Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?
Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska
Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na drogach oblodzonych, zaśnieżonych, mokrych, ale też suchych. Zostały specjalnie skonstruowane, by radzić sobie w trudnych warunkach. W wielu krajach wymiana opon na zimowe jest w okresie jesienno-zimowym obowiązkowa. Czy musimy to robić również w Polsce? Czy za brak opon zimowych można dostać mandat? Wyjaśniamy.
Opony zimowe przeznaczone są do użytku na śniegu i lodzie. Zwiększają bezpieczeństwo w zimowych warunkach atmosferycznych, zapewniając większą przyczepność, a także lepszą wydajność sterowania i hamowania nawet w czasie złej pogody. Jednocześnie opony zimowe nadają się też do jazdy po suchym asfalcie. Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa w Polsce i czy kierowca, który tego nie zrobi, może dostać mandat?
Spis treści:
Czy opony zimowe są obowiązkowe?
W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. W świetle obowiązujących przepisów można więc jeździć przez cały rok na oponach letnich lub całorocznych.
Warto jednak wiedzieć, że wymiana opon na okres jesienno-zimowy jest zalecana. Między 1 listopada a 1 kwietnia dla bezpieczeństwa powinno się jeździć na oponach zimowych, ponieważ zapewniają lepszą przyczepność do podłoża w trudnych warunkach zimowych. Wszystko za sprawą ich specjalnej konstrukcji i odpowiednio dobranej mieszanki gumy. Opony zimowe skracają też drogę hamowania i zapewniają pełne osiągi podczas jazdy w niskich temperaturach.
Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?
W Polsce wymiana opon na zimowe w okresie jesienno-zimowym nie jest obowiązkowa. Kierowcy nie muszą się zatem obawiać mandatu, jeśli tego nie zrobią. Mimo wielu zapowiedzi nie wprowadzono przepisów dotyczących obowiązku zmiany opon na zimowe od 1 listopada.
Warto jednak pamiętać, że w innych krajach istnieje taki nakaz. Słowacy uznają opony zimowe za obowiązkowe wyposażenie pojazdu w czasie chłodnych miesięcy. Trzeba z nich korzystać w okresie od 15 listopada do 31 marca oraz gdy droga jest zaśnieżona lub oblodzona. Dopuszczalne jest jednak także poruszanie się na oponach z oznaczeniem M+S, które powinny dobrze sobie radzić na śniegu i jeżdżąc po pośniegowym błocie.
Obowiązek jazdy na oponach zimowych wprowadzono też między innymi w Czechach, na Słowenii, na Litwie czy w Austrii. Z kolei w Niemczech konieczne jest poruszanie się na tego typu oponach w warunkach zimowych, bez sprecyzowania tego okresu. Trzeba więc dopasować ogumienie do warunków panujących na drodze. Jeśli chcemy w okresie jesienno-zimowym urządzić sobie wycieczkę poza granice Polski, dla bezpieczeństwa powinniśmy więc wymienić opony — inaczej możemy się narazić na wysoką karę.
Czytaj również: Wymiana opon czy całych kół. Co się bardziej opłaca?
Kiedy wymieniać opony na zimowe?
Opony to punkty styczne samochodu z podłożem. Jeśli nie zapewnią odpowiedniej przyczepności do niego, zwiększa się ryzyko na przykład wpadnięcia w poślizg. Kiedy wymienić opony na zimowe? Zwykle uważa się, że odpowiednim do tego miesiącem jest listopad. Według ekspertów najlepiej zmienić opony, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. To doskonały moment, by umówić się na wizytę u wulkanizatora i zadbać o bezpieczniejszą jazdę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Lepiej nie czekać do pierwszego śniegu.
Czytaj też:
Zobacz też: