Jeździsz autem bez dokumentów? W trzech sytuacjach będziesz mieć kłopoty
Polscy kierowcy przyzwyczaili się już, że nie muszą mieć przy sobie ani prawa jazdy, ani dowodu rejestracyjnego samochodu. Jest to duże ułatwienie, ale mało kto wie, że nie zawsze możemy z niego korzystać. W jakich sytuacjach brak prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego narazi kierowcę na problemy z policją w 2023 roku?
Spis treści:
Obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy - przepisy
Przypomnijmy, że przepisy, które pozwalają polskim kierowcom poruszać się bez posiadania przy sobie dokumentów, zawarto w tak zwany pakiecie deregulacyjnym. Jego zapisy zaczęły obowiązywać 4 grudnia 2020 roku. Od tej pory za brak blankietu prawa jazdy nie grozi już mandatem. Wszystkie informacje na temat kierującego, policjanci znajdą w systemie.
Przepisy znoszące obowiązek posiadanie przy sobie prawa jazdy, mają następujący kształt:
Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem.
Wystarczy, że podczas kontroli podamy swoje dane osobowe lub przedstawimy dowód osobisty. Funkcjonariusz sprawdzi w Centralnej Ewidencji Kierowców uprawnienia do prowadzenia pojazdu.
Czy trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny? Przepisy?
Kwestia posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, została zniesiona jeszcze wcześniej. Od października 2018 roku kierujący nie musi okazywać podczas kontroli tego dokumentu.
Jednocześnie zniesiono obowiązek posiadania przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy OC. To kolejne ułatwienie i nic dziwnego, że połączono je z brakiem konieczności wożenia dowodu rejestracyjnego. Większość kierowców oba te dokumentu przechowuje i przenosi razem, więc łatwo byłoby o pomyłkę lub zapomnienie obu.
Jakie dokumenty trzeba mieć podczas jazdy samochodem?
Teoretycznie nie musimy posiadać przy sobie żadnych dokumentów. Policjant może zweryfikować naszą tożsamość za pomocą podanych mu danych osobowych. Dobrze jest jednak mieć przy sobie dowód osobisty - ułatwia i usprawnia to kontrolę drogową.
Wbrew pozorom ułatwieniem może być również wożenie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Zwykle się nam do niczego nie przydadzą, ale gdybyśmy brali udział w zdarzeniu drogowym (choćby kolizji), pojawia się problem. Sprawę można załatwić zwykłym spisaniem oświadczenia, ale skoro nie mamy ze sobą dokumentów... musimy wezwać na miejsce patrol policji. On potwierdzi wszystkie niezbędne dane uczestników, ale jeśli to my byliśmy sprawcą, zostaniemy ukarani mandatem.
Alternatywnie można zainstalować w smartfonie aplikację mObywatel, która pozwala uzyskać dostęp do dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenia OC pojazdu za pośrednictwem telefonu.
Kiedy trzeba mieć ze sobą prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny?
Jeden z wyjątków, kiedy musimy mieć przy sobie wszystkie dokumenty, takie jak prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny, wymieniliśmy już wcześniej, przy okazji cytowania przepisów. Ale wymieńmy wszystkie takie sytuacje:
- prawo jazdy musi mieć przy sobie kierowca, który uzyskał je w innym kraju niż Polska. Dotyczy to także polskich obywateli
- dowód rejestracyjny trzeba mieć przy sobie, jeśli podróżujemy pojazdem niezarejestrowanym w Polsce
- zarówno prawo jazdy jak i dowód rejestracyjny, musimy mieć przy sobie podczas wyjazdy za granicę
Pamiętajmy więc, że brak konieczności posiadania przy sobie dokumentów podczas jazdy, to prawo wyłącznie polskie i dotyczące osób posiadających polskie dokumenty.
***