Kiedy można anulować mandat i kto może to zrobić?

Trudno znaleźć kierowcę, który chociaż raz w życiu nie zapłacił mandatu karnego za nieprzepisową jazdę. Ostatnie podwyżki w taryfikatorze mandatów sprawiły, że wiele osób próbuje odwoływać się od kary. Czy można anulować mandat karny? Wyjaśniamy ja i kiedy możesz to zrobić.

Za co kierowca może dostać mandat karny?

Mandat karny jest nakładany przez policję (a w ograniczonym zakresie również przez straż miejską, Inspekcję Transportu Drogowego oraz inne służby mundurowe) w razie naruszenia przepisów ruchu drogowego. 

Wyróżnia się trzy rodzaje mandatów karnych:

Reklama
  • mandaty gotówkowe - wydawane ukaranemu bezpośrednio przez funkcjonariusza z możliwością zapłaty gotówką lub bezgotówkowo, jeżeli dany patrol przyjmuje takie płatności;
  • mandaty kredytowane - wydawane ukaranemu za potwierdzeniem odbioru;
  • mandaty kredytowane zaoczne - wystawiane przez funkcjonariusza, jeżeli sprawcy nie zastano na miejscu zdarzenia, ale można ustalić jego tożsamość.

Większość kierowców kojarzy mandaty karne z oczywistymi naruszeniami, jak np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy przekroczenie prędkości. 

Do mniej popularnych wykroczeń należą m.in. nieprawidłowy montaż fotelika dla dziecka czy nieuzasadnione użycie klaksonu w mieście. 

Kierowcy dostają też w Polsce mandaty za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, wyprzedzanie na linii ciągłej, korzystanie z telefonu podczas jazdy czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach.

Dostałem mandat karny. Czy mogę się odwołać?

Zasadniczo mandat karny uprawomocnia się z momentem jego przyjęcia. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się od niego odwołać. 

Każdy mandat musi zawierać pouczenie o prawie do wniesienia odwołania do właściwego miejscowo sądu rejonowego w terminie 7 dni od uprawomocnienia się kary.

Odwołanie należy złożyć w biurze podawczym lub wysłać listownie na adres korespondencyjny danego sądu. Pamiętaj, że zawsze otrzymasz powiadomienie o terminie posiedzenia.

W rozprawie w sprawie mandatu karnego zawsze możesz uczestniczyć. Nie w każdym przypadku Twoje stawiennictwo będzie jednak obowiązkowe.

Sąd może utrzymać mandat karny w mocy. Może też go uchylić, jeżeli uzna, że funkcjonariusz postąpił nieprawidłowo lub zachodziła inna przesłanka wyłączająca odpowiedzialność karną (np. wyższa konieczność).

Kiedy trzeba zapłacić mandat karny?

Na zapłatę mandatu masz 7 dni od dnia jego przyjęcia. Nieuregulowanie należności upoważnia organy państwowe do prowadzenia egzekucji w tym zakresie.

Jeżeli nie zapłaciłeś mandatu karnego, ale odwołałeś się do sądu, obowiązek zapłaty kary pojawi się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. 

Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy sąd podtrzyma mandat, może również nałożyć na Ciebie wyższą karę niż funkcjonariusz, a także podnieść liczbę punktów karnych.

Jak zapłacić mandat karny przelewem?

Wszystkie banki w Polsce umożliwiają zapłatę mandatu karnego przez Internet. W tym celu musisz skorzystać z bankowości elektronicznej lub mobilnej i wybrać opcję przelewu podatkowego.

Wśród dostępnych formularz zlokalizuj zakładkę "Mandaty" i wśród dostępnych urzędów skarbowych znajdź I Urząd Skarbowy w Opolu. Jako jedyny w Polsce zajmuje się on rozliczaniem kar drogowych.

Następnie wystarczy wypełnić internetowy formularz przelewu. Ważne jest, aby płacąc mandat karny, przepisać kwotę oraz serię i numer blankietu, który identyfikuje dane zobowiązanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat karny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy