Bentley

Bentley jest marką angielskich luksusowych samochodów, producentem aut sportowych, a także SUV-ów. Od 1998 roku marka należy do niemieckiego  koncernu Volkswagen Group. Siedziba firmy znajduje się w Crewe w Wielkiej Brytanii. 
Bentley - najważniejsze informacje
Bentley należy do grupy Volkswagen. W Polsce marka jest obecna od 2007 roku. /materiały prasowe

Bentley - najważniejsze informacje

Bentley jest marką angielskich luksusowych samochodów, producentem aut sportowych, a także SUV-ów. Od 1998 roku marka należy do niemieckiego  koncernu Volkswagen Group. Siedziba firmy znajduje się w Crewe w Wielkiej Brytanii. 

Historia Bentley

Historia marki miała swój początek w 1919 roku, kiedy Walter Owen Bentley skonstruował samochód wyścigowy. Londyński inżynier miał swój warsztat przy Conduit Street w Cricklewood.  W 1921 roku samochód Bentleya został doceniony przez szerokie grono fanów motoryzacji dzięki wygranej F. Clementa na torze wyścigowym w Brooklands.
 
Tego samego roku został sprzedany pierwszy Bentley 3 Litre. W 1926 roku został wypuszczony sześciocylindrowy motor o pojemności 6,5 l, a w 1928 roku powstał sportowy model Speed Six. Dwa lata później został zaprezentowany motor generujący 240 koni mechanicznych.  

W 1931 roku fabryka Bentleya upadła, a przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Rolls-Royce’a. Sama fabryka została przeniesiona do zakładu w Derby. W 1939 roku została wprowadzona do sprzedaży nowa marka – Bentley MkV.

Jednym z największych osiągnięć Bentleya była limuzyna Mulsanne Turbo z 1982 roku. Silnik V8 o pojemności ponad 6 l. osiągał o 50 procent więcej mocy, a to wszystko dzięki turbodoładowaniu. Ten samochód zyskał sympatię wielu gwiazd. Co ciekawe, model ten pojawił się też na pierwszym miejscu w rankingu najczęściej kradzionych samochodów RFN. 

W 1998 roku niemiecki koncern Volkswagen przejął udziały w Rolls-Royce i Bentleyu.

Bentley w Polsce

Marka Bentley zaczęła być sprzedawana w Polsce dopiero w 2007 roku. Trzy lata później w kraju otworzony pierwszy autoryzowany salon w Warszawie. Dwa kolejne punkty serwisowe znajdują się w Poznaniu i Bielsku-Białej.

Bentley – popularne modele

Podczas Paryskiego Salonu Samochodowego w 2002 roku został zaprezentowany nowy Bentley Continental GT. 

W 2006 roku został wypuszczony model Bentley Continental GTC. Rok później został zaprezentowany nowy model o nazwie Brooklands, który znalazł się na szczycie segmentu aut luksusowych. Wśród innych popularnych modeli tej marki znalazły się:
  • Bentayga od 2015 r.,
  • EXP 100 GT od 2020 r.

Bentley – pozostała działalność

W trakcie drugiej wojny światowej Rolls-Royce został zmuszony do produkcji silników samolotowych, co przerwało produkowanie nowych samochodów. Jednak tuż po zakończonej wojnie rozpoczęto tworzenie nowych modeli aut.

Po debiutanckim występie kultowego producenta samochodów na torze Jeddah Corniche Circuit w 2021 roku firma Bentley została zaproszona tam ponownie już w 2022 roku, jeszcze bardziej umacniając silne powiązania między Bentley Arabia Saudyjska a Saudyjską Federacją Sportów Motorowych (SMF).

Temat Bentley znajdziesz również w serwisie:

Bentley - Wiadomości

Bentley - Zdjęcia

Bentley - Wideo