Sprzedawali 2 Tesle na minutę. Oszustwo na 30 mln dolarów?

Tesla odnotowuje systematyczne spadki sprzedaży na wszystkich rynkach, a dalszy angaż polityczny Elona Muska zdecydowanie nie poprawia tej sytuacji. Wydawać się może, że taki trend nadal będzie się utrzymywać, ale czy na pewno? Cztery salony w zaledwie jeden weekend sprzedały ponad 8 tys. egzemplarzy.

Trzy dni, cztery salony i 8653 sprzedane egzemplarze Tesli.
Trzy dni, cztery salony i 8653 sprzedane egzemplarze Tesli.KATHERINE KY CHENGAFP

Czterech kanadyjskich dealerów sprzedało 8653 samochody Tesli w ciągu jednego weekendu. To wyjątkowo wysoka liczba, ponieważ, jak obliczył New York Times, salony musiałyby być otwarte przez 24 godziny na dobę, a co minutę wyjeżdżałyby z nich dwa nowe auta przez trzy dni z rzędu. Kanadyjski rząd twierdzi, że mogło dojść do oszustwa i próby wyłudzenia ponad 30 mln dolarów z państwowej dotacji.

Urzędnicy podejrzewają, że firma należąca do kontrowersyjnego miliardera znalazła sposób na obejście rządowego programu. W związku z tym Kanada wstrzymała Tesli wypłatę dotacji do czasu zweryfikowania każdej transakcji. Do wyjaśnienia amerykańska marka ma również zakaz uczestnictwa w przyszłych programach dotacyjnych.

Cztery salony sprzedawały dwie Tesle na minutę przez 72 godziny

Eksperci podejrzewali, że wraz z wyczerpywaniem się funduszy w programie dotacji EV, sprzedaż trochę wzrośnie. Tesla w ostatnich miesiącach zmaga się ze sporym spadkiem, więc sfinalizowanie zakupu 8653 egzemplarzy w zaledwie trzy dni to nie tylko nieprawdopodobny wzrost, ale czerwona flaga i zwrócenie na siebie uwagi urzędników.

Kanada wstrzymuje wypłatę dofinansowania. Tesla zablokowana również na przyszłe dotacje

We wtorek kanadyjska minister transportu, Chrystia Freeland, podjęła decyzję o wstrzymaniu płatności w wysokości 43 mln CAD (30 mln dolarów przy obecnym kursie wymiany).

Poprosiłam ministerstwo o wstrzymanie wszelkich płatności na pojazdy Tesli, aby upewnić się, że wszystkie transakcje przeprowadzono prawidłowo. Nakazałam również departamentowi zmianę kryteriów kwalifikacji do przyszłych programów iZEV, aby zapewnić, że pojazdy Tesli nie będą uprawnione do dotacji, dopóki nie zostaną rozwiązane kwestie nielegalnych taryf celnych USA nałożonych na Kanadę
powiedziała Freeland w oświadczeniu dla Toronto Star.

Żadna płatność nie zostanie wykonana, dopóki rząd kanadyjski nie będzie pewny, że roszczenia są prawidłowe. Powiązanie tego problemu z cłami USA przez wielu uważane jest za nietrafne, ponieważ decyzje w tej sprawie podejmowane są na poziomie krajowym. Elon Musk ma jednak potężny wpływ na ostateczne ruchy prezydenta Donalda Trumpa.

Tesla wykorzystała rządowy program przez datą zakończenia

Pierwotnie rządowy program dotacji miał zakończyć się 31 marca, jednak wysoka sprzedaż Tesli w styczniu spowodowała, że bonus na zakup pojazdu elektrycznego zakończył się wcześniej, gdyż zabrakło środków finansowych.

Kiedy patrzysz na strzał 43 mln dol. w jeden weekend z pewnością uzasadnione jest przeprowadzenie dochodzenia. To po prostu nie ma sensu
powiedział Huw Williams, rzecznik stowarzyszenia dealerów.

New York Times zauważył, że w wyniku nieprawdopodobnej sprzedaży Tesli w zaledwie jeden weekend "225 dealerów sprzedających inne marki nie było w stanie ubiegać się o około 10 mln dolarów kanadyjskich, co naraziło niektórych z nich na niebezpieczeństwo finansowe".

Ruszyło śledztwo w sprawie wyłudzenia państwowej dotacji przez Teslę

Od 2019 r. sprzedawcy mogli odliczać rabat na zakup samochodu EV w wysokości do 5 tys. dolarów kanadyjskich. Podstawą do jego uzyskania jest zgłoszenie sprzedaży pojazdu oraz podanie danych nabywcy wraz z numerem tablicy rejestracyjnej.

10 stycznia 2025 r. salony Tesli zaczęły zgłaszać stale rosnącą sprzedaż, a w poniedziałek środki przeznaczone na tę dotację zostały już wyczerpane. Co ciekawe, w tym samym czasie 225 dealerów sprzedających inne marki również składało wnioski, ale to finalnie marka z siedzibą w Austin odpowiadała za około 88 proc. zgłoszonych sprzedaży.

Warto wspomnieć, że Elon Musk, który posiada kanadyjski paszport i wywołał kontrowersje po opublikowaniu (a później usunięciu) na X stwierdzenia, że "Kanada nie jest prawdziwym krajem", korzystał z kanadyjskich dotacji na pojazdy elektryczne. Od 2019 r. Tesla otrzymała 713 mln dolarów dofinansowania, stając się największym beneficjentem tego programu.

Renault Rafale E-Tech 300 – test wideo SUV-a plug-in z napędem 4x4Interia plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?