Reklama

Mandat 1500 zł za nieodpowiednie warunki higieniczne w aucie wciąż obowiązuje

Status ogólnoświatowej pandemii COVID-19 został odwołany, ale nadal obowiązują przepisy, które zostały dostosowane do nowej sytuacji. Warto mieć na uwadze zapisy w kodeksie wykroczeń dotyczące mandatu za podróż w nieodpowiednich warunkach higienicznych.

Art. 117 kodeksu wykroczeń precyzuje kwestię obowiązku utrzymywania czystości przez przewoźników. Dotyczy to również przewozów samochodowych:

  • §  1.

  • §  2.

Mandat za brak higieny w samochodzie

Od 10 kwietnia 2021 roku w art. 117 §2 kodeksu wykroczeń, w punkcie 16a pojawiła się pozycja określona jako "Nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym".

Oznacza to, że za brak środków do dezynfekcji oraz ogólny brak higieny w pojeździe czy busie, policjant może wystawić mandat w wysokości od 100 do 250 złotych. Kierowca, który nie przyjmie mandatu może zostać ukarany przez sanepid - kara administracyjna może wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych.

Reklama

Mandat za brak higieny - jazda prywatnym samochodem

Warto mieć na uwadze, że powyższe przepisy stosują się jedynie do profesjonalnych przewozów osób. Podróżując prywatnym samochodem kierowca nie może być ukarany na podstawie powyższych przepisów. Warto jednak pamiętać, że w momencie ogólnokrajowego wymogu noszenia maseczek (jeśli takowy by powrócił), warto być przygotowanym na wypadek kontroli policji lub takich zdarzeń, jak wzywanie pomocy drogowej, wizyta w serwisie czy wymiana koła.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty | COVID-19 | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy