Droga jednokierunkowa i nakaz jazdy prosto. Co różni te znaki drogowe?
Oprac.: Marcin Gościński
Znaki drogowe D-3 i C-5 są umieszczane na ulicach, drogach krajowych i trasach szybkiego ruchu. Informują uczestników ruchu o zasadach poruszania się. Oznaczenia D-3 i C-5 wyglądają bardzo podobnie. Warto dowiedzieć się, na czym polega różnica, żeby prawidłowo odczytać przekazywane przez nie informacje.
- Znaki D-3 i C-5 są umieszczone na kolejno kwadratowej i okrągłej tarczy. W obu przypadkach kierowca może zauważyć białą strzałkę skierowaną na wprost, osadzoną na niebieskim polu.
- Pomimo tego, że prezentują się niemal identycznie, to są pomiędzy nimi istotne różnice.
- Jeden to znak informacyjny, drugi to znak nakazu.
Spis treści:
Znak D-3 z białą strzałką: co oznacza?
Znak D-3 zalicza się do znaków informacyjnych. Tło na tego rodzaju oznakowaniu stanowi z reguły niebieskie pole. Umieszczane wiadomości mogą też być osadzone na tarczy o białej kolorystyce z dodatkowymi elementami w żółtym, czerwonym, zielonym, czarnym lub szarym odcieniu.
Wszystkie znaki informacyjne są regulowane Rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych z Dziennika Ustaw z 2019 r. poz. 2310. Mają kształt prostokąta z granatową obwódką i białym tłem lub z białym tłem i czarnym obrazem. Znaki informacyjne takie jak D-3 mogą być uzupełnione o tabliczki z dodatkowymi informacjami, na przykład T-22.
Znak D-3 z białą strzałką informuje uczestnika ruchu o początku lub kontynuacji drogi, jezdni, na której ruch odbywa się tylko w jednym kierunku. Warto wiedzieć, że za jazdę niezgodnie ze znakiem D-3 lub za zawracanie na drodze jednokierunkowej można otrzymać mandat w wysokości 200 złotych i 5 pkt. karnych.
Znak C-5 z białą strzałką: co oznacza?
Oznakowanie C-5 jest jednym z przedstawicieli znaków nakazu. Również regulowanych Rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2310). Wszystkie mają kształt koła, błękitne tło i biały obraz na tarczy (z wyjątkiem symbolu C-17).
Znak C-5 nakaz jazdy prosto sygnalizuje kierowcy, że powinien kierować się wyłącznie na wprost. Oznakowanie obowiązuje na najbliżej znajdującym się skrzyżowaniu albo tam, gdzie jest możliwość wybrania innego kierunku jazdy.
Znak C-5 można zauważyć najczęściej obok dróg, na których występuje duży ruch. Zarządcy decydują się na jego ustawienie po to, aby uniemożliwić kierowcom skręcanie (zazwyczaj w lewo), co wpływa na udrażnianie ruchu drogowego. Nie stosując się do znaku C-5 można otrzymać mandat w wysokości 250 zł oraz 5 pkt. karnych.
Znak D-3 i C-5: czym się różnią?
Pomimo tego, że oba znaki wyglądają podobnie, to różnice pomiędzy nimi są znaczące. D-3 informuje o początku lub kontynuacji drogi jednokierunkowej, jednak umożliwia skręcanie w prawo lub w lewo. Natomiast C-5 nakazuje jazdę prosto. Zastępuje też dwa znaki zakazu: B-22 i B-21, które zabraniają wykonywanie manewru skrętu kolejno w prawą i lewą stronę.
Czytaj również: