Najdłuższy most na świecie ma aż 165 km. Gdzie go znaleźć?
Wielkie mosty od zawsze uważane były za cuda techniki. Muszą bez przerwy znosić olbrzymie obciążenia, a ich budowa jest ogromnym wyzwaniem technicznym i logistycznym. Aktualny rekordzista ma aż 165 km długości! Gdzie się znajduje najdłuższy most świata?
Człowiek ciągle przekracza bariery, które wcześniej wydawały się nieosiągalne. W Chinach zalewie w 4 lata zbudowano najdłuższy most na świecie.
Danyang-Kunshan Grand Bridge ma dokładnie 164,8 km długości. Znajduje się w prowincji Jiangsu, wchodzi w skład trasy Kolei Dużych Prędkości Pekin-Szanghaj. Przebiega przez Delty Rzeki Jangcy, poprzecinanej nizinami ryżowymi, kanałami, rzekami i jeziorami.
Most biegnie mniej więcej równolegle do rzeki Jangcy, od 8 do 80 km na południe od rzeki. Przebiega przez północne skraje aglomeracji Danyang, przez Changzhou, Wuxi, Suzhou, a kończąc na Kunshan.
Most składa się z dwóch głównych sekcji: sekcji Danyang o długości 52,4 km i sekcji Kunshan o długości 112,4 km. Te dwie sekcje łączą się, tworząc imponującą strukturę o długości całkowitej 164,8 km. Sekcja nad jeziorem Yangcheng opiera się na 2000 filarów i do jej konstrukcji wykorzystano 450 000 ton stali. Została zaprojektowana tak, aby mogły pod nią przepływać statki. Konstrukcja mostu obejmuje nawet 9-kilometrowy odcinek nad otwartą wodą przez jezioro Yangcheng w Suzhou.
Co ważne, listę najdłuższych mostów świata zdominowały konstrukcje zaprojektowane na potrzeby kolei. Mosty przystosowane do transportu kołowego są znacznie krótsze. Najdłuższy zbudowano nieco na wschód od Bangkoku - to Bang Na Expressway. Ma 54 km długości i postawiono go jako rozwiązanie problemu korków w okolicach Bangkoku. Łączy on dystrykt Bang Na z prowincją Chachoengsao.
Przy okazji warto wspomnieć o polskim rekordziście. Tytuł najdłuższego mostu drogowego w Polsce przypada mostowi autostradowemu w Rozgartach pod Grudziądzem. Mierzy on 1953 metry i 60 centymetrów. Wchodzi w skład autostrady A1 biegnącej z północy na południe kraju. Łączy węzeł autostrady A1 "Nowe Marzy" z węzłem "Grudziądz", przecinając jednocześnie Wisłę. Został oddany do użytku w 2011 roku.
Wracając do kolejowych rekordzistów - w pierwszej piątce nie ma ani jednego, który były krótszy niż 100 km. TOP 5 wygląda następująco:
- Danyang-Kunshan Grand Bridge (Chiny) - 164,8 km
- Changhua-Kaohsiung Viaduct (Tajwan) - 157,3 km
- Kita-Yaita Viaduct (Japonia) - 114,4 km
- Tianjin Grand Bridge (Chiny) - 113,7 km
- Cangde Grand Bridge (Chiny - 105,8 km