Kierowca autobusu zostawił pojazd, by ratować życie. Bohaterska akcja w Koszalinie
Zwykły dzień pracy koszalińskiego kierowcy zamienił się w dramatyczną walkę o ludzkie życie. Widząc akcję reanimacyjną odbywającą się na chodniku, nie zwlekał ani chwili. Zatrzymał maszynę, chwycił za defibrylator i pobiegł z pomocą. Jego postawa została doceniona.

Spis treści:
Codzienność potrafi być zaskakująca, o czym przekonał się kierowca autobusu, pracujący dla koszalińskiego MZK. Niespodzianie życie poddało go wymagającemu testowi, który zaliczył na szóstkę z plusem. Postawa kierowcy nie tylko uczyniła z niego lokalnego bohatera, ale też stała się przykładem do naśladowania dla innych.
Zauważył akcję reanimacyjną. Wziął AED i pobiegł z pomocą
Podczas porannego kursu autobusem po Koszalinie, pan Ireneusz dostrzegł coś niepokojącego. Na chodniku odbywała się dramatyczna walka o życie mężczyzny. Wiedząc, że na pokładzie autobusu znajduje się defibrylator, pan Ireneusz nie zwlekał ani chwili. Natychmiast zatrzymał swój autobus, złapał za defibrylator i pobiegł ratować ludzkie życie.
Profesjonalny sprzęt ratowniczy w połączeniu z odpowiednim przeszkoleniem odegrał ważną rolę. Pan Ireneusz użył AED z autobusu jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. Zwiększył w ten sposób szanse poszkodowanego na przeżycie. Jeszcze tego samego dnia MZK Koszalin pochwaliło się postawą swojego pracownika w mediach społecznościowych.
Wyposażenie ratownicze autobusów. Każdy przewozi defibrylator
Jak się okazuje, wyposażenie autobusów miejskich w urządzenia ratunkowe było bardzo dobrą decyzją ze strony koszalińskiego MZK. To sprawia, że mogą one nie tylko skutecznie przewozić pasażerów z punktu A do punktu B, lecz w razie potrzeby, pełnić również rolę mobilnego zaplecza ratowniczego.
Przypominamy, że autobusy marki Volvo w naszej flocie są wyposażone w urządzenia AED, gotowe do użycia w sytuacjach nagłych
Jest to cenna wiedza, która może okazać się niezbędna w przypadku osób uczestniczących w akcjach reanimacyjnych. Widząc autobus marki Volvo w Koszalinie, można być pewnym, że na jego pokładzie znajduje się życiodajne AED. Wystarczy tylko poprosić kierowcę o zatrzymanie się i udzielenie pomocy.
Nagroda dla kierowcy MZK w Koszalinie. Otrzymał owacje na stojąco
Miejski Zakład Komunalny w Koszalinie nie kryje dumy z postawy swojego pracownika. pan Ireneusz już kilka godzin po udziale w akcji reanimacyjnej został doceniony za swoją postawę. Na jednym z przystanków czekali na niego znajomi z pracy, którzy zrobili mu niespodziankę. Kierowca został doceniony oklaskami, upominkiem i dyplomem uznania.
Postawa kierowcy jest nie tylko przejawem empatii, ale także wypełnieniem obowiązku ratowania życia lub zdrowia drugiego człowieka. Zgodnie z art. 162 Kodeksu Karnego każdy, kto ma taką możliwość, powinien udzielić pomocy potrzebującemu. Chodzi oczywiście o przypadki osób, znajdujących się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Znieczulica może w tym przypadku wiązać się z karą do 3 lat więzienia. Udzielenie pomocy nie musi oznaczać użycia AED. Czasami wystarczy tylko zainteresować się stanem potrzebującego i wezwać służby ratunkowe.