Jak szybko odmrozić szyby w samochodzie? Proste triki

Zamarznięte szyby w samochodzie to zimowa zmora kierowców. Pół biedy, jeśli są tylko lekko oszronione, ale czasem pokrywa je wręcz warstwa lodu. Nie warto ryzykować jazdy “na czołgistę”, czyli z odśnieżonym tylko fragmentem przedniej szyby na wysokości oczu. Nie jest to bezpieczne, a poza tym można w ten sposób zarobić 500 zł mandatu. Podajemy kilka prostych trików na odmrożenie szyb w samochodzie.

Jak szybko odmrozić szyby w samochodzie?

Większość kierowców zimą często używa skrobaczki i zmiotki. Nie jest to jednak najszybszy sposób na odmrożenie szyb w samochodzie. Nawet jeśli włączysz nawiew, co nieco skraca skrobanie, to i tak może ci ono zająć od kilkunastu minut do pół godziny. Znamy inne sposoby na szybkie odmrożenie szyb w samochodzie:  

Reklama
  • Woda z alkoholem. Butelkę z atomizerem wypełnij w ¾ denaturatem lub innym alkoholem, a w ¼ wodą, najlepiej destylowaną. Spryskaj szyby płynem, a po kilku sekundach lód i szron zetrzesz z nich z łatwością. Trik opiera się na tym, że alkohol ma niższą temperaturę zamarzania niż woda.  
  • Ciepła woda w woreczku. Woreczek foliowy wypełnij ciepłą wodą. Tak zapełnionym woreczkiem przejedź po zamarzniętych szybach, a potem zetrzyj z nich resztki lodu lub szronu. Ważne jest, aby woda nie była gorąca, grozi to pęknięciem szyby; 
  • Woda z solą. Do butelki z atomizerem wypełnionej wodą dodaj łyżkę soli kuchennej i dobrze wymieszaj. Spryskaj roztworem szyby i po chwili zbierz z nich pozostałości po szronie. Sól rozpuszcza lód na chodniku, więc poradzi sobie również z tym na szybie samochodowej.  
  • Kupny odmrażacz do szyb. Ich ceny kształtują się od kilkunastu do 30 zł. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Wśród kierowców krąży jeszcze jeden sposób na szybkie odmrażanie szyb samochodowych. Chodzi o wodą z octem. Nie jest to jednak najlepszy pomysł - ocet może zniszczyć lakier na aucie.   

Zamarznięte szyby od środka - jak działać?

Zamarznięte od środka szyby w samochodzie są nieco większym problemem. W jakikolwiek sposób chcielibyśmy się pozbyć szronu czy lodu, zamoczymy samochód w środku. Dlatego do wszelkich czynności najlepiej przystąpić z przygotowaną szmatką do wycierania wody.  

W odmrażaniu szyb wewnętrznych w samochodzie z pewnością pomoże włączony nawiew. Potem usuń szron lub lód za pomocą skrobaczki, lub opisanych wyżej sposobów. Za każdym razem wycieraj wodę lub kawałki szronu, które spadły do wnętrza samochodu.

Czytaj też: Czy wymiana opon na zimowe jest w Polsce obowiązkowa? Można dostać mandat?  

Jak zapobiegać zamarzaniu szyb od środka i na zewnątrz?

W myśl powiedzenia "lepiej zapobiegać niż leczyć" możemy zabezpieczyć nasze szyby przed zamarzaniem. Na noc warto je przykryć kartonem, tekturą lub specjalnym pokrowcem. Można je kupić już za 20 zł, a niektóre modele zakryją nie tylko szybę, ale i lusterka.  

Innym "taksówkarskim" sposobem na zapobiegnięcie zamarznięciu szyb jest przetarcie ich przekrojoną na pół cebulą lub ziemniakiem. Stworzą one na szybie film, który zapobiegnie jej zamarznięciu.  

Aby zapobiec zamarzaniu szyb od środka, trzeba sobie zadać pytanie, jak to się dzieje, że szyby zamarzają od wewnątrz. Przyczyną jest gromadząca się w aucie podczas jazdy wilgoć. Dobrze jest więc po każdorazowej jeździe przewietrzyć wnętrze samochodu. Rano będzie dużo mniej pracy z odmrażaniem szyb.  

Czytaj też: 

Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz?

Ciepły czy zimny silnik. Jak sprawdzać olej w aucie?

Brak płynu do spryskiwaczy grozi mandatem? Wyjaśniamy przepisy 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamarznięte szyby w samochodzie | porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy