Jak szybko odparować szyby w aucie? Ciepły czy zimny nawiew?

Okres jesienno-zimowy może być szczególnie uciążliwy dla kierowców. Poranne przymrozki oraz duża wilgotność powietrza nie tylko pogarszają warunki na drodze, ale również w środku auta. Często uporczywie parujące szyby mogą być oznaką poważniejszego problemu, którego nie wolno bagatelizować. Sprawdź, co może być przyczyną parowania szyb. Czy wiesz, w jaki sposób możesz sobie z nimi szybko poradzić?

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Parowanie szyb to popularny problem, który dotyczy pojazdów niezależnie od marki czy rodzaju. Możemy wyróżnić przynajmniej kilka przyczyn tego kłopotu. Jedną z najbardziej oczywistych jest duża wilgotność powietrza oraz różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz auta. Z tego powodu to właśnie jesienią i zimą najczęściej walczymy z tym zjawiskiem.

Woda przedostaje się do wnętrza samochodu przez wilgotne ubrania czy buty. Wraz ze wzrostem temperatury paruje, a następnie osadza się na szybach i mocno ogranicza naszą widoczność.

Szyby mogą mieć tendencję do parowania również w sytuacji, kiedy nie są czyste. Różnego rodzaju zabrudzenia, jak pyły, tłuszcze lub osady mogą sprawiać, że parująca woda będzie częściej osadzać się na szybach i dłużej na nich pozostawać. Także zakurzona oraz wilgotna tapicerka może się do tego przyczyniać.

Reklama

Jak odparować szyby w aucie? Ciepły czy zimny nawiew

Kluczem do szybkiego odparowania szyb jest właściwa cyrkulacja powietrza w aucie. Jeśli zauważymy, że osadzającą się wilgoć naszym pierwszym odruchem powinno być włączenie obiegu zewnętrznego. Świeży dopływ powietrza pozwala szybko odprowadzić wilgotne powietrze i osuszyć szyby.

Do odprowadzenia wilgoci doskonale nadaje się ciepły nawiew. Wystarczy po wejściu do auta, włączyć go i skierować na szybę. Jeśli cyrkulacja powietrza w aucie jest słaba, możemy dodatkowo lekko uchylić szybę, aby wilgoć mogła uciec na zewnątrz.

Koniecznie należy włączyć klimatyzację. System ten nie tylko służy do chłodzenia, ale również osuszania powietrza.

Zaparowane szyby. Sprawdź filtr kabinowy

Jeśli nie wiemy, co jest powodem intensywnego parowania szyb, powinniśmy sprawdzić stan filtra kabinowego. Ten element klimatyzacji znacząco wpływa na cyrkulację powietrza w aucie. Może on się zapychać przez kurz, zabrudzenia powietrza, a nawet liście. Warto go regularnie czyścić, ponieważ zaniedbanie tego elementu może prowadzić do poważniejszych napraw. Aby uchronić się od niepotrzebnych dodatkowych kosztów wymiany filtra, warto regularnie do niego zaglądać.

Co zrobić, żeby szyby nie parowały?

Jednym ze sposobów na parujące szyby, który będzie nas najmniej kosztował, jest regularne sprzątanie i odkurzanie auta, a także przecieranie szyb. Może pomóc również jego wietrzenie.

Przeciw parowaniu szyb może również pomóc lepsze uszczelnienie auta. Źle działające uszczelki mogą być powodem, przez który do auta wdziera się wilgoć. Warto regularnie sprawdzać ich stan, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Uszczelki mogą mieć również pomóc w utrzymaniu auta w dobrym stanie — zapobiegną powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, gniciu elementów wyposażenia, a nawet powstawaniu pleśni.

Skutecznym sposobem jest również zainwestowanie w specjalne środki, które odpowiadają za odpychanie cząsteczek wody. Tworzą na szybie specjalną powłokę ochronną, dzięki której para nie będzie się osadzać. To rozwiązanie będzie szczególnie odpowiadać osobom zabieganym, które nie chcą marnować czasu na czekanie, aż wilgoć zniknie.

Zobacz także:

„Święty Graal wraków statków”. Skarb wart miliardy zostanie w końcu wyciągnięty

Miało być 200 km/h. PKP Intercity nie może rozpędzić czeskich lokomotyw

Jak zabezpieczyć auto przed gradem? Ubezpieczyciel tylko czeka na zaniedbanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parowanie szyb | zaparowane szyby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy