Czas na wymianę opon. Czy warto postawić na całoroczne?
Coraz więcej kierowców zastanawia się nad zakupem opon całorocznych. Nadchodzi czas wymiany ogumienia z zimowego na letnie, więc po raz kolejny wyszukiwarki zasypywane są pytaniami na temat wad i zalet opon all-season. Warto czy nie warto?

Spis treści:
Nie tylko kierowcy, ale również producenci zauważyli rosnące zainteresowanie oponami całorocznymi, które stają się coraz bardziej popularne i zaczynają skutecznie zastępować ogumienie sezonowe. Nowe samochody coraz częściej wyposażane są w komplet opon wielosezonowych, co potwierdza, że warto rozważyć ich zakup, ale pod pewnymi warunkami.
Stare porzekadło mówi, że "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. W pewnym stopniu odnosi się to także do opon całorocznych, które nie posiadają charakterystycznego symbolu na boku. Ten znak jest kluczowy, aby ogumienie sprawdzało się w każdych warunkach, zarówno latem, jak i zimą.
Najlepsza opona wielosezonowa posiada oznaczenie 3PMSF
Eksperci nie zalecają kupowania najtańszych opon całorocznych, które nie posiadają symbolu płatka śniegu na tle trzech szczytów (3PMSF). To oznaczenie potwierdza, że opona ma homologację zimową i może być traktowana jako opona przeznaczona do jazdy w warunkach zimowych.
To ważny piktogram wymagany w wielu krajach europejskich w okresie zimowym. Takie opony są testowane na zaśnieżonym torze o maksymalnym nachyleniu wynoszącym 2 stopnie, o odpowiedniej długości i szerokości. Warto wiedzieć, że szczegółowo określona jest również grubość pokrywy śniegu. Zaliczenie testów pozwala na uzyskanie certyfikatu 3PMSF.
Opony z tym oznaczeniem dobrze sprawdzą się także latem, jednak należy pamiętać, że zarówno kształt bieżnika, jak i mieszanka gumy są mocno uniwersalne. Mimo wszystko opona wielosezonowa z certyfikatem 3PMSF bliższa jest oponie zimowej niż letniej.
Oznaczenie M+S na oponach to sugestia dla kierowcy
Opony całoroczne często oznaczone są symbolem M+S, co oznacza mud+snow (błoto i śnieg). Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie informacja dla kierowcy, a nie certyfikat. Symbol ten wskazuje, że producent podczas projektowania opony skupił się na doborze odpowiedniej mieszanki gumy oraz kształtu bieżnika, aby zapewnić lepszą przyczepność w trudnych warunkach. Choć nie warto odrzucać takich opon z góry, należy mieć świadomość, że są one maksymalnie uniwersalne - nie będą wiodły prymu zimą, ani w upalne dni latem.

Ekspert radzi, czy warto kupić opony wielosezonowe?
Jak mówi Piotr Sarnecki z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, "kupując nowe opony i zastanawiając się, czy wybrać opony sezonowe, czy całoroczne, powinniśmy przede wszystkim rozważyć nasze indywidualne potrzeby". Bardzo ważny jest sam sposób użytkowania samochodu, ale także region Polski, w którym mieszkamy.
Jeżeli zimą pokonujemy długie trasy, często zapuszczamy się w górskie rejony, a nasz samochód jest większy niż kompakt, warto posiadać dwa komplety opon. Będzie to nie tylko bezpieczniejsze rozwiązanie, ale również bardziej opłacalne ekonomicznie.
Posiadacze samochodów typowo miejskich mogą rozważyć zakup ogumienia całorocznego szczególnie, jeśli preferują spokojny styl jazdy. Drogi w miastach zazwyczaj są odśnieżone, a niskie prędkości osiągane na miejskich oraz podmiejskich arteriach nie stanowią większego zagrożenia.
Jakie są zalety opon wielosezonowych?
Opony całoroczne to kompromis, więc nigdy nie będą tak wydaje latem jak ogumienie letnie, ani tak przyczepne zimą, jak prawdziwe opony zimowe. Kierowcy powinni pamiętać, że wyśrodkowany jest zarówno skład mieszanki, jak i sam kształt bieżnika.
Warto również wiedzieć, że opony wielosezonowe zużywają się znacznie szybciej ze względu na mieszankę. Jeżeli pokonujecie duże dystanse, znacznie bardziej racjonalnym wyborem będzie zakup dwóch kompletów - letniego i zimowego.
Ogumienie całoroczne to jednak spore ułatwienie - przez dłuższy czas można zapomnieć o sezonowej wizycie u wulkanizatora i konieczności przechowywania drugiego kompletu opon. Należy jednak regularnie kontrolować stan ciśnienia oraz głębokość bieżnika.
Kto powinien kupić opony całoroczne?
To zdecydowanie najlepszy wybór dla kierowców, którzy nie mają wygórowanych wymagań i posiadają mniejsze samochody, którymi poruszają się głównie w mieście. W takich warunkach opony całoroczne sprawdzą się idealnie, zapewniając dobre osiągi i przyczepność.
Nie jest to zdecydowanie wybór dla zmotoryzowanych pokonujących tysiące kilometrów autostradami, ruszających w drogę bez względu na warunki atmosferyczne, mieszkających na terenach górskich lub posiadających duże auta typu SUV. Bez względu na finalny wybór eksperci zalecają, aby unikać tańszych i chińskich zamienników, a skupić się na oponach renomowanych producentów z oznaczeniem 3PMSF.