Kiedy kierowca powinien mieć dowód rejestracyjny w aucie?
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w aucie nie musimy wozić praktycznie żadnych dokumentów - polisa ubezpieczenia OC, dowód rejestracyjny, a nawet prawo jazdy można trzymać w domu. Są jednak sytuacje, gdy bez dowodu rejestracyjnego narażamy się na mandat lub powrót do domu po odpowiedni dokument. Szczególnie trzeba pamiętać o tym, gdy wybieramy się autem za granicę.
mPrawo jazdy w aplikacji mObywatel, informacja o polisie OC oraz pojeździe w CEPiK-u, do którego dostęp mają w trakcie kontroli policjanci - dzięki tym rozwiązaniom kierowcy nie muszą już wozić żadnych dokumentów, kiedy wybierają się w podróż. Pod warunkiem, że nie przekraczają granicy państwa, mandatu za brak dokumentów nie otrzymają.
Dowód rejestracyjny - kiedy trzeba mieć go w aucie?
1 października 2018 roku zniesiono w Polsce obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego, z kolei od 1 października 2021 roku nie trzeba już wymieniać dowodu na nowy, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki.
Pierwszą sytuacją, gdy dowód rejestracyjny trzeba mieć ze sobą, jest wizyta na stacji kontroli pojazdów podczas przeglądu. Bez fizycznego dowodu diagnosta nie przyjmie auta na badanie techniczne, bowiem musi on zweryfikować dane dotyczące pojazdu. Co, jeśli auto przejdzie przegląd, a w dowodzie nie ma już miejsca na pieczątki? Oczywiście możemy udać się do wydziału komunikacji i wyrobić nowy dowód rejestracyjny (zapłacimy 54,50 zł), ale nie jest konieczne, bo na przeglądzie dostaniemy po prostu zaświadczenie, dzięki któremu, na przykład za granicą, potwierdzimy, że nasze auto jest sprawne technicznie.
Właśnie wyjazd za granicę jest kolejną sytuacją, gdy wzięcie fizycznych dokumentów (także polisy OC i prawa jazdy) jest konieczne. Wynika to z prostego faktu - służby za granicą nie mają dostępu do polskiej elektronicznej bazy i nie mogą zweryfikować żadnej z informacji. To samo dotyczy zresztą aplikacji mObywatel, która jest ważna wyłącznie na terenie Polski.
Dowód rejestracyjny przyda się też w razie poważnej kolizji drogowej, gdy pojazd zostanie znacznie uszkodzony i niemożliwe jest odczytanie numerów rejestracyjnych czy numeru VIN bezpośrednio z nadwozia. Dane te są konieczne do sporządzania oświadczenia o uznaniu winy w wypadku. Dodatkowo, dowód rejestracyjny jest wymagany przez firmy ubezpieczeniowe - zarówno przy zgłaszaniu szkody, jak i przy zmianie ubezpieczyciela.
Dowód rejestracyjny w urzędzie i podczas sprzedaży
Dokument w formie papierowej jest konieczny podczas różnych formalności w urzędzie związanych z samochodem. Dotyczy to między innymi przerejestrowania pojazdu, dodania współwłaściciela czy istotnych modyfikacji auta, które wymagają odpowiedniego wpisu w dokumencie (na przykład po montażu haka holowniczego lub instalacji LPG).
Dowód rejestracyjny stanowi też niezbędny element podczas przekazywania samochodu nowemu właścicielowi przy sprzedaży auta. Nie można więc dopuścić do sytuacji, w której tego dokumentu zabraknie. Jeśli dowód zostanie zniszczony lub się zgubi, trzeba od razu postarać się o jego duplikat w urzędzie.