Chevrolet

Wtorek, 2 stycznia 2024 (16:42) Aktualizacja Czwartek, 11 stycznia 2024 (14:21)
Firma Chevrolet została założona w 1911 roku. Obecnie jest częścią koncernu General Motors. Od początku specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy pojazdów – od niedrogich modeli miejskich poczynając, na potężnych samochodach terenowych kończąc. Chevrolet zyskał uznanie na światowym rynku motoryzacyjnym jako producent solidnych i innowacyjnych pojazdów, a jego historia jest interesująca.
Chevrolet - najważniejsze informacje
Firma Chevrolet została założona w 1911 roku. Obecnie jest częścią koncernu General Motors. /Getty Images

Chevrolet - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1911

  • Kraj:

    Stany Zjednoczone (USA)

Chevrolet - amerykański producent samochodów

Chevrolet jest jedną z najstarszych marek na rynku motoryzacyjnym. Jej historia i dziedzictwo udowadniają, że dążenie do doskonałości może popłacać. Koncern ten, jako jeden z niewielu pochodzących z USA, aktywnie sprzedaje auta w praktycznie każdym zakątku świata. Samochody z charakterystycznym logotypem są lub były w pewnym momencie sprzedawane w USA, Europie, Azji, Afryce, Rosji, Australii czy na Bliskim Wschodzie. Globalny zasięg pozwolił firmie osiągnąć w praktyce wszystko – rozbudowane portfolio aut oraz zdobywane latami know-how.

Firma Chevrolet, która wchodzi w skład koncernu General Motors, jest tym samym częścią Wielkiej Trójki (Big Three) największych producentów z USA, wraz z Fordem i Chryslerem.

Obecnie w jej katalogu znajduje się mnóstwo aut o zupełnie różnym charakterze, w tym SUV-y, samochody typu minivan, sedany oraz małe pojazdy miejskie. Podobnie jak inni producenci, tak i Chevrolet dba o środowisko i chce iść z duchem czasu. Dlatego w ofercie firmy sukcesywnie pojawiają się także elektryki.

Historia Chevrolet

Historia firmy Chevrolet sięga 1911 roku, kiedy Louis Chevrolet i William C. Durant założyli ją w Stanach Zjednoczonych, w mieście Detroit. Durant szybko stał się głównym udziałowcem i włączył Chevrolet jako kompletną firmę do nowo utworzonego koncernu General Motors. Już pod koniec lat 20. XX wieku Chevrolet miał w posiadaniu wiele fabryk, dzięki którym mógł szybko rozpocząć produkcję na dużą skalę.

Chevrolet zdobył popularność w latach 20. i 30., oferując klientom przystępne cenowo samochody o solidnej konstrukcji. W ciągu następnych dziesięcioleci firma znacznie rozbudowała ofertę, uzupełniając ją o różnorodne modele – od kompaktowych, po SUV-y i pick-upy. Uczestniczyła również w sportach motorowych, osiągając liczne sukcesy w zawodach takich jak NASCAR. Aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom klientów, Chevrolet stale rozwijał nowoczesne technologie, w tym rozwiązania przyjazne dla środowiska.

Samochody Chevrolet w Polsce

Europa nie była nigdy dla firmy Chevrolet podstawowym rynkiem zbytu. Widać to doskonale po tym, że na Starym Kontynencie ich samochody pojawiły się po raz pierwszy dopiero w latach 90. XX wieku. To wynik głównie tego, że w skład koncernu GM wchodziły także firmy typowo europejskie, takie jak Opel, które generowały dobrą sprzedaż na tym rynku. 

Sytuacja zmieniła się u schyłku XX wieku. Wtedy też zarząd General Motors postanowił o wejściu Chevroleta do Europy oraz o przemianowaniu aut nowo zakupionej firmy Daewoo na znaną amerykańską markę.

Producent wycofał się jednak z tego rynku już w 2013 roku, zamykając między innymi polskim klientom możliwość dokonania zakupu fabrycznie nowego auta. Gdzieniegdzie istniała możliwość nabycia dwóch samochodów sportowych tego producenta, Camaro i Corvette, lecz i one zniknęły z rynku w 2019 roku.

Popularne modele samochodów Chevrolet

Chevrolet to firma najbardziej znana z dwóch znakomitych aut – supersamochodu Corvette oraz samochodu sportowego Camaro. 

Od 1966 roku Chevrolet Camaro jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli segmentu muscle car. Cechują go agresywny design, dynamiczne osiągi i kultowy status wśród miłośników amerykańskiej motoryzacji. Auto było dostępne, począwszy od 1966 roku, w dwóch wariantach – coupé i kabriolet.

Drugim, równie dobrze rozpoznawalnym modelem, jest Chevrolet Corvette, produkowany od 1953 roku. Niezwykle dynamiczna linia nadwozia z długą maską, dwa miejsca siedzenia i charakterystyczny, niski profil czynią to auto w każdej generacji konkurencją np. dla pojazdów firmy Porsche. Zaawansowane technologie, wydajne jednostki napędowe o ogromnej pojemności i wyjątkowo niska cena sprawiają, że Corvette w zasadzie nie ma konkurencji.

Oczywiście w ofercie Chevroleta znajdują się także bardziej tradycyjne auta. To między innymi Chevrolet Blazer – nowoczesny i komfortowy SUV o dynamicznym charakterze, który cieszy się na rynku macierzystym ogromną popularnością. 

Kolejnym autem istotnym dla koncernu GM jest Chevrolet Silverado, który występuje w nadwoziu pick-up. Charakteryzuje się dużymi wymiarami, ogromną ładownością i muskularną sylwetką. Nie można także pominąć dwóch topowych SUV-ów firmy Chevrolet – Tahoe oraz Suburban. To duże auta o nadwoziu SUV, które zachwycają ilością przestrzeni w kabinie oraz komfortem jazdy.

Chevrolet – ciekawostki na temat firmy

Chevrolet Suburban Carryall to pierwszy produkowany masowo samochód o nadwoziu typu SUV. Pojawił się w 1933 roku. W pierwszych latach produkcji Suburban miał zdejmowane siedzenia oraz zapewniał więcej miejsca na bagaż i dla pasażerów. Od tego czasu pojazd zmienił się wizualnie nie do poznania, lecz dalej jest wykorzystywany głównie w celach praktycznych.

Firma Chevrolet wielokrotnie udowadniała sportowe dziedzictwo, startując w wielu wyścigach o zupełnie różnym charakterze. Jej samochody wystąpiły między innymi w rajdach NASCAR – bardzo popularnych w całym USA, jak i w IndyCar, Tudor United SportsCar Championship, FIA World Touring Car Championship oraz w British Touring Car Championship.

Chevrolet - Wiadomości

Chevrolet - Zdjęcia