Czy można jeździć traktorem z przyczepą na kategorię B+E?
Wielkimi krokami zbliżają się żniwa, a kierowcy notorycznie pytają, czy posiadając kategorię B+E, mogą legalnie poruszać się po drogach publicznych ciągnikiem rolniczym z przyczepą. Naturalnym wyborem dla rolników wydaje się prawo jazdy kategorii T, jednakże niewielu zmotoryzowanych wie, że traktorem można jechać posiadając również prawo jazdy B.

W skrócie
- Rolnicy mogą prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepą, ale warunki te zależą od posiadanej kategorii prawa jazdy.
- Kategoria T daje największe uprawnienia, pozwalając na jazdę różnymi ciągnikami i pojazdami wolnobieżnymi z przyczepami.
- Posiadacze kategorii B oraz B+E mogą prowadzić traktory z ograniczeniami dotyczącymi masy oraz typu przyczep.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Zgodnie z ustawą z 5 stycznia 2011 r., prawo jazdy kategorii T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem pojazdów, składającym się z jednego z wymienionych pojazdów i przyczepy (lub przyczep).
Alternatywa dla rolników. Czy posiadając kategorię B+E, można prowadzić traktor z przyczepą?
Rolnicy bardzo często decydują się także na zrobienie prawa jazdy kategorii B+E, które daje również pewne uprawnienia w zakresie prowadzenia ciągników rolniczych z przyczepą, choć ze sporymi ograniczeniami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kategoria B+E pozwala na jazdę zespołem pojazdów, złożonym z pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i przyczepy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.
W te ograniczenia bez problemu mieszczą się mniejsze ciągniki, a także kultowe Ursusy. Kierowca musi jednak znać warunek dotyczący masy przyczepy - nie może ona przekraczać masy pojazdu holującego, a masa pojazdu musi wynosić minimum 1,33 masy przyczepy.

Kategoria T. Jakimi pojazdami mogą poruszać się rolnicy?
Do prowadzenia ciągników rolniczych niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii T, które uprawnia do kierowania pojazdem wolnobieżnym oraz zestawami pojazdów składających się z tych pojazdów i przyczep. Warto zaznaczyć, że minimalny wiek kursanta dla uzyskania prawa jazdy kategorii T wynosi 16 lat.
Posiadacze uprawnień kategorii T mogą kierować różnymi ciągnikami rolniczymi, niezależnie od ich mocy czy masy, a także pozostałymi pojazdami wolnobieżnymi, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Pojazdy tego typu, wjeżdżające na drogę publiczną, powinny posiadać wykupione ubezpieczenie OC. W rolnictwie do pojazdów wolnobieżnych najczęściej zaliczane są:
- kombajny,
- kosiarki samojezdne,
- opryskiwacze,
- prasy,
- sadzarki,
- sieczkarnie,
- zgrabiarki.
Na prawo jazdy kategorii B również możesz jeździć traktorem. Jest jeden haczyk
Niewielu kierowców wie, że prawo jazdy kategorii B pozwala nie tylko na jazdę samochodem o masie nieprzekraczającej 3,5 tony oraz jednośladem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, ale również daje możliwość kierowania ciągnikiem rolniczym bez przyczepy. Przepisy pozwalają jednak na jazdę z maszynami zawieszanymi, m.in. siewnikiem zbożowym, agregatem czy rozsiewaczem nawozu.

Kurs na prawo jazdy kategorii E. Nie musisz zdawać egzaminu teoretycznego
Rolnicy bardzo często decydują się na kurs prawa jazdy kategorii E. Dodatkowe szkolenie nie wymaga zaliczenia egzaminu teoretycznego i obejmuje jedynie 15 godzin zajęć praktycznych, zakończonych egzaminem. Podczas państwowego testu kursant jest zobowiązany do:
- sprawdzenia stanu technicznego pojazdu,
- złączenia pojazdu z przyczepą,
- uruchomienia pojazdu, włączenia świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenia z miejsca oraz jazdy pasem ruchu do przodu i tyłu,
- wykonania manewrów,
- po powrocie z ruchu drogowego lub po skończeniu zadań na placu manewrowym rozprzęgnąć pojazd z przyczepą.