Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz?
Problem parujących szyb dotyka wielu kierowców w okresie jesienno–zimowym. Zaparowane szyby w aucie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim mogą utrudniać bezpieczną jazdą. Dlaczego parują szyby w aucie? Czy istnieją skuteczne sposoby, aby sobie z nimi poradzić?
Okres jesienno-zimowy dla kierowców nie jest zbyt łaskawy. Powodem tego są niesprzyjające warunki atmosferyczne. To właśnie wtedy parujące szyby w aucie potrafią wyprowadzić z równowagi niejedną osobę. Ograniczona widoczność z powodu zaparowanych szyb może stwarzać niebezpieczeństwo na drodze. Jak sobie radzić z tym problemem?
Zaparowane szyby w aucie są skutkiem skumulowania nadmiernej wilgoci. Może ona pojawić się w wyniku korozji, która powoduje nieszczelności w aucie, a następnie przenikanie wody do wnętrza samochodu. Czasami newralgicznym punktem są sparciałe uszczelki przy drzwiach lub niedrożne kanały odpływowe w podszybiu.
Często zdarza się, że źródłem zaparowanych szyb w aucie jest awaria nawiewu. Wówczas należy sprawdzić, czy nagrzewnica, dmuchawa i przełączniki nawiewu działają poprawnie. Można również skontrolować filtr kabinowy, który często bywa niedrożny i nie spełnia dobrze swojej funkcji.
Najprostszym sposobem na to, aby zniwelować parowanie szyb w aucie od wewnątrz, jest użycie klimatyzacji, która szybko osuszy powietrze w kabinie. W przypadku, gdy w samochodzie nie ma klimatyzacji, warto posłużyć się ogrzewaniem. Wówczas należy zadbać o to, aby ciepłe powietrze było skierowane na przednią szybę. Pamiętaj też o tym, że włączony obieg wewnętrzny powietrza w aucie może zwiększyć parowanie szyb.
Parowanie szyb w aucie można zniwelować ustawiając pochłaniacz wilgoci pod siedzeniem. Oprócz tego dobrym nawykiem jest częste suszenie dywaników samochodowych. W okresie jesienno-zimowym najlepiej zmienić chodniki z wykładziny na gumowe dywaniki, z których znacznie łatwiej można usunąć nagromadzoną wodę z obuwia.
Gdy zależy nam na szybkim odparowaniu szyby, najlepiej użyć ścierki z mikrofibry, która nie zostawi śladów. Dodatkowo warto na nią nanieść preparat typu anti-fog w formie sprayu. Środek tworzy na powierzchni warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się na niej pary wodnej. Jest to jednak doraźny sposób, który na pewno pomoże, ale jednocześnie nie zniweluje przyczyny wilgoci.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na czystość szyb. Brudne i tłuste szyby w aucie znacznie szybciej zachodzą parą. Istotną kwestią jest też w miarę możliwości częste wietrzenie auta, aby pozbyć się z kabiny nadmiaru wilgoci.
Zobacz także:
Jak kupić używane opony zimowe i nie żałować? Koniecznie sprawdź te rzeczy
Czy można nagrać policjanta i opublikować film w sieci?
Poranek po piciu alkoholu - kiedy można prowadzić? Zasada jest jedna