Czy można cofać na drodze jednokierunkowej? Jasne zasady

Manewr cofania budzi wątpliwości nawet u doświadczonych kierowców. Sporo pytań pojawia się szczególnie w przypadku cofania na drodze jednokierunkowej. Czy to to dozwolone, czy zabronione. Przepisy drogowe są jasne.

Droga jednokierunkowa jest oznaczona znakiem D-3 informującym o początku lub kontynuacji jezdni, na której pojazdy poruszają się tylko w jednym kierunku. Manewr cofania narusza ten naturalny porządek ruchu. Czy zatem można cofać?

Cofanie na drodze jednokierunkowej. Dozwolone czy zabronione?

Przepisy drogowe nie zabraniają cofania na drodze jednokierunkowej, a więc jest to dozwolone. Zakaz wykonywania tego manewru nie miałby sensu, bo kierowca może np. cofać, by zaparkować samochód. 

Reklama

Manewr cofania jest zawarty w art.23 ust.1 pkt. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według tego przepisu kierowca w trakcie cofania musi ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi bądź uczestnikowi ruchu. Ma także obowiązek zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy cofanie nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia. 

Kiedy za cofanie na drodze jednokierunkowej można dostać mandat?

Mimo że można cofać na drodze jednokierunkowej, to istnieją pewne wyjątki, za które możemy dostać mandat. Cofanie na drodze jednokierunkowej jest zabronione:

  • w tunelu,
  • na moście i wiadukcie;
  • na autostradzie i drodze ekspresowej. 

Przepisy zakazu cofania na drodze jednokierunkowej są zawarte w art.23.ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ich nieprzestrzeganie może skończyć się kolizją. 

CZYTAJ TAKŻE:

Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?

Niemiecki sąd: Na parkingach pod marketami nie obowiązuje reguła prawej ręki

Samochód sprawny, silnik działa, a na drogę wyjechać nie można. Dlaczego?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy