Jak skasować punkty karne i kto tego nie może zrobić? Przewodnik krok po kroku

Od 17 września 2023 roku wróciły kursy pozwalające skasować z konta kierowcy 6 punktów karnych. W niniejszym tekście wyjaśniamy, krok po kroku, jakie czynności trzeba wykonać, by przystąpić do kursu i zmniejszyć sobie liczbę punktów.

Punkty zdobyć łatwo, a skasować trudniej...
Punkty zdobyć łatwo, a skasować trudniej...NewsLubuskiEast News

Od 17 września 2023 roku punkty karne ponownie kasują się po roku a nie po dwóch. Rząd wycofał się drakońskich przepisów, którymi uderzył w kierowców równo rok wcześniej. Co ważne - termin nadal liczy się nie od momentu przyznania punktów, ale od daty opłacenia mandatu.

Oprócz tego ponownie możliwa jest redukcja punktów karnych. Nie wszyscy kierowcy jednak wiedzą, ze aby takie szkolenie było skuteczne i skutkowało skasowaniem 6 punktów, grzywna za nałożony mandat musi być uiszczona.

Gdzie odbywają się szkolenie redukujące punkty i ile kosztują?

Kursy organizowane są przez Ośrodki Ruchu Drogowego. Ich koszt wynosi około 1000 zł, odrobinę może się różnić w zależności od województwa. W kursie mogą brać udział kierowcy, którzy mają więcej niż 6 punktów na koncie, a w ciągu roku można na kurs zapisać się dwukrotnie, dzięki czemu można skasować 12 punktów karnych.

Jednak zasada ta nie dotyczy wszystkich kierowców. W kursie nie mogą brać udział ci kierowcy, którzy swoje pierwsze prawo jazdy mają krócej niż rok.

Ponadto kierowca "młody" tzn. będący w okresie jednego roku od dnia wydania prawa jazdy po raz pierwszy, nie może przekroczyć w ciągu roku 20 punktów karnych. Jeżeli otrzyma punktów więcej, to zostaje mu cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi co oznacza, iż od początku musi odbyć szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać egzamin państwowy na prawo jazdy.

Jakie są limity punktów karnych?

  • - 20 punktów karnych - dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku.
  • - 24 punkty karne - dla pozostałych kierowców.

Punkty karne tymczasowe i aktywne

Punkty karne możemy podzielić na typy:

  • Tymczasowe - z wykroczeń, za które kierowca nie przyjął mandatu. Nie są doliczone do konta kierowcy do czasu zakończenia postępowania sądowego
  • Aktywne - czyli te, które znajdują się na koncie kierowcy.

Odbycie kursu oznacza, że skasowanych zostanie 6 najstarszych punktów na koncie kierowcy. Istotne znaczenie ma również fakt, że punkty kasują się automatycznie po 12 miesiącach od dnia opłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia. Jeżeli kierowca nie przyjmie mandatu, ale sąd uzna jego winę, na rozpoczęcie biegu punktów karnych może poczekać wiele miesięcy do czasu uprawomocnienia się grzywny.Trzeba też pamiętać, że po roku kasują się punkty za przewinienia popełnione od dnia 17 września 2023 roku.

Jak wygląda szkolenie redukujące punkty karne?

Szkolenie ma formę 8-godzinnego wykładu oraz ćwiczenia praktycznego. To wszystko w jeden dzień.  Program szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak:

  • przepisy oraz zasady ruchu drogowego;
  • przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce; 
  • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych;
  • zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Na każdy z tych tematów  przeznaczono dwie godziny lekcyjne, a wykładowca może posługiwać się prezentacjami i filmami.

Każdy uczestnik szkolenia musi zaliczyć także ćwiczenie praktyczne polegające na awaryjnym hamowaniu przy prędkości między 30, a 50 km/h. Zatem:

  • odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24:
  • odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia punktów, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona.
Znak STOP i przejazd kolejowy. Tego kierowcy nic nie zatrzymałoPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas