Masz prawo jazdy kategorii B? Nawet nie wiesz, jakie pojazdy możesz prowadzić

Kierowcy myślą, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych. To prawda, ale... nie do końca. Lista pojazdów, którymi można jeździć, jest znacznie dłuższa. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B.

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) wynoszącej do 3,5 tony. To oznacza, że kierowca posiadający takie uprawnienia nie musi się ograniczać tylko do samochodów osobowych. Przepisy pozawalają prowadzić m.in. samochody dostawcze, busy, vany, a także kampery.

Prawo jazdy kategorii B i jazda traktorem

Niewiele osób wie, że dysponując prawem jazdy kategorii B można prowadzić traktory (ciągniki rolnicze). Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno holować ciężkich przyczep oraz maszyn rolniczych wyposażonych we własne koła. Można zatem prowadzić traktor z ciężkim sprzętem zamocowanym na ciągniku. Natomiast chcąc legalnie ciągnąć przyczepy, trzeba już będzie zrobić prawo jazdy kategorii T.

Reklama

Prawo jazdy kat. B i jazda motocyklem

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B przynajmniej trzy lata, mogą poruszać się motocyklami napędzanymi silnikami o pojemności do 125 cm3. W tej kategorii znajdziemy zarówno skutery oraz motocykle, idealne do jazdy po mieście. Jedynym ograniczenie jest konieczność zachowania współczynnika mocy do masy pojazdu - 0,1 kW/kg. Większość pojazdów dostępna na rynku spełnia te kryteria.

Prawo jazdy kat. B i jazda trójkołowcem

Prawo jazdy kat. B pozwala jeździć na trójkołowcach z homologacja L5e. W przypadku takich pojazdów minimalna odległość pomiędzy kołami na jednej osi nie może wynosić mniej niż 460 mm, a pojazd musi być wyposażony w hamulec postojowy.

Prawo jazdy kat. B i jazda czterokołowcem

Prawo jazdy kat. B umożliwia jazdę czterokołowcami, które można podzielić na dwie grupy. Czterokołowce lekkie nie mogą przekraczać prędkości maksymalnej 45 km/h oraz masy całkowitej 350 kg. Druga grupa dotyczy czterokołowców innych niż lekkie. Są to pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 400 kg (przewóz osób) i 550 kg (przewóz rzeczy).

Wersje z otwartym nadwoziem, bez pasów bezpieczeństwa wymagają podróżowania w kasku. Można nimi przewozić dzieci do lat 7 z prędkością do 40 km/h. Do tej kategorii pojazdów można zaliczyć tzw. mikrosamochody. Czterokołowiec poruszający się po drogach publicznych musi spełniać homologację i być wyposażony w tablicę rejestracyjną i polisę OC.

Prawo jazdy kat. B i holowanie przyczepy

W ramach kategorii B można holować przyczepę pozbawioną hamulca najazdowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 750 kg. Łączna masa zestawu nie powinna przekraczać 4,25 tony. W przypadku cięższych przyczep wyposażonych w hamulec, DMC zespołu pojazdów nie powinna przekraczać 3500 kg.

Prawo jazdy kat. B i jazda pojazdami o DMC do 4,25 tony

Kierowca z prawem jazdy kat. B może prowadzić pojazdy o DMC wynoszącej nawet do 4,25 tony. Przepisy przewidują, że taki pojazd musi być wyposażony w napęd alternatywny. Chodzi o samochody elektryczne, które są znacznie cięższe od wersji napędzanych klasycznym napędem, a także o pojazdy z ogniwami wodorowymi. Kierowca może prowadzić taki pojazd pod warunkiem, że posiada uprawnienia od co najmniej dwóch lat.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy