Skrobiesz szybę kartą płatniczą? To nie jest dobry pomysł

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Odmrażanie szyb w samochodzie powinno być przeprowadzane w umiejętny sposób, aby ich nie zarysować i w żaden sposób nie uszkodzić. Istnieją przeróżne, domowe sposoby, które w tym pomagają, jak choćby skrobanie powierzchni kartą płatniczą. Podobna metoda nie jest jednak polecana. Czego jeszcze nie używać i jakie są najlepsze sposoby na odmrażanie szyb w samochodzie? Wyjaśniamy.

Odmrażanie szyb w samochodzie może być wyzwaniem. Czego użyć, by szybko poradzić sobie z problemem? Oto najlepsze metody odmrażania szyb w samochodzie.
Odmrażanie szyb w samochodzie może być wyzwaniem. Czego użyć, by szybko poradzić sobie z problemem? Oto najlepsze metody odmrażania szyb w samochodzie. 123RF/PICSEL

Zamarznięta szyba w samochodzie to częsty problem kierowców w sezonie jesienno-zimowym. Opady marznącego deszczu i śniegu oraz ujemne temperatury powodują powstawanie na szybie zamarzniętej warstwy, którą ciężko usunąć. Kierowcy radzą sobie z tym na różne sposoby — między innymi zeskrobując ją kartą płatniczą, jeśli nie mają pod ręką skrobaczki.

Jeśli już nie ma innego sposobu, należy jednak użyć starej karty płatniczej — aktualną można bowiem niechcący uszkodzić. Nie jest to mimo wszystko dobry pomysł, z uwagi na ryzyko porysowania szyby. Co prawda eksperci twierdzą, że karty nie uszkodzą jej bardziej niż plastikowa skrobaczka, jednak i tak są niewygodne w użyciu. Warto więc wiedzieć, jak odmrozić szyby w samochodzie w poprawny i bezpieczny sposób. 

Odmrażanie przedniej szyby — jak to zrobić?

Odmrażanie przedniej szyby jest konieczne — nie tylko dlatego, że umożliwia bezpieczną jazdę, ale również z uwagi na obowiązujące przepisy. Jeśli policjant zatrzyma kierowcę pojazdu i uzna, że jego auto nie zostało poprawnie odśnieżone i/lub ma on ograniczone pole widzenia, może wystawić mandat.

Jak odmrozić przednią szybę? Kierowcy najczęściej wybierają zmiotkę i skrobaczkę. Trzeba jednak upewnić się, że są to towary dobrej jakości — zmiotka powinna być wykonana z elastycznego włosia, zaś skrobaczka wyposażona w mocną gumę. Można również zdecydować się na skrobaczkę elektryczną, która jest bezpieczniejsza dla szkła i nie tylko pomoże oczyścić szybę dokładniej, ale także szybciej. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie odmrażacza do szyb. Sprawdzi się on jednak raczej przy usuwaniu szronu niż lodu. Usunięcie lodu z szyby znacznie ułatwia włączony nawiew. Rozpuszcza się on pod wpływem ciepła.

Rewelacyjnym produktem jest też skrobaczka mosiężna, a dokładniej skrobaczka z mosiężną wkładką, która doskonale poradzi sobie z lodem i szronem. Bez względu na rodzaj produktu, nie używajmy do skrobania szyb skrobaczek brudnych, odkształconych czy pełnych drobinek piasku. Wszystko to może bowiem doprowadzić do zarysowania szyby.

Odmrażanie szyb w samochodzie — najlepsze sposoby

Kierowcy często korzystają z domowych metod, przyspieszających pozbycie się lodu z szyby. Wszystko przez pośpiech - rankiem zwykle bowiem spieszymy się do pracy. Na pewno dobrym pomysłem nie jest polewanie szyby wrzątkiem ani octem. Gorąca woda wylana na lód może doprowadzić nawet do pęknięcia szyby. Ocet z kolei może nie tylko pomóc rozpuścić lód, ale również zniszczyć lakier.

Są jednak pewne bezpieczniejsze, domowe metody odmrażania szyb w samochodzie. Oto one:

  • Woda z solą - butelkę z atomizerem wypełniamy wodą, a następnie dodajemy do niej łyżkę soli kuchennej. Podobnym roztworem spryskujemy szyby, a po chwili zbieramy z niej pozostałości po szronie.
  • Woda z alkoholem - do butelki z atomizerem wlewamy ¾ denaturatu lub innego alkoholu i ¼ wody destylowanej. Taką mieszanką spryskujemy szyby, a po kilku sekundach ścieramy z nich szron i lód. Warto wiedzieć, że alkohol ma niższą temperaturę zamarzania niż woda.
  • Ciepła woda w woreczku foliowym - ciepłą wodą wypełniamy foliowy woreczek, a następnie przecieramy nim zamarznięte szyby i usuwamy z nich zgromadzone resztki lodu i szronu. Woda nie może być jednak gorąca!

Najlepiej zapobiegać problemom, zamiast szukać później sposobu ich rozwiązania. Warto na przykład zainwestować w osłonę przeciwszronową. Należy przykryć nią wieczorem przednią szybę, a rano po prostu zdjąć i złożyć. Podobna osłona nie przymarznie do szyby i nie magazynuje wody. Dobrym rozwiązaniem jest także powłoka hydrofobowa - jeśli nałożymy ją na szybę, znacznie ułatwi jej czyszczenie, spowoduje spływanie z niej wody i zmniejszy przyleganie brudu.

Szyby zimą mogą być pokryte warstwą szronu lub lodu. Warto wiedzieć, jak odmrozić szyby w samochodzie, żeby ich nie uszkodzić.Michal Wojciechowski/REPORTEREast News

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Policyjny pościg ulicami RaciborzaPolicja