Chcesz ominąć korek, a tu mandat. Policja tylko na to czeka
Choć przepisy w krajach Unii Europejskiej są w głównych aspektach podobne, w wielu detalach mogą się bardzo różnić. W efekcie możemy otrzymać mandat za wykroczenie, które w polskich warunkach można uznać za nietypowe. Przykładowo jadąc do Austrii powinniśmy przestudiować zasady poruszania się po głównych drogach. Zjechanie z nich może zakończyć się mandatem.

W skrócie
- W Tyrolu został wprowadzony zakaz zjeżdżania z konkretnych odcinków autostrad i dróg krajowych poza określonymi wyjątkami.
- Zakaz ten dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych, a nad jego respektowaniem czuwa miejscowa policja.
- Ograniczenie obowiązuje w wybrane dni i godziny i potrwa do początku listopada. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Przed wyjazdem na wakacje warto przestudiować przepisy drogowe obowiązujące w krajach, przez które chcemy podróżować. Oczywiście państwa należące do Unii Europejskiej mają zbliżone prawo w najważniejszych aspektach. Niemniej trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że powiedzenie "co kraj to obyczaj" ma zastosowanie również w przepisach i nie znając lokalnego prawa narażamy się na mandat za dość nietypowe, z polskiego punktu widzenia, wykroczenie. Przykładowo w austriackim Tyrolu karalne jest zjeżdżanie z drogi.
Czy w Austrii można zjeżdżać z autostrady?
Gdy na autostradach z jakiegoś powodu pojawiają się korki, część kierowców, celem uniknięcia "marnowania czasu" na stanie w miejscu lub bardzo wolną jazdę, decyduje się zjechać z trasy na najbliższym zjeździe i w ten sposób ominąć utrudnienia. Problem w tym, że dla mieszkańców okolicznych miejscowości nie jest to zbyt komfortowe. Wzrasta m.in. hałas, a jezdnie zużywają się szybciej. W związku z tym władze Tyrolu postanowiły wprowadzić zakaz zjazdu z autostrad A12 i A13, a także dróg krajowych prowadzących w okolicach i przez przełęcz Fernpass.
Kto nie może zjeżdżać z autostrady?
Władze Tyrolu podkreślają, że zakaz dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych - nie tylko samochodów, ale również motocykli. Jednostki policji monitorują zjazdy z dróg i jeśli zauważą samochód, który nie stosuje się do zakazu, zatrzymają go. Wówczas mogą poprosić np. o odpowiedni dokument potwierdzający, że dana osoba mieszka w regionie, pracuje w niej lub wypoczywa (w takiej sytuacji jesteśmy zwolnieni ze stosowania się do zakazu). Jeśli jednak funkcjonariusze dojdą do wniosku, że kierowca zjechał z drogi tylko po to, by ominąć korki, należy spodziewać się kary. Władze Tyrolu nie precyzują, jaki mandat nas czeka, ale zapewniają, że spotkanie z policjantami może zakończyć się jego wystawieniem.
Do kiedy obowiązuje zakaz zjeżdżania z autostrady?
Co ważne władze Tyrolu udostępniają informacje o zakazie przejazdu również do aplikacji z nawigacjami. Dzięki temu nikt nie będzie mógł zrzucić odpowiedzialności za popełnienie wykroczenia na swoją nawigację. Ponadto o to, by nie popełnić pomyłki, dbać będzie również specjalne oznakowanie w rejonie zjazdów. Zakaz zjazdu z autostrad obowiązuje do 2 listopada we wszystkie soboty, niedziele i święta w godzinach od 7:00 do 19:00, (w tym w dzień zjednoczenia Niemiec, 3 października).
Co warte odnotowania, podobny zakaz w Tyrolu funkcjonuje także zimą. Wtedy również w momencie korków na głównych trasach, kierowcy nie mogą z nich zjechać, jeśli nie mieszkają, nie pracują, lub nie wypoczywają w danej miejscowości.