Zbudowali najwyższy most świata. Z drogi nie zobaczysz ziemi
Huajiang Grand Canyon Bridge to nazwa powstającego w Chinach najwyższego mostu na świecie. Jego budowa dobiega właśnie końca, a konstrukcja zostanie oddana do użytku już w czerwcu. Spoglądając z mostu w dół kanionu trudno nawet dostrzec jego dno. Jezdnię od powierzchni rzeki dzieli ponad 625 metrów.

Spis treści:
Konstrukcja spinająca dwa brzegi kanionu Huajiang ma dokładnie 2890 metrów długości. Samo główne przęsło mostu mierzy aż 1420 m.
Teoretycznie nie wydaje się to nadzwyczajnym wyczynem, bo najdłuższy polski most - w miejscowości Rozogaty na A1 mierzy dokładnie 1953 m długości. Sęk w tym, że jego najdłuższe przęsło (rekord w Polsce) ma zaledwie 180 m - niemal ośmiokrotnie mniej niż w przypadku Huajiang Grand Canyon Bridge.
A mowa przecież o moście wiszącym, którego nie można było oprzeć na żadnych dodatkowych filarach. Dlaczego?
Najwyższy most na świecie ma 625 metrów. Z góry nie zobaczysz ziemi
Chociażby z tego powodu, że od pomostu, czyli platformy, po której odbywać się będzie ruch, do dna wąwozu w jego najgłębszym miejscu jest dokładnie 625 metrów. Czyni to z Huajiang Grand Canyon Bridge najwyższy most na świecie i jedną z najwyżej położonych konstrukcji wzniesionych ludzką ręką. Wśród budynków wyższe są jedynie słynne:
- Shanghai Tower (632 m),
- Merdeka 118 (678,9 m)
- Burdż Chalifa (828 m).

Dla lepszego zobrazowania warto dodać, że pod mostem Huajiang Grand Canyon Bridge zmieściłoby się m.in.:
- blisko trzy warszawskie Pałace Kultury i Nauki (wysokość 231 m),
- dwie paryskie wieże Eiffla (wysokość 300 m),
- ponad jedenaście Krzywych Wież w Pizie (wysokość 55 m).
Najwyższy most na świecie powstał w Chinach. Budowa w rekordowym tempie
Chińczycy podkreślają, że prace przy budowie mostu w górzystej prowincji Guizhou ruszyły 18 stycznia 2022 roku.
Obecnie ogólny postęp budowy osiągnął 95 proc. i planujemy, że most zostanie oddany do ruchu w drugiej połowie 2025 roku
Warto doprecyzować, że "druga połowa roku" precyzowana jest konkretną datą - 30 czerwca. Oznacza to, że gigantyczne wyzwanie inżynieryjne zajmie chińskim budowniczym niespełna 4,5 roku.
Mostem przebiegać będzie sześciopasmowa autostrada. Lokalne władze podkreślają, że czas podróż między dwoma najbliższymi rozdzielonymi przez kanion miastami skróci się z obecnych dwóch godzin do zaledwie jednej minuty.
Chińskie rekordy drogowe. Mają połowę najwyższych mostów świata
Guizhou to górska prowincja w południowo-zachodnich Chinach położona około 1300 km na zachód od miasta Shenzhen (liczy około 13 milionów mieszkańców). Rekordowe tempo prac nad nowym najwyższym mostem świata możliwe było m.in. dzięki gigantycznemu doświadczeniu chińskich inżynierów i budowlańców.
Szacuje się, że obecnie blisko połowa ze 100 najwyższych na świecie mostów zlokalizowana jest właśnie w chińskiej prowincji Guizhou.
Warto dodać, że to kolejny z chińskich rekordów jeśli chodzi o budowę mostów. W prowincji Jiangsu znajdziemy np. najdłuższy most na świecie - Danyang-Kunshan Grand Bridge o długości aż 164,8 km.