Nowe prawo już działa w Rosji

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy