Wielka zmiana od 1 września. Chodzi o prawa jazdy i dowody rejestracyjne
![Andrzej Zasadni](https://i.iplsc.com/000FT7YM56HW3QFW-C416.webp)
Andrzej Zasadni
Od 1 września 2025 roku wprowadzona zostanie reforma systemu płatności za prawa jazdy i dowody rejestracyjne. Ta da starostwom powiatowym możliwość wyboru operatorów systemów płatniczych. W praktyce urzędy przejdą małą rewolucję, ponieważ unowocześniona zostanie płatność internetowa. Za prawo jazdy lub dowód rejestracyjny w końcu będzie można zapłacić Blikiem.
![Od września zmienią się zasady płatności za prawa jazdy i dowody rejestracyjne.](https://i.iplsc.com/000KKBIBS2V8J2PD-C322-F4.webp)
Spis treści:
Płatności za prawa jazdy i dowody rejestracyjne
W aktualnym systemie za produkcję praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Produkowane i personalizowane przez nią dokumenty odpowiadają pod względem bezpieczeństwa aktualnym, światowym wymogom oraz są zgodne z zapisami dyrektywy Rady Unii Europejskiej nr 1999/37/WE. Jednocześnie PWPW jest odpowiedzialna za płatności za oferowane przez spółkę usługi, czyli na przykład za wyrobienie prawa jazdy. Od września 2025 roku zmienią się zasady płatności za dokumenty.
Jak to działa obecnie? W naszym kraju mniej więcej połowa wydziałów komunikacji korzysta z narzędzi PWPW do bezgotówkowego przyjmowania należności za wyrobienie dokumentów. Jak informuje portal cashless.pl, w urzędach obsługiwanych przez PWPW są zainstalowane terminale połączone z systemami "pojazd" i "kierowca". To sprawia, że w urządzeniach można płacić wyłącznie za usługi związane z wydawaniem praw jazdy i dowodów rejestracyjnych. Przez to w niektórych lokalizacjach możliwości terminali nie są w pełni wykorzystywane. Oprócz tego, pomimo że PWPW oferuje bramkę internetową, to ta pozbawiona jest najnowocześniejszych instrumentów płatniczych. Niemożliwe jest płacenie za prawo jazdy popularnym Blikiem.
Opłata za prawo jazdy i dowód rejestracyjny: zmiana od 1 września
Już od 1 września 2025 roku starostwa powiatowe będą mogły same zdecydować co do wyboru operatora terminali płatniczych. Co to oznacza w praktyce? Jak powiedział w rozmowie z serwisem cashless.pl Tadeusz Wachowski, dyrektor pionu produkcji dokumentów w PWPW, dowolna firma tego rodzaju będzie mogła zintegrować się z systemami Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych za pośrednictwem interfejsu API. Spółka nie będzie już oferować terminali płatniczych. Dodatkowo instytucja unowocześni system do przyjmowania płatności online.
Opłata za prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny będzie możliwa nie tylko za pomocą kart płatniczych, ale także zyskującym na popularności w Polsce Blikiem. To z kolei pozwoli na realizację transakcji w punktach stacjonarnych. Jak tłumaczy na łamach cashless.pl Tadeusz Wachowski, w starostwach pojawią się kody QR:
"W okienkach, przy których zwykle załatwia się sprawy związane z prawami jazdy czy dowodami rejestracyjnymi, pojawią się kody QR. Ich zeskanowanie smartfonem pozwoli na przeniesienie do internetowej bramki płatniczej, gdzie będzie można uiścić należność."
Co ważne z perspektywy osoby, która będzie chciała wyrobić prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, w urzędzie w ogóle nie będzie musiał być zainstalowany terminal, aby przeprowadzić płatność bezgotówkową. Zmiany wejdą w życie już od początku września, chociaż na prośbę starostw działanie obecnie używanego systemu przedłużono do 30 września 2025 roku.