Romantyczne i praktyczne. Idealne auto dla zakochanej pary
Tomasz Kromp
Dla wielu osób walentynki to doskonały czas, by zastanowić się nad wyborem wspólnego samochodu. Warto wziąć pod uwagę czynniki ważne zarówno dla partnera, jak i partnerki. Jakie auto będzie idealne dla pary? Czy można je zarejestrować na dwie osoby? Odpowiadamy.
![Walentynki, więc sprawdzamy jakie auto jest idealne dla pary?](https://i.iplsc.com/000KL8MTK8HP6OVF-C322-F4.webp)
Idealne auto dla pary. Propozycje samochodów do wspólnych podróży
Wielu z nas walentynki kojarzą się z romantycznymi kolacjami w restauracjach czy wręczaniem sobie rozmaitych podarunków mających świadczyć o miłości do drugiej osoby. Okazuje się jednak, że dla niektórych par święto zakochanych to doskonała okazja do podjęcia tematu dotyczącego wspólnego zakupu samochodu.
Wspólne auto może stanowić pewnego rodzaju kolejny etap w związku. Wybierając samochód dla dwojga trzeba jednak uwzględnić potrzeby i wymagania zarówno partnera, jak i partnerki. Pewną korzyścią wynikającą z kupna wspólnego samochodu jest większy budżet. Zazwyczaj możemy pozwolić sobie wówczas na nieco droższy model niż w sytuacji, gdybyśmy kupowali auto samodzielnie.
Jakie auta dla par warto rozważyć? Oto kilka propozycji:
- Mini Cooper – świetne auto, które sprawdzi się w przypadku wspólnych wypadów na miasto;
- Volkswagen up! – podobnie jak Mini Cooper, idealnie nada się do jazdy w miejskich warunkach;
- Fiat Ducato w wersji kamper – to propozycja dla osób, które uwielbiają wspólnie podróżować, takim autem można ruszyć w niezapomnianą, romantyczną wyprawę po Europie;
- Toyota Yaris Cross – kompaktowy SUV ze świetnym designem, auto posłuży parom ceniącym sobie nieco więcej przestrzeni.
Oczywiście, zakup auta musi zostać poprzedzony wnikliwą rozmową. Może się okazać, że jedna strona będzie oczekiwać dużego i komfortowego samochodu, a druga niewielkiego i zwrotnego "przemieszczacza". Warto jednak szukać kompromisu, by para ostatecznie była zadowolona z zakupu.
Czy można zarejestrować auto na dwie osoby?
Chcąc współdzielić auto we dwie osoby, należy dopilnować pewnych formalności – bez wizyty w urzędzie się nie obejdzie. Najprościej sprawa wygląda, jeśli na zakup auta zdecydowali się małżonkowie dysponujący wspólnym majątkiem. Jeśli jednak chodzi o parę będącą jeszcze przed ślubem, to w takiej sytuacji konieczne okazuje się dopisanie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym.
W takiej sytuacji konieczne okazuje się złożenie wniosku w wydziale komunikacji właściwego urzędu miasta lub starostwie powiatowym. Przy jego składaniu powinni być obecni obydwoje współwłaściciele (możliwe jest również udzielenie pełnomocnictwa).
Niezbędne okazuje się dołączenie do formularza między innymi dokumentu potwierdzającego przeniesienie części praw na poszczególnych współwłaścicieli. Mowa tutaj o umowie kupna-sprzedaży czy umowie darowizny. Należy przy tym pamiętać o uiszczeniu podatku PCC bądź podatku od darowizny.