Od jutra posypią się mandaty. Straż miejska zyskuje nowe uprawnienia
Od jutra wchodzą w życie przepisy, dzięki którym zwiększą się uprawnienia straży miejskiej. Za jazdę rowerem bez odpowiednich uprawnień zapłacić będzie można 1,5 tys. mandatu.
Spis treści:
Straż miejska zyskuje nowe uprawnienia
Na początku października w Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 września 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze straży gminnych uprawnieni są do nakładania grzywien na drodze mandatu karnego. W efekcie strażnicy zyskają nowe narzędzie pozwalające karać m.in. nastolatków poruszających się na rowerach. Przepisy wchodzą w życie 20 października, czyli jutro.
1,5 tys. zł mandatu za brak karty rowerowej
Za sprawą nowego rozporządzenia zwiększony został katalog wykroczeń, za które strażnicy miejscy i gminni będą mogli nakładać mandaty. Na liście znalazło się również nowe wykroczenie wynikające z Prawa o ruchu drogowym.
Zgodnie z art. 129b ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym strażnicy mogą przeprowadzić kontrolę w przypadku uczestnika naruszającego przepisy o:
- ruchu motorowerów,
- rowerów,
- wózków rowerowych,
- hulajnóg elektrycznych,
- urządzeń transportu osobistego,
- pojazdów zaprzęgowych
- jeździe wierzchem
- pędzeniu zwierząt.
Zgodnie z Kodeksem wykroczeń jazda bez uprawnień może zakończyć się mandatem w wysokości 1,5 tys. złotych. Artykuł 94, paragraf wspomnianego kodeksu stanowi:
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
Jazda rowerem bez uprawnień tylko dla osób pełnoletnich
Oczywiście nie wszyscy muszą obawiać się kary za jazdę rowerem bez uprawnień. Warto przypomnieć, że osoby pełnoletnie mogą jeździć rowerem bez stosownych dokumentów. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku dzieci i młodzieży. Choć tutaj też są pewne "ograniczenia wiekowe".
Zgodnie z zapisami Prawa o ruchu drogowym i Ustawy o kierujących pojazdami dziecko w wieku do 10 lat może jeździć na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Ponadto, obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że takie dzieci traktowane są, jak piesi. Rowerzyści w wieku 10-18 lat muszą jednak posiadać specjalne uprawnienia do poruszania się jednośladem. Legalną jazdę rowerem umożliwiają im:
- Karta rowerowa
- Prawo jazdy kategorii AM (od 14 roku życia)
- Prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T1 (starać się o nie można po ukończeniu 16 roku życia).