Auto nie przeszło przeglądu. Czy można nim jeździć?

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Przegląd rejestracyjny, czyli badanie techniczne, wykonywane jest najczęściej co dwanaście miesięcy i ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego po dokładnym sprawdzeniu jego stanu. Badanie powinno być wykonane na przystosowanych do tego stacjach diagnostycznych, a po jego przeprowadzeniu dopuszczony do dalszej jazdy samochód uzyskuje specjalną pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Co jednak w sytuacji, gdy diagnosta wykryje poważne usterki, wykluczające wystawienie pozytywnej oceny badania? Czy autem bez przeglądu można jeździć? Co sprawdzane jest na przeglądzie?

Przegląd pojazdu powinien być wykonywany regularnie. Jego celem jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników dróg. Czy można jeździć autem, które nie przeszło przeglądu?
Przegląd pojazdu powinien być wykonywany regularnie. Jego celem jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników dróg. Czy można jeździć autem, które nie przeszło przeglądu? 123RF/PICSEL

Przegląd auta powinien być wykonywany raz w roku. W przypadku nowych samochodów trzeba stawić się na pierwsze badanie techniczne przed upływem trzech lat od jego rejestracji, a następnie po upływie kolejnych dwóch lat. Jeśli jednak w nowym aucie zamontowana zostaje instalacja LPG, od samego początku przeglądy muszą być dokonywane co roku. Co jednak jeśli auto nie przejdzie przeglądu? Czy można nadal nim jeździć? Wyjaśniamy, co za to grozi i jak wygląda przegląd samochodu.

Auto nie przeszło przeglądu. Czy można nim jeździć?

Pojazdy muszą systematycznie przechodzić badania techniczne. Są one obowiązkowe i mają za zadanie sprawdzić, czy auto jest bezpieczne dla kierowcy i pasażerów, a także dla innych uczestników ruchu drogowego. Na podstawie przeglądu technicznego diagnosta stwierdza, czy wszystkie elementy w pojeździe są sprawne i nadają się do dalszej jazdy.

Jeśli diagnosta wykrył istotne usterki w pojeździe, które mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne i naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego, wystawi zaświadczenie o negatywnym wyniku przeprowadzonego badania. Autem można wówczas wyjechać ze stacji, jednak właściciel wozu jest zobowiązany do usunięcia usterek i ponownego stawienia się na badanie. Ma na to maksymalnie 14 dni. Jeśli jednak diagnosta wykryje usterki, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie wobec innych uczestników ruchu drogowego, ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W takim wypadku pojazd musi zostać odholowany do warsztatu, by po przejściu naprawy mógł ponownie przejść badanie techniczne.

Warto pilnować terminu badania technicznego, ponieważ za jazdę bez ważnego przeglądu grożą surowe kary — wysoki mandat do 1,5 tysiąca złotych, a w niektórych przypadkach nawet utrata ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli w czasie kontroli funkcjonariusz policji dopatrzy się w aucie choćby drobnej usterki lub gdy przegląd jest znacznie przeterminowany, zwykle na miejsce zostaje wezwana laweta, na którą trafia samochód. Policjant może też zablokować w systemie dowód rejestracyjny. Zarówno pojazd z negatywną oceną po badaniu, jak i pojazd z przeterminowanym pozwoleniem czasowym uznawane są za niedopuszczone do ruchu.

Co robić, gdy auto nie przejdzie przeglądu?

Pojazd, który nie przeszedł pozytywnie przeglądu technicznego, w zasadzie nie powinien poruszać się po drodze, gdyż może stwarzać zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Jeśli wykryte przez diagnostę usterki nie były duże, właściciel auta do 14 dni powinien je usunąć i zgłosić się na ponowne badanie. Warto wiedzieć, że jeśli uda się na tę samą stację w terminie krótszym niż 2 tygodnie, zapłaci jedynie częściową kwotę za badanie, ponieważ sprawdzone zostaną tylko te elementy, które wcześniej zawiodły.

Jeśli pojazd był zaś w takim stanie, że został odholowany do warsztatu, po jego naprawie właściciel musi zgłosić się na kolejne badanie techniczne. Będzie mógł odebrać dowód rejestracyjny we właściwym Wydziale Komunikacji, gdy tylko diagnosta wyda pozytywną opinię o stanie pojazdu. Diagnosta również ma prawo zwrócić zatrzymany dokument.

Jeśli stan pojazdu jest zły, diagnosta może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny. Co zrobić, gdy auto nie przejdzie przeglądu?123RF/PICSEL

Jak wygląda, ile kosztuje i co sprawdzają na przeglądzie samochodu?

Przegląd samochodu w roku 2023 kosztuje:

  • 99 złotych w przypadku samochodów osobowych,
  • 162 złote w przypadku samochodów osobowych z instalacją LPG/CNG.

Warto jednak wiedzieć, że to cena dla osób, które zgłosiły się na przegląd pojazdu w terminie. Jeśli na badanie techniczne właściciel zgłosi się powyżej 30 dni po upływie wskazanego terminu jego przeprowadzenia, będzie musiał zapłacić podwójną stawkę ceny regularnej.

Jak wygląda przegląd samochodu? Okresowe badanie techniczne pojazdu zaczyna się od identyfikacji pojazdu, czyli sprawdzenia zgodności nr VIN z dowodem rejestracyjnym. Następnie sprawdzane jest dodatkowe wyposażenie i oceniany stan techniczny podzespołów oraz układów, w które pojazd został wyposażony.

W czasie przeglądu auta diagnosta sprawdza między innymi stan połączeń i stopień zużycia układu kierowniczego, skuteczność i równomierność działania hamulców, ogumienie, oświetlenie i zużycie pasów bezpieczeństwa. Ocenia także stan nadwozia i układu wydechowego oraz sprawdza zużycie pasów bezpieczeństwa. Istotne jest również przestrzeganie norm ochrony środowiska, a więc diagnosta kontroluje emisję zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin, jeśli silnik samochodu ma spalanie wewnętrzne.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Jechała chodnikiem, by ominąć roboty drogowe. Szkody liczone w tysiącachReddit/svelteoven